Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Whisper και falsetto δεν τα έχω δουλέψει καθόλου. Στο παρακάτω κομμάτι τραγουδάω με την σειρά Whisper, Talk, Chest, Falsetto και Head. Καλή άσκηση, μόλις κατάλαβα ότι αυτές οι τεχνικές θέλουν πολύ δουλειά ακόμα, αλλά λογικό είναι, δεν κάθομαι να τις δουλέψω καθόλου απλώς τραγουδάω τραγούδια όλη μέρα 😅

 

Το head voice μπορούσα να το βγάλω μόνο με το ιιιιι . Α ευκαιρία να μου πεις και αν τα κάνω σωστά. Πχ το falsetto νομίζω δεν το κάνω καθόλου καλά εδώ και το whisper, αλλά το chest και head δεν είμαι τόσο σίγουρος επίσης διότι δεν τα πολύ ξεχωρίζω. Και στο chest και στο head χρησιμοποιώ αρκετά τους κοιλιακούς (σε αντίθεση με το falsetto) αλλά στο chest προσπαθώ να βγάλω τον αέρα σε μια ευθεία από το στόμα μου ενώ στο head τον πάω πάνω από τα δόντια και εκεί αναγκαστικά βγαίνει και από την μύτη, δεν μπορώ να το σταματήσω...

 

Δεν κουνάω το κεφάλι μου.

Apr 12, 1.19 PM.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το range μου είναι αυτό. Καμιά φορά ανεβαίνω και κανά 2 τόνος πιο πάνω ¨μέχρι σολ#¨ αλλά πάντα ξανά πέφτω στο παρακάτω range. Επίσης δυσκολεύομαι λίγο στις πολύ χαμηλές νότες.

 

Δεν ξέρω γιατί την χαμηλή σι την δείχνει με λα# , δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό. λα#=σι? Νόμιζω ναι γιατί η ματζόρε πήγαινε τόνος-τόνος-ημιτόνιο-τόνος-τόνος-τόνος-ημιτόνιο 😛 Τα έχω ξεχάσει

Capture.JPG

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δε μπορώ να καταλάβω από αυτό που έστειλες. Σκοπός δεν ήταν να τραγουδήσεις, αλλά να μάθεις να ξεχωρίζεις τα διαφορετικά registers, πώς εκτελούνται και πώς πρέπει να τα νιώθεις στο σώμα σου. Γι αυτό και σου είπα να επικεντρωθείς σε μία μόνο νότα - γιατί είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι από κάποιο σημείο και πάνω/κάτω, είναι φυσικά αδύνατο να χρησιμοποιήσεις head voice ή chest voice, όχι γιατί εσύ δε μπορείς ή δεν ξέρεις, αλλά γιατί πρακτικά δεν γίνεται. Πιο συγκεκριμένα σου είπα να κάνεις αυτή την άσκηση γιατί ζήτησες πριν feedback για chest και head, ενώ στην πραγματικότητα δε χρησιμοποίησες καν head - μάλλον νόμιζες ότι το έκανες.

 

Όσο για το range σου, καλύτερα είναι να το ηχογραφήσεις και αυτό, χωρίς μουσική πάντα, εκτός αν συνοδεύεις νότα νότα για να είσαι σίγουρος για το ακριβές pitch. Μικρό μου φαίνεται, και αυτό γιατί μάλλον ακόμα δε τραγουδάς αλλά μιλάς. Πάντως σκέψου το για έναν vocal coach, ακόμα και για μια φορά τη βδομάδα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα ήταν και κουρασμένη η φωνή μου αλλά πιστεύω κάτι θα καταλάβεις 😛

 

Παρατήρησε στο range μου πως η τέρμα πάνω και η 3 χαμηλότερες φεύγουν εκτός από το κανονικό τους pitch. Συνήθως τις πιάνω πάντως, εκτός από τις 2 τέρμα χαμηλές (τις τραγουδάω λίγο φάλτσα συνήθως).

 

Αλλά γενικά εκεί βρίσκομαι. Αν προσπαθήσω να πάω πχ πιο πάνω, αρχίζει και κλείνει πολύ ο λαιμός μου, στην κυριολεξία νιώθω κόμπο.

 

Επίσης έκανα λάθος στις νότες που έδωσα στο προηγούμενο μου ποστ.

registers.mp3
range.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία από αυτά κατάλαβα τα παρακάτω (πάντα χωρίς να είμαι ειδικός):

- Τραγουδάς κυρίως με την ομιλιτική σου φωνή, και νομίζω ότι απλά βγάζεις παραπάνω αέρα ξεγελώντας τον εαυτό σου ότι τραγουδάς με chest voice. Έτσι νομίζω δηλαδή, μπορεί να κάνω και λάθος από την ηχογράφηση... Αν είναι όμως αλήθεια, δυστυχώς εδώ δε μπορώ να σε καθοδηγήσω εγώ, μιας πρέπει κάποιος να σε ακούει από κοντά, και να μπορείς να ακούς τις διαφορές στη χροιά αλλά και στο σώμα. Ακούω αρκετές φορές μια μικρή εκπνοή που κάνεις όταν ξεκινας να τραγουδάς, και αυτό μου σηματοδοτεί ότι μάλλον τραγουδάς με talk voice.

- Δεν έχεις καταλάβει ακριβώς πώς να ενεργοποιείσεις το φεύτικο register σου (falsetto/head), γι αυτό και θα ήταν καλύτερο να ξεκινάς το range από κάτω προς τα πάνω. Όταν ανεβαίνεις, από κάποια στιγμή και μετά, αλλάζει η τοποθέτηση των μυών στον λάρυγγα (larynx tilt), και πάνω σε αυτή την αλλαγή ακούγεται το κοκοράκι που λέμε (voice crack). Από το σημείο του crack και πάνω, πάμε στο ψεύτικο register, όπου εκεί αλλάζει η χροιά και έχουμε πρόσβαση σε ψηλότερες νότες. Αυτό μπορείς να το "βρείς" με το να τραγουδας από κάτω προς τα πάνω, glissando, όχι νότα νότα, δλδ σαν να έπαιζες ένα άταστο όργανο.

- Αυτός είναι και ο λόγος που δε μπορείς να φτάσεις πιο ψηλά, και είναι και ο λόγος που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις head voice, μιας η head voice είναι η βασική τεχνική για να φτάνεις τις ψηλές νότες, βλέπε power metal screams.

- Για της χαμηλές νότες δε θα πρεπε να σε νοιάζει τόσο. Δύσκολα θα βρεις τόσο χαμηλά κομμάτια, και αν βρεις, θα πρέπει να τα μετατρέψεις στο δικό σου range.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο. Ε αφού κάνω και χαζομάρες, βλέπω εκεί κάνα βίντεο και μετά παω και τραγουδάω, δεν κάθομαι να κάνω  ασκήσεις. Βρήκα τώρα έναν στο ίντερνετ, κάνεις εγγραφεί στην ιστοσελίδα του και σου στέλνει με email δωρεάν μαθήματα βήμα προς βήμα και σε μαθαίνει. Θα κάτσω σοβαρά τώρα και θα κάνω ασκήσεις. Πχ να ένα βίντεο του στο YouTube που σου δείχνει μια άσκηση για chest voice (η άσκηση ξεκινάει στο 3-το λεπτό)

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έπρεπε να το κάνεις από την πρώτη μέρα! Ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολύ ελεύθερο υλικό - μέσα σε αυτά και αρκετά κακό βέβαια. Υπάρχουν 3 ειδών ασκήσεις (ίσως και παραπάνω): Για ζέσταμα, για βελτίωση, για εξερεύνηση, που αυτές οι τελευταίες είναι αυτό που ψάχνεις, γιατί που τείνουν να σου "εξηγούν" κάτι μέσα από πράγματα που ήδη γνωρίζεις (πχ γνωστή άσκηση με το καλαμάκι, ή η προσομοιωση του να σηκώνεις βάρη για να μάθεις συμπίεση, κτλ).

 

Αυτός ο Ken Tamplin είναι από τους πιο γνωστούς, αλλά δε τον παρακολουθώ. Εγώ προσωπικά βλέπω τον Chris Liepe, ο οποίος κατά τη δική μου εμπειρία έχει φοβερές μικρές ασκήσεις που μπορούν να σου κάνουν "κλικ" που λέμε. Αλλά είναι αρκετά μεταλιάρης και δε νομίζω να σου κάνει. Όπως και να χει, ψάξε αρκετούς. Δες μια άσκηση πώς την κάνουν 4-5 άτομα. Μια φράση μπορεί μόνη της να σε "ξυπνήσει". Μόνο μη μπλέξεις πολύ με ορολογίες και τα σχετικά γιατί θα χαθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αυτές τις ασκήσεις τώρα και θέλω να μου πείτε αν είμαι στον σωστό δρόμο. 

 

προειδοποίηση: ΠΡΟΣΟΧΗ με τον ήχο. Φαλτσάρω αρκετά και δυνατά.

 

How To ROCK Your Chest Voice! - How To Belt - Ken Tamplin Vocal Academy - YouTube

Voice Lessons - Head Voice Exercises - How To Strengthen Head Voice - Ken Tamplin Vocal Academy - YouTube

 

Σε κάνα 2 μήνες πιστεύται θα τις τραγουδάω σωστά αυτές τις ασκήσεις;

chest.mp3
head.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τα βίντεο και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αυτά δεν είναι ασκήσεις για να ξεκινήσει κανείς. Όπως λέει και στον τίτλο του δεύτερου, είναι για περεταίρω ενδυνάμωση, όχι τόσο για κατανόηση. Μου φαίνονται λίγο πιο προχωρημένες απ'ότι χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Φαίνεται και στον τρόπο που μιλάει ο τύπος. Δεν προσδιορίζει ακριβώς τι κάνει και γιατί το κάνει, και δε καθοδηγεί με συγκεκριμένο τρόπο. Επίσης τα λέει με τόσο γρήγορο τρόπο που καταντάει αγχωτικός. Ένας καθηγητής πρέπει να είναι και καθοδηγητής μαζί, κατα τη γνώμη μου.

Το καλό με αυτό είναι ότι βρήκες μάλλον τη διαφορά του head voice, γιατί στην άσκηση head χρησιμοποιείς όντως head.
Δε νομίζω να χεις κλείσει κανένα world tour οπότε πάρε το χρόνο σου και μη σκέφτεσαι τους 2 μήνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω αυτός εξηγεί τα θεωρητικά πολύ καλά, σου δείχνει και ασκήσεις για να κάνεις που σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις και να καταλάβεις αυτά που πρέπει.

 

Voice Lesson: How To Sing From The Diaphragm (Part 1) - YouTube

 

How To Sing - High Notes - YouTube

 

Θα κάνω αυτές τις ασκήσεις με καλό warm up μέρα παρά μέρα (+ όλες αυτές τις ασκήσεις ενδυνάμωσης + κλίμακες και αρπέτζιος για pitch) και σε 2 μήνες ξανά επιστρέφω να δούμε τι πρόοδο θα έχω κάνει.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου