Προς το περιεχόμενο

Intonating a 6 saddle bridge on a Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω μια tele που έχει γέφυρα με 6 saddles. Προσπάθησα να φτάξω το intonation αφού είδα ότι 2 χορδές είναι flat όταν τις πατάω στο 12ο τάστο.

 

Μην έχοντας καθόλου εμπειρία μπήκα στο youtube είδα 10 videos για να διασταυρώσω πληροφορίες και μου φάνηκε κάτι αρκετά απλό ώστε να το κάνω μόνος μου.

 

Έστω λοιπόν ότι η πρίμα μι είναι φλατ, έκανα την ανάλογη κίνηση προς τα μέσα με το saddle, όπως υποδείκνυαν τα videos, ξανακούρδισα αλλά... σε μένα δεν είχε καμία διαφορά, σε αντίθεση με τους τύπους στα videos που και η παραμικρή κίνσηση που έκαναν είχε αποτέλεσμα και καταφέρναν τέλειο intonation μεταξύ open string και 12 fretted string.

 

Για να είμαι ακριβής είτε κουνούσα με το κατσαβίδι το saddle προς τα μέσα είτε προς τα  έξω, όταν πατούσα το 12ο τάστο, αφού κούρδιζα, η νότα είχε πολύ μικρή διακύμανση αλλά πάντα  παρέμενε φλατ. 

 

Φαντάζομαι θα παίζουν και οι παλιές χορδές κάποιο ρόλο αλλά κάτι προφανώς δεν κάνω σωστά στην όλη διαδικασία. Αλλά τι μπορεί να είναι αυτό;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vukdim είπε

Φαντάζομαι θα παίζουν και οι παλιές χορδές κάποιο ρόλο

 

Αν οι χορδές σου έχουν πεθάνει (κάτι που πάντα συμβαίνει μετά από 8-12 ώρες παιξίματος) μην προσπαθείς να φτιάξεις intonation... χάνεις τον χρόνο σου.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουσεις διαφορα θα πρεπει να δωσεις 2-3 ολοκληρες στροφες και ανω. Στριβεις, κουρδιζεις χορδη, και μετα τσεκαρεις 12ατο ταστο. Και επαλαμβανεις, εφοσον χρειαστει.

 

Και στις 6μηνες χορδες ισχυουν ακριβως τα ιδια. Στριβεις και αλλαζει το intonation.

 

 

 

 

Κανουν καποια τρελα οι παλιες χορδες, αλλα intonation μπορεις να κανεις.

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τσεκάρω με το 24ο, και αν δεν υπάρχει (κακώς) τότε με το 22ο. Με το 12ο εύκολα θα δείξει οτι είναι οκ, ενω μπορεί να μην είναι. Επίσης, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : το action height εχει σημασία στο intonation. ΜΕΓΑΛΗ.

Σεταρε την κιθάρα εκει που θες και μετά ρυθμίζεις intonation : https://www.ibanezrules.com/tech/setup/index.htm

εδω το μαστόρι τα λέει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Για να ακουσεις διαφορα θα πρεπει να δωσεις 2-3 ολοκληρες στροφες και ανω.

 

Sorry αρχηγέ μου αλλά αυτό δεν ισχύει.

Τρεις ολόκληρες στροφές ανεβάζουν το ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ έναν ολόκληρο τόνο για πλάκα όχι κάποια σεντς που χρειάζεται το intonation...

.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

Sorry αρχηγέ μου αλλά αυτό δεν ισχύει.

Τρεις ολόκληρες στροφές ανεβάζουν το ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ έναν ολόκληρο τόνο για πλάκα όχι κάποια σεντς που χρειάζεται το intonation...

.

 


Στις κιθάρες μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μια στροφή να δώσω, δεν ακούω καμία διαφορά, σχεδόν. Το λίγο που θέλει να έρθει, απαιτεί κάμποσες στροφές. Όταν λέω λίγο, εννοώ πολύ λιγότερο από ένα ημιτόνιο.

 

Καλά τα λες εσύ. Εάν περάσουν τις 12 ώρες οι χορδές, δεν δουλεύει το Intonation....😁 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μετά από 15 χρόνια που σεταρω τις κιθάρες μου κατεληξα ότι αν θες σωστό intonation χρειάζεται να τα σκάσεις για ένα strobe κουρδιστήρι, αν πας να κάνεις τέτοια δουλειά με τα φτηνά δεν θα φτιάξεις σωστό intonation.

 

ΒΕΒΑΙΑ αν δεν ακούς το λάθος intonation είσαι σε ακόμη καλύτερη μοίρα!

  • Χαχα 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Πάντως αν ζητάτε ΤΕΛΕΙΟ intonation σε ΟΛΑ τα τάστα μάλλον ΛΑΘΟΣ οργανο διαλέξατε...γυρίστε το καλύτερα στο πιάνο. 🙂

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου