Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Δούλευα όλο το καλοκαίρι Σεζόν για αυτό δεν έκανα κάποιο ποστ. Επίσης δεν δούλεψα και την ψωνή μου πολύ γιατί δεν προλάβαινα. Ανεβάζω στα συνημμένα κάποιες ηχογραφήσεις.

 

Ακόμα δυσκολεύομαι τέρμα στο head voice. Chest πιστεύω το έχω φτάσει σε καλό επίπεδο. Τώρα ψάχνω να μάθω vocal modifiations που αν καταλαβαίνω καλά "αλλάζεις" ένα Φωνήεν έτσι ώστε όταν το τραγουδάς να μην σου κλείνει ο λαιμός. Πχ το αααα σε μια πάρα πολύ ψηλή νότα, πρέπει να το αλλάξεις κάπου ανάμεσα σε ααα και εεε για να σου βγαίνει καλύτερα από τον λαιμό.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Προσπαθώ να μάθω Mixed voice (με την Cry Technique) αυτόν τον καιρό και χρειάζομαι feedback. Γενικά θέλω να μου πείτε αν είμαι στον σωστό δρόμο και καταλαβαίνω τις τεχνικές σωστά.

 

Cry Technique Mixed Voice

 

Head Voice Rock You Like A Hurricane

 

So Far Away Cover (Προσπαθόντας να τα βάλω σε ένα τραγούδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις γίνει πολύ καλύτερος τραγουδιστής σε σχέση με όταν ξεκίνησες αυτό το νήμα.

Σε άκουσα από το κινητό, αλλά διέκρινα ότι ζοριζεσαι αρκετά, ειδικά στο πρώτο κλιπ. Δεν χρησιμοποιείς διάφραγμα, αλλά λαιμό. Επίσης, η φωνή ακουγεται κάπως ενρινη. Είσαι σε καλό δρόμο, γενικότερα. Συνέχισε να δουλευεις, και πρόσεξε τις αναπνοές σου. Να συγκεντρώνεται στο διάφραγμα και να φροντίζεις ο λαιμός να είναι ανοικτός και να μην πιεζει. Και η προφορά θέλει πολύ δουλειά.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα!

 

Γενικά το mixed voice είναι λίγο περίεργο, αλλά θα με πάει σε άλλο επίπεδο αν το μάθω καλά!

Είδα Αυτήν την κυρία η οποία με βοήθησε αρκετά να καταλάβω πως δουλεύει το mixed voice.

 

1) Σου λέε να τραγουδίσεις σε Chest και να νιώσεις με το χέρι σου τις δονήσεις στο στήθος.

 

2) Μετά σου λέει να τραγουδήσεις σε Head και να νιώσεις ότι οι δονήσεις είναι στο κεφάλι σου και ΚΑΘΟΛΟΥ στο στήθος (Το στήθος δεν δονείται καθόλου)

 

3) Σου λέει ότι στο mixed domain πρέπει στην ουσία να νιώσεις τις δονήσεις και στα δύο μέρη και για να το πετύχεις αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι που λέγεται Cry Technique. 

 

Νομίζω το έπιασα απλώς θέλει να το δουλέψω. Κάνω τις ασκήσεις Αυτής της κυρίας που νομίζω είναι πολύ καλές. 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νιώθω ότι ζορίζεσαι στο λαιμό και ότι δεν έχεις ελευθερωθεί 100% ακόμα. Στο pitch τα πας καλά, πατάς στις νότες αλλά αισθάνομαι ότι το πας πολύ μηχανικά. Πρέπει να αφήσεις και λίγο τον εαυτό σου να το απολαύσει και λίγο, αλλιώς κάνε απλά σολφεζ.

 

Όσον αφορά το mixed, σκέψου το ως εξής: Είναι οι νότες που δεν μπορείς να πιάσεις με chest, αλλά μπορείς με head. Δεν είναι εύκολο να το βρεις, αλλά θα το καταλάβεις σιγά σιγά μόνος σου, εφόσον ελευθερωθείς πλήρως. Πρέπει να μη σκέφτεσαι το τι και πώς, τεχνικές, τρόπους κτλ.

 

Κάτι που μου χτυπάει είναι ότι η εντάσεις σου διαφέρουν πάρα πολύ όσο τραγουδάς. Πρέπει να μάθεις να το ελέγχεις, και σίγουρα στη μείξη χρειάζεται compressing. Για παράδειγμα, στο So Far Away, τραγουδας "Α life to heal your broken heart". Το heal ακούγεται πολύ δυνατά και καθαρά ενώ το heart είναι σαν να μην υπάρχει καν. Οπότε πρέπει να μάθεις να κάνεις project τις χαμηλές σου.

 

Ένα σημαντικό κομμάτι που πρέπει να δουλέψεις είναι η προφορά. Το κάθε φωνήεν και σύμφωνο, και ο συνδιασμός αυτών, έχουν δικό τους τρόπο έκφρασης και τοποθέτησης. Πχ για να τονίσεις μια λέξη που ξεκινάει από F, πρέπει να βγάλεις παραπάνω αέρα από μια που ξεκινάει με p, που είναι ένας κρουστός ήχος που δε χρειάζεται αέρα.

 

Πρέπει να σταματήσεις να διαβάζεις τη λέξη, και να αρχίσεις να προφαίρεις αυτό που ακούς, όχι αυτό που νομίζεις ότι ακούς. Δες το σαν ηθοποιός, είναι performance, να το παίξεις, και όχι να το διαβάσεις απλά. Ένα μικρό παράδειγμα, στην πρώτη φράση που λες Never fear for anything. Έχεις ακούσει άγγλο να λέει NeveR? Εγώ ποτέ. Το λένε Nevuh. Στο Google το γράφει /ˈnɛvə/, δεν έχει καν R. Το ίδιο και το fear. Είναι fee-uh, δεν υπάρχει καν το R. Αν σε δυσκολεύει μια λέξη, γράψε τη στο google, και διάβασε + άκου το πώς προφέρεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Για παράδειγμα, στο So Far Away, τραγουδας "Α life to heal your broken heart". Το heal ακούγεται πολύ δυνατά και καθαρά ενώ το heart είναι σαν να μην υπάρχει καν. Οπότε πρέπει να μάθεις να κάνεις project τις χαμηλές σου.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Και ο λόγος λογικά είναι ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ με χαμηλές νότες. Αυτό που νιώθω είναι ότι στις χαμηλές νότες δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το διάφραγμα σωστά ενώ στις ψηλές νότες το διάφραγμα (στομάχι βασικά) "σκουντάει" αρκετό αέρα και μάλιστα έχω τον πλήρη έλεγχο. Σαν ένα μπαλόνι που όταν το πιέζεις μέσα πετάει αέρα. Αυτό γίνεται στις χαμηλές νότες; 

 

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Και εγώ νιώθω ότι ζορίζεσαι στο λαιμό και ότι δεν έχεις ελευθερωθεί 100% ακόμα. Στο pitch τα πας καλά, πατάς στις νότες αλλά αισθάνομαι ότι το πας πολύ μηχανικά. Πρέπει να αφήσεις και λίγο τον εαυτό σου να το απολαύσει και λίγο, αλλιώς κάνε απλά σολφεζ.

 

Ναι ζορίζομαι, κυρίως με mixed voice. Σε Chest σε γενικές γραμμές δεν ζορίζομαι εκτός αν είμαι στα όρια του range μου (είτε χαμηλά είτε ψηλά). Στο head range τώρα έχω πρόβλημα με το ααα κυρίως. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η λύση είναι τα vocals modifications όπου πχ αλλάζεις το αααα να είναι κάπου ανάμεσα στο ααα και ιιιι και επειδή το ιιι ανοίγει τον λαιμό και τον ελευθερώνει τότε ακούγετε σωστά. Αντίθετα το ιιιι με δυσκολεύει τέρμα στο mixed voice άρα λογικά πρέπει να το αλλάξω κοντά σε κάνα ααα ή εεε.

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ένα σημαντικό κομμάτι που πρέπει να δουλέψεις είναι η προφορά. Το κάθε φωνήεν και σύμφωνο, και ο συνδιασμός αυτών, έχουν δικό τους τρόπο έκφρασης και τοποθέτησης. Πχ για να τονίσεις μια λέξη που ξεκινάει από F, πρέπει να βγάλεις παραπάνω αέρα από μια που ξεκινάει με p, που είναι ένας κρουστός ήχος που δε χρειάζεται αέρα.

 

Μόλις μου έμαθες κάτι εντελώς καινούριο!!! Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Πχ το F όντως όταν το μιλάς βγάζει πολύ αέρα, σαν να ξεφυσάς ένα πράγμα. Άρα από εδώ και πέρα όταν τραγουδάω ένα τραγούδι πρέπει να προσπαθώ το κάθε γράμμα να το τραγουδάω σωστά με τον κατάλληλο αέρα.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Και ο λόγος λογικά είναι ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ με χαμηλές νότες. Αυτό που νιώθω είναι ότι στις χαμηλές νότες δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το διάφραγμα σωστά ενώ στις ψηλές νότες το διάφραγμα (στομάχι βασικά) "σκουντάει" αρκετό αέρα και μάλιστα έχω τον πλήρη έλεγχο. Σαν ένα μπαλόνι που όταν το πιέζεις μέσα πετάει αέρα. Αυτό γίνεται στις χαμηλές νότες; 

 

Το διάφραγμα δεν έχει να κάνει τόσο με το αν τραγουδας ψηλές ή χαμηλές νότες, αλλά από που έρχεται ο αέρας για να τις τραγουδήσεις. ΟΤΙ και να τραγουδας πρέπει να χρησιμοποιείς το διάφραγμα. Δε γίνεται να αλλάζεις στη μέση τον τρόπο που αναπνέεις. Αν σου φαίνεται πιο εύκολο στις μεσαίες-ψηλές, τότε τραγούδα μια "εύκολη" νότα και κατέβα σε μια χαμηλότερη που σε δυσκολεύει, αλλά προσπάθησε να κρατήσεις ίδια ένταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμα ερώτηση για τώρα.

 

Είμαι σε καλό δρόμο για το Mixed Voice; Θέλω να μου πείτε αν

κάνω σωστά την τεχνική. Το ξέρω ότι δεν βγαίνει σωστά ο ήχος αλλά πριν ένα μήνα δεν

μπορούσα καν να διανοηθώ να φτάνω αυτές τις νότες χωρίς head voice. Αν όντως το κάνω σωστά, λογικά όπως και με το chest voice με πολύ προπόνηση σε κάποια φάση θα βγαίνει σωστά η φωνή.

 

Ακούστε το παρακάτω:

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιείς διάφραγμα και φωνάζεις για να φτάσεις τις νότες. Χρειάζεσαι πολλή δουλειά με την τεχνική σου.

 

Το καλό είναι ότι αυτές τις νότες τις έχεις άνετα, και με σωστή τεχνική θα πας εκεί, και ακόμα υψηλότερα, χωρίς να ιδρώνεις. Όσο τραγουδάς και δουλευεις σε ολο το εύρος σου, τόσο θα διευρύνεται περαιτερω, μέχρι να φτάσεις στο 100%.

Εάν δουλέψεις και την τεχνική σου θα είναι όλα πιο εύκολα και θα έχεις καλύτερο ήχο.

 

Προς το παρόν δεν έχεις τον ήχο που πρέπει. Ζοριζεις τον λαιμό σου.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για τσεκάρετε αυτό το κομμάτι. Θέλω να μου απαντήσετε στα εξής:

 

1) Φωνάζω στις ψηλές νότες του chest μου; (Εγώ νομίζω ότι όντως φωνάζω αν και χρησ/ποιω διάφραγμα τέρμα)

 

2) Δεν έχω την αντοχή που πρέπει, μένω από αναπνοές σαν να λαχανιάζω; (Νομίζω πως ναι)

Και για αυτό θα παρατηρήσετε διακοπές στην μελωδία της φωνής.

 

3) Ποιο είναι το ποιο αδύναμο μου σημείο που με κρατάει πίσω; Είναι η αντοχή μου (ξεμένω από αέρα), 

δεν εφαρμόζω σωστά την τεχνική ή και τα δύο μαζί;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου