Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Η/Υ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, D'Ailleurs said:

 

 

το διάβασα αλλά δεν συμβαίνει αποκλειστικά όταν βλέπω κάποιο βίντεο. Μπορεί να συμβεί όταν είμαι στο word ή λίγα λεπτά αφού κάνω login.

 

Επειδή μπορεί να είναι οτιδήποτε, από το bios, το voltage της μνήμης, κάποιο καλώδιο, κάποιο software, κλπ, κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

 

Μπήκες στην διαχείριση να δεις αν υπάρχει κάποιο σφάλμα στο σύστημα (λέω εγώ τώρα)?

 

Η πλάκα είναι ότι κι εγώ βιώνω ακριβώς το ίδιο τον τελευταίο καιρό, και δεν ξέρω σε τι οφείλεται, αλλά το δικό μου pc είναι παμπάλαιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύομαι ρε συ, αν σου είπαν ότι άλλαξαν τα πάντα και το πρόβλημα που είχες πριν παρέμεινε ίδιο οι πιθανότητες είναι να σου είπαν ψέματα

 

αν έχεις ένα τσιπάκι μνήμη και η μητρική έχει 2 σοκετ, βαλ'το στο άλλο σοκετ και δες


αν έχεις 2 τσιπάκια δοκίμασετα ένα ένα και στα 2 σοκετ διαδοχικά για αρκετό διάστημα και δες


αν η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, βγάλε τη κάρτα γραφικών σου, σύνδεσε στην ενσωματωμένη την οθόνη για κάποιο διάστημα και δες


κάνε το ίδιο και με την κάρτα ήχου αν έχει η μητρική

Επεξεργασμένο από blue monk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

Την θερμοκρασία την τσεκάρω γενικά και δεν έχει πρόβλημα. Επίσης το πρόβλημα εμφανίζεται κάποιες φορές μερικά λεπτά μετά το άνοιγμα του υπολογιστή, άλλες φορές αρκετές ώρες μετά. Έχει τύχει να αφήσω ανοιχτό τον υπολογιστή χωρίς να κάνει κάτι και να το βρίσκω να έχει παγώσει. Τα windows είναι αυθεντικά όπως και το office.

 

Το hardware υποτίθεται ότι έχει αλλαχθεί δλδ τις πρώτες φορές που το πήγα στο service μου είπανε ότι "αλλάξανε τα πάντα και μόνο το κουτί έχει μείνει". Επίσης ο σκληρός αλλάχτηκε πριν ενάμισι μήνα. 

 

 

Παγώνει ακριβώς όπως το λέω δλδ παγώνουν τα πάντα ήχος, ποντίκι κ.α. και θέλει επανεκκίνηση.

Λέμε κάποια πράγματα για να αποκλείσουμε κάποια πράγματα.

 

 Memory test με το memtest είναι το επόμενο βήμα.

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους συναδέλφους από πάνω περί memtest και προσθέτω το εξής διασκεδαστικό από ένα αμερικάνικο tech forum που είχα μπει πριν χρόνια για να λύσω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Άνοιξα λοιπόν ένα thread με το θέμα μου και ο πρώτος που απάντησε και ασχολήθηκε μαζί μου ήταν ένας αρχαίος υπεργκουρού με 500 εύσημα, παράσημα κλπ. ο οποίος με πήγαινε βήμα-βήμα textbook troubleshooting.

 

Όταν το thread μπήκε στη δεύτερη σελίδα, σταμάτησε το step by step και μου έγραψε το εξής μνημειώδες:

 

"When it's not solved on page 1, it's always the RAM."😁

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Jazzjoker said:

Συμφωνώ με τους συναδέλφους από πάνω περί memtest και προσθέτω το εξής διασκεδαστικό από ένα αμερικάνικο tech forum που είχα μπει πριν χρόνια για να λύσω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Άνοιξα λοιπόν ένα thread με το θέμα μου και ο πρώτος που απάντησε και ασχολήθηκε μαζί μου ήταν ένας αρχαίος υπεργκουρού με 500 εύσημα, παράσημα κλπ. ο οποίος με πήγαινε βήμα-βήμα textbook troubleshooting.

 

Όταν το thread μπήκε στη δεύτερη σελίδα, σταμάτησε το step by step και μου έγραψε το εξής μνημειώδες:

 

"When it's not solved on page 1, it's always the RAM."😁

υποθέτω ότι το πρώτο που σε ρώτησε ήταν "Είναι στην πρίζα?"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, blue monk said:

Αστειεύομαι ρε συ, αν σου είπαν ότι άλλαξαν τα πάντα και το πρόβλημα που είχες πριν παρέμεινε ίδιο οι πιθανότητες είναι να σου είπαν ψέματα

 

αν έχεις ένα τσιπάκι μνήμη και η μητρική έχει 2 σοκετ, βαλ'το στο άλλο σοκετ και δες


αν έχεις 2 τσιπάκια δοκίμασετα ένα ένα και στα 2 σοκετ διαδοχικά για αρκετό διάστημα και δες


αν η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, βγάλε τη κάρτα γραφικών σου, σύνδεσε στην ενσωματωμένη την οθόνη για κάποιο διάστημα και δες


κάνε το ίδιο και με την κάρτα ήχου αν έχει η μητρική

 

 

δεν καταλαβαίνω τίποτα από όλα αυτά! Το memtest μπορώ όμως να το κάνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου