Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul Std 60s 2019 ή prs s2 custom 22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες..

 

Την PRS δεν την έχεις δοκιμάσει;

 

Πώς ξέρεις τότε ότι ο ήχος της Gibson σου αρέσει περισσότερο;

Δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη έχω παίξει με πιο φθηνά μοντέλα και πιο ακριβά ακκ 24 ταστα. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ignantios είπε

Δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη έχω παίξει με πιο φθηνά μοντέλα και πιο ακριβά ακκ 24 ταστα. 

 

Είχαν τους ίδιους μαγνήτες με αυτήν που κοιτάς;

 

Αν ναι τότε οκ,αν όχι not ok 🙂

 

Πάμε στην ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ ερώτηση τώρα:

 

πΓια σου αρέσει ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ περισσότερο?  🙂

 

αΦτην να πάρεις 🙂

 

Ενα πρόβλημα που έχω προσωπικά με τις PRS είναι το ποσό ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΣΧΗΜΕΣ είναι με όλα αυτά τα κΣυλα τύπου σερβαντας & τα flame...

 

Η μόνη που μου αρέσει είναι η DG που βγαίνει σε goldtop.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω οτι για την εμφανιση την αγοραζεις εναντι μιας αλλης.

Απο την αλλη για την λειτουργικοτητα και τον ηχο την χρησιμοποιεις,εναντι μιας αλλης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν, οτι απο μαγνητες η prs, εκτος του vintage bass, ολοι οι αλλοι ειναι για μοδιστρες να κολλανε τις καρφιτσες.
Οταν ελεγα απο το 1990 οταν πηρα την πρωτη, οτι δεν εχει καλους μαγνητες και συνδεσμολογια*, γελαγανε.
Μετα ολοι το ριξανε στο "ειναι απροσωπες".
Και συνεχισαν να ειναι απροσωπες, οταν εβγαλαν τις καινουριες με τους νεους μαγνητες dragon πως τους λεγανε.


Τα υπολοιπα ηλεκτρικα σαν υλικα ειναι πολυ καλα, αλλα μαλλον (γιατι δεν ξερω για ολα τα μοντελα) θελει πειραγμα η συνδεσμολογια στο επιλογεα μαγνητων.

 

* εβαλα SD στο bridge (τον vintage bass τον κρατησα) και πεταξα αυτον τον απαισιο 5θεσιο rotary (χαλασε κιολας απο το συνεχες χρατσα χρουτσα) με τη βλαμμενη συνδεσμολογια κατι out of phase κλπ και εβαλα 3θεσιο απο SG (δεν χωραγε απο LP, ειναι λεπτη η δικια μου, δεν χρειαζεται καν maple top)

Φυσικα μη περιμενεις υλικα σαν του 1985-19.. δεν ξερω ποσο. Κατι κλειδια απο Schaller, γεφυρα απο mannmade και brazilian rosewood δεν βαζει πια (εκτος απο κατι κομματια σε extreme τιμες).

 Αλλα και παλι καλα ειναι.

Ακομα και κατι κορεατικες-κινεζικες τι ειναι δεν ξερω, που εχουν παρει μαθητες μου,σε κατι τιμες 500-800 ειναι πολυ καλες.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Υποψιν, οτι απο μαγνητες η prs, εκτος του vintage bass, ολοι οι αλλοι ειναι για μοδιστρες να κολλανε τις καρφιτσες.
Οταν ελεγα απο το 1990 οταν πηρα την πρωτη, οτι δεν εχει καλους μαγνητες και συνδεσμολογια*, γελαγανε.
Μετα ολοι το ριξανε στο "ειναι απροσωπες".
Και συνεχισαν να ειναι απροσωπες, οταν εβγαλαν τις καινουριες με τους νεους μαγνητες dragon πως τους λεγανε.


Τα υπολοιπα ηλεκτρικα σαν υλικα ειναι πολυ καλα, αλλα μαλλον (γιατι δεν ξερω για ολα τα μοντελα) θελει πειραγμα η συνδεσμολογια στο επιλογεα μαγνητων.

 

* εβαλα SD στο bridge (τον vintage bass τον κρατησα) και πεταξα αυτον τον απαισιο 5θεσιο rotary (χαλασε κιολας απο το συνεχες χρατσα χρουτσα) με τη βλαμμενη συνδεσμολογια κατι out of phase κλπ και εβαλα 3θεσιο απο SG.

 

Κοίτα Σπύρο για να είμαι ειλικρινής ούτε με την ακριβή την custom 24 τρελάθηκα με τους μαγνήτες, (εργονομικά ήταν σούπερ) . Ψιλό κρυοι και με ανούσια split coil και λοιπά. Τώρα δεν ξέρω πως θα παίξει με άλλους μαγνήτες(να σου πω την αλήθεια θα τους αλλαζα με Duncan 59 neck, Saturday night special bridge εάν έπαιρνα prs) . Από την άλλη οι std 50's που έπαιξα και η 60's ήταν πολύ καλές από θέμα μαγνητών και ήχου. Ξέρω ότι είναι alnico ii και alnico 5. Πιο πολύ μου άρεσαν οι alnico ii αλλά το μπράτσο είναι κουπί και δεν βολεψε. Αντιθέτως της 60's το μπράτσο ήταν τέλειο. 

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ignantios είπε

 

Κοίτα Σπύρο για να είμαι ειλικρινής ούτε με την ακριβή στην custom 24 τρελάθηκα με τους μαγνήτες. Ψιλό κρυοι και με ανούσια split coil και λοιπά. Τώρα δεν ξέρω πως θα παίξει με άλλους μαγνήτες

Aυτα λεω.
Αλλη κιθαρα με αλλους μαγνητες και συνδεσμολογια
 

13 λεπτά πριν, ignantios είπε

 Από την άλλη οι std 50 που έπαιξα και η 60 ήταν πολύ καλές από θέμα μαγνητών και ήχου. Ξέρω ότι είναι alnico ii και alnico 5. Πιο πολύ μου άρεσαν οι alnico ii αλλά το μπράτσο είναι κουπί και δεν μου άρεσε. Αντιθέτως της 60 το μπράτσο ήταν τέλειο. 

Ααα και της prs το μπρατσο φημιζεται για το κουποειδες παχος του.
Ιδιο θεμα εχω κι εγω. Δεν θελω πολυ χοντρο.

Πηρα μια με wide thin μπρατσο, και ειναι walk in the park.

Ααα και να τσεκαρεις και τα βαρη. Μην επιλεξεις καμια πανυβαρη. Δεν τα γραφουν στα specs οι κεραταδες. Μη ψωνισεις χωρις να δοκιμασεις.
Πηρε μια απο bon (LP κοψιμο με τρεμολο και wide thin μπρατσο) ενας μαθητης που ειναι 7 κιλα ξερωγω. Και τη δοκιμασε κιολας. Αρσιβαριστας ειναι? ή την ερωτευθηκε τοσο?

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Bernie Marsden τα ίδια σκ@τ@ , ενώ έπαιξα και την βρήκα πολύ καλή για τα γούστα μου ήταν θεόβαρη σε dealbreaker επίπεδο 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η single cut να σου ταιριάξει καλύτερα, μιας και θυμίζει les paul, αρκεί να είναι το ίδιο ευκολόπαιχτη στα χέρια σου.

Πολύ θα ήθελα μια a la bernie marsden...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ignantios είπε

Κάτι τελευταίο. Single cut σε prs η double cut εάν και πότε κατέληγα σε prs. 

 

double cut για μένα 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου