Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν νομιζω μαθαινεται. Το "αποκτας" με τη παροδο του χρονου.


Υπάρχει το φυσικό vibrato, αλλά υπάρχει και το τεχνιτό που φυσικά και μπορείς να το μάθεις. Σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά σίγουρα γίνεται να το φτιάξεις. Πρέπει να βρεις συγκεκριμένο τρόπο να "κουνάς" μια νότα πάνω κάτω στο ελάχιστο, μέσω του λαιμού και της γλώσσας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιους ειναι ευκολο, ενω για αλλους ακατορθωτο. Σιγουρα ειναι και θεμα δασκαλου, ωστε να επιταγχυνει τα πραματα...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σημείο πόσο δύσκολο είναι; Αν δεν κάνω λάθος με mixed voice τραγουδάει, αποκελείεται να

φτάνει τόσο ψιλά με το chest του. Προσπάθησα λίγο και δεν μπορώ με τίποτα, μόνο με 100% head voice

μπορώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ βάλω το head voice στο τραγούδι (αντί δηλαδή να το κάνω μόνο σε ασκήσεις)

και είναι σχετικά δύσκολο! Δεν είναι εύκολο να πηγαίνεις από chest σε head ξαφνικά! Ειδικά όταν

η νότα που τραγουδάς είναι κοντά στο crack point.

 

Για ακούστε τα παρακάτω και σχολιάστε;

 

Το head voice μου πως σας αγούγεται; Αν το βαθμολογούσατε από το 0-10 σε θέμα πόσο δυνατό 

και καθαρό (σωστό) head voice είναι τι θα του βάζατε; Θέλει περισσότερη δουλειά για να δυναμώσει;

 

Κανονικά αυτά τα τραγούδια στις ψηλές νότες τα τραγουδάνε με mixed αν δεν κάνω λάθος.

Αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω mixed ακόμα άρα βάζω head voice.

 

Πχ τσεκάρετε το gunsliger στο παρακάτω βίντεο και πείτε μου αν σε αυτό το σημείο τραγουδάει με mixed (εκεί που λέει "I've waited so long just to come hold you") 

 

 

Gunslinger A7X.mp3
It's my life.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω καλά τα λες. Σε αυτό το σημείο που αναφέρεις στο κομμάτι των A7X, δεν είναι head voice. Θα μπορούσες να πεις ότι είναι mixed, αλλά ουσιαστικά είναι chest με πολύ distortion/compression. Δεν είναι εύκολη τεχνική.

 

Στα δικά σου παραδείγματα, είσαι πιο πολύ falsetto, γιατί το head έχει ένταση και δύναμη. Το ίδιο και η mixed. Για να φτάσεις τόσο ψηλά με chest πρέπει να δωσεις πόνο, βέβαια κινδυνεύεις να σε ακούσει όλη η πολυκατοικία... Γενικά, όσο ψηλότερα (ειδικά όσο ανεβαίνεις σε chest), τόσο περισσότερη "δύναμη" χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

αλλά ουσιαστικά είναι chest με πολύ distortion/compression. Δεν είναι εύκολη τεχνική.

 

Ερώτημα 1) Το distortion είναι αυτό το "γρύλισμα" που βάζει;

 

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Στα δικά σου παραδείγματα, είσαι πιο πολύ falsetto, γιατί το head έχει ένταση και δύναμη.

 

Άρα όντως falsetto είμαι. Ωραία, γιατί νόμιζα ότι ήταν head voice. Το ξεκαθαρίσαμε και αυτό. 

 

Ερώτημα 2) Λογικά μου βγαίνει falsetto επειδή ακόμα δεν έχω την ικανότητα για το head voice? Δηλαδή

πρέπει να το εξασκήσω περισσότερο για να δυναμώσουν οι μυς μου και να βγαίνει σωστά το head voice?

 

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

. Για να φτάσεις τόσο ψηλά με chest πρέπει να δωσεις πόνο, βέβαια κινδυνεύεις να σε ακούσει όλη η πολυκατοικία... Γενικά, όσο ψηλότερα (ειδικά όσο ανεβαίνεις σε chest), τόσο περισσότερη "δύναμη" χρειάζεται.

 

Ερώτημα 3) Δηλαδή τόσο πιο δυνατά πρέπει να ακούγομαι κιόλας σωστά;

Καλό και αυτό δεν το γνώριζα!

 

Ερώτημα 4) Βέβαια ο λαιμός κλείνει σε κάποιο σημείο και πάνω, άρα αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αξασκήσω το chest voice μου για να του ανεβάσω το range σωστά;

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Ερώτημα 1) Το distortion είναι αυτό το "γρύλισμα" που βάζει;

 

Ερώτημα 2) Λογικά μου βγαίνει falsetto επειδή ακόμα δεν έχω την ικανότητα για το head voice? Δηλαδή

πρέπει να το εξασκήσω περισσότερο για να δυναμώσουν οι μυς μου και να βγαίνει σωστά το head voice?

 

Ερώτημα 3) Δηλαδή τόσο πιο δυνατά πρέπει να ακούγομαι κιόλας σωστά;

Καλό και αυτό δεν το γνώριζα!

 

Ερώτημα 4) Βέβαια ο λαιμός κλείνει σε κάποιο σημείο και πάνω, άρα αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αξασκήσω το chest voice μου για να του ανεβάσω το range σωστά;


1) Ναι, όπου η φωνή δεν ακούγεται λεία και φυσική, τότε λέμε ότι παραμορφώνει (distortion = παραμόρφωση)

 

2) Δε νομίζω ότι είναι θέμα εξάσκησης των μυών. Το falsetto με το head είναι λιιιγο διαφορετικά όσον αφορά την εκτέλεση. Το falsetto το νιώθεις πάνω από τον ουρανίσκο, ενώ το head το νιώθεις λίγο πιο ψηλά και πιο πίσω προς το σβέρκο. Νομίζω η διαφορά εκτελεστικά είναι απλά να βάλεις παραπάνω ένταση.

 

3) Ναι, γενικά δε μπορείς να τραγουδάς ψηλές νότες χωρίς ένταση, εκτός αν χρησιμοποιήσεις falsetto (ή αν ρουφίξεις ήλιο). Οι ψηλές συχνότητες από τη φύση είναι πιο αδύναμες ας πούμε. Σκέψου το πόσο πολύ πρέπει να τεντώσεις μια χορδή για φτάσει σε ψηλές νότες. Έτσι και στις φωνητικές χορδές, χρειάζεται λίγο παραπάνω δύναμη/αέρας για να πιάσεις ψηλές.

 

4) Το range δεν ανεβαίνει εύκολα. Μπορεί με πολυετή εξάσκηση να ανέβεις κάποιες νότες αλλά με τον καιρό χάνεται λόγω φυσικής φθοράς. Σημασία έχει η σωστή τεχνική. Επίσης το ότι ο M.Shadows πιάνει την Χ νότα με chest δε σημαίνει ότι όλοι μπορούν να την πιάσουν. Όπως και αυτός δε μπορεί να πιάσει νότες που μπορούν άλλοι - γι αυτό και χρησιμοποιεί distortion για να τις πιάσει). Όλες οι φωνές είναι διαφορετικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Το falsetto με το head είναι λιιιγο διαφορετικά όσον αφορά την εκτέλεση. Το falsetto το νιώθεις πάνω από τον ουρανίσκο, ενώ το head το νιώθεις λίγο πιο ψηλά και πιο πίσω προς το σβέρκο. Νομίζω η διαφορά εκτελεστικά είναι απλά να βάλεις παραπάνω ένταση.

 

AAA!!! Νομίζω το "έπιασα"! Θα το δουλέψω για να προσπαθήσω να μάθω να τα ξεχωρίζω και θα ποστάρω δείγμα να μου πείτε. Το είχα γενικά απορία αυτό, δεν είχα καταλάβει πως "τεχνικά" να ξεχωρίζω το falsetto από το head.

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

4) Το range δεν ανεβαίνει εύκολα. Μπορεί με πολυετή εξάσκηση να ανέβεις κάποιες νότες αλλά με τον καιρό χάνεται λόγω φυσικής φθοράς. Σημασία έχει η σωστή τεχνική. Επίσης το ότι ο M.Shadows πιάνει την Χ νότα με chest δε σημαίνει ότι όλοι μπορούν να την πιάσουν. Όπως και αυτός δε μπορεί να πιάσει νότες που μπορούν άλλοι - γι αυτό και χρησιμοποιεί distortion για να τις πιάσει). Όλες οι φωνές είναι διαφορετικές.

 

Ερώτημα 1) Άρα με τι τεχνικές μπορείς να "πιάνεις" ψηλές νότες σε chest voice που είναι έξω από το range σου;

Τι τεχνικές πρέπει να μάθω για να πιάνω χαμηλές νότες και τι τεχνικές για ψηλές που είναι

έξω από το range μου;

 

Ερώτημα 2) Να φανταστώ για τις πολύ ψηλές νότες που βγαίνουν εκτός range του head voice η τεχνική που χρησιμοποιείς για να "πιάσεις" μεγαλύτερες είναι το falsetto σωστά;

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nbampaliaris είπε

Ερώτημα 1) Άρα με τι τεχνικές μπορείς να "πιάνεις" ψηλές νότες σε chest voice που είναι έξω από το range σου;

 

Τι τεχνικές πρέπει να μάθω για να πιάνω χαμηλές νότες και τι τεχνικές για ψηλές που είναι

έξω από το range μου;

 

Ερώτημα 2) Να φανταστώ για τις πολύ ψηλές νότες που βγαίνουν εκτός range του head voice η τεχνική που χρησιμοποιείς για να "πιάσεις" μεγαλύτερες είναι το falsetto σωστά;


Τα χεις μπερδέψει μου φαίνεται πάλι!

Σκέψου ότι το falsetto είναι το ίδιο με το head, και ότι η μόνη διαφορά είναι ότι το head είναι πιο power, πιο καθαρό, πιο δυνατό. Falsetto=ψεύτικη="κοριτσίστικη", ενώ head=κεφάλι=δύναμη="πονοκέφαλος".

 

1) Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές, υπάρχουν ασκήσεις για να καταλάβεις ποιους μύες πρέπει να χρησιμοποιείς, πού να είναι η γλώσσα, ο λαιμός, κτλ. Ουσιαστικά μαθαίνεις να χειρίζεσαι το σώμα σου έτσι ώστε να μη ζορίζεσαι όταν θες να τραγουδίσεις μια συγκεκριμένη νότα - και κάποια στιγμή αυτό το κάνεις χωρίς να το σκέφτεσαι (το λεγόμενο muscle memory). Υπάρχουν τεχνικές όπως το compression έγραψα πιο πάνω, αλλά είναι τρόπος ελέγχου του αέρα και το πώς περνάει από το λαιμό.

 

2) Εκτός range του head voice, φεύγεις στο whisper register που πολύ λίγοι μπορούν να το πιάσουν, μιας και είναι μια χαζά δύσκολη τεχνική.

 

Σου το χουμε ξαναπεί, μη δίνεις τόοοοση δα σημασία στα ονόματα και στις τεχνικές. Η δική μου συμβουλή είναι να ακούς καθαρά και να προσπαθείς να μιμηθείς αυτό που κάνει ο τραγουδιστής - με το μαλακό πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ουσιαστικά μαθαίνεις να χειρίζεσαι το σώμα σου έτσι ώστε να μη ζορίζεσαι όταν θες να τραγουδίσεις μια συγκεκριμένη νότα

 

+1

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου