Προς το περιεχόμενο

λύγιση - πρόβλημα σε Ibanez tight-tune tailpiece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, blue monk είπε

όλα τα μεταλλικά εξαρτήματα μιας ηλεκτρικής έπρεπε να αναφέρουν ενα μονο χαρακτηριστικό: ''χάλυβας'' τόσο μπανάλ όσο και δυσεύρετο σήμερα

 

+1000

 

Ή brass (είμαι παιδί των 80s 🙂 )

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν θα μπω σε διαδικασια αντιπαράθεσης, παιδευτείτε όσο θέλετε με τσίγγους. Εγω τα είπα και νιπτω τας χείρας μου, δεν θα το ξαναλεω. Τα κράματα που βάζει η ibanez στα ακιουκαστ και λοιπα "και καλα σχεδιασμένα" αλλα στην τελικη ντιπ φέιλ εξαρτήματα, λυγάνε και σπάνε. Όχι από abuse. Από κανονική χρήση. Αν αυτό δεν είναι fail. Δεν ξερω τι. Στο 4μηνο περιμενοντας ανταλλακτικο το οποίο αφηνει το όργανο παροπλισμένο, sorry, έχω αλλαξει όργανο τρεις φορές για πλακα. Προσωπική εμπειρια ειναι όλα αυτά. Με part number το οποιο εψαχνα στα ιντερνετς και δεν βρισκόταν πουθενα σε κανένα κατάστημα.

 

Τα βλέπω κάθε μέρα. Η δουλειά μου είναι. Ο χρόνος είναι χρήμα. Εχω δει δεκάδες ibanez με fail στα υλικα hardware. Και έχουν γραφειοκρατικό απ' ευθειας customer service, όπου δεν μπορεις να βρεις κάποιον της εταιρειας να μιλήσεις. Όλοι σε παραπέμπουν σε αντιπροσώπους. Η δική μου εμπειρία με τον εδώ αντιπρόσωπο ήταν δύσκολη.

 

Δεν μπορώ, γέρασα για να ασχολούμαι με θέματα απλά που μου τα κάνουν δύσκολα

ΥΓ. Η Fender μου αντικατέστησε ΔΩΡΕΑΝ ολόκληρο μανίκι με υποψία fail στο truss rod. Νο questions asked. Ευκολα και κιμπάρικα. Τώρα εσύ αν θες ψαξε βρες την ibanez να σου πουν γιατί στράβωσε το tailpiece σου.

 

στην ναυτιλία δουλεύω, τα φοβερά μεταλα του 1800 δεν παίζουν σήμερα πουθενά, όλοι κράματα σχεδιάζουν, διαφορετικά θα βάζαμε ατσάλι παντού. Θα ειχαμε βαπόρια με αισχρές επιδόσεις, αεροπλάνα που καίνε το διπλάσιο, κιθάρες που ζυγίζουν 5 κιλά και με εργονομία μαρκησίου ντε σαντ. (είπα εργονομία??? ναι. Δεν θα άλλαζα την δική μου arz800 με 10 αμερικάνικες Gibson των 5000 ευρώ έκαστη, εκτός και αν είχαν βάρος στα 3 κιλά, και αξιοπρεπή πρόσβαση στο 24ο τάστο)

Η Fender που σου έστειλε δωρεάν μπράτσο, το έκανε παρακάμπτοντας Στόλλα-Νάκα ή όποιον άλλον? και επίσης για όργανο τί παλαιότητας σε σχέση με την αγορά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιζουμε με τις λεξεις. Ενταξει νικησες.

 

Ειλικρινα δεν εχω χρονο για βλακειες

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Λυπάμαι 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

+1000

 

Ή brass (είμαι παιδί των 80s 🙂 )

+1000 για το brass...γουσταρω ΤΕΝΕΚΕΔΙΛΑ KAI RESONATORΙΛΑ!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Παιζουμε με τις λεξεις. Ενταξει νικησες.

 

Ειλικρινα δεν εχω χρονο για βλακειες

 

😵

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ tailpiece, το φοράει και το PRESTIGE - made in Japan , single cut μοντέλο, των 2700 ΕΥΡΩ :

https://www.pmtonline.co.uk/ibanez-2017-prestige-uppercut-arz6ucs-bkf

 

φαίνεται τελικά οτι δεν ξεγελούν μόνο τον απόπατο, την πλέμπα (σαν εμένα ας πούμε) αλλά και πολύ εξυπνότερους και πλουσιότερους απο μένα... κοίτα να δείς πράγματα...

 

φαντάζομαι όλοι αυτοί (πλεμπα και μη) πρέπει να κάψουμε τις ... αηδιαστικές ibanez μας με τα αηδιαστικά ανταλλακτικά τους..

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Earendil κλείδωσε το θέμα
  • πριν Earendil ξεκλείδωσε το θέμα

Επειτα απο πίεση στην μέγγενη το θέμα διορθώθηκε, βέβαια πάλι θα ήθελε ενίσχυση, αλλά βάζοντας κόντρα το παράκανα , τεσπα για να μην πολυλογώ, λάμες, εποξικό και ευλαβική αναμονή 24 ώρες :

 

49805308956_c41e99632f_c.jpg

 

49805617852_c7ae563545_z.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να δεσει το γλυκο.

Καλου κακου, βαλε κανα 10αρι σετ χορδες.

 

Και κανε bend μια μια τις χορδες και οχι πανω απο 1,5 τονο...😀

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δείξει, θα βάλω 11άρες βασικά, για λίγες δοκιμές και μετά 10άρες. Ολα αυτά αυριο, 14:15 , συμπλρώνω το 24αωρο που λέει στην συσκευασία του εποξικού (οχι οτι θα κάνει τπτ αυτό, οι βίδες ότι κάνουν).

Μακάρι να έβρισκα κάπου κόληση CO2 με σύρμα αλουμινιου, θα ήταν καλύτερο απο τις βίδες και το εποξικό.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου