Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24 - Full Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστό review, μπράβο!

Η κιθάρα είναι ελβετικός σουγιάς, με τους κατάλληλους μαγνήτες παίζει καλά τα πάντα, από looks δε συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες ειναι αρκετα καλοι. Εξαιρετοι στα καθαρα. Απλα εχει καπως δυστροπα πριμα ο bridge. Δεν ειναι και τοσο προβλημα, εαν σου αρεσει ο γενικοτερος ηχος των μαγνητων. Το φερνεις ευκολα με ρυθμιση.

Για μπλουζ και κλασικο ροκ ειναι ο,τι πρεπει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο review, πολύ κατατοπιστικό. Ευχαριστούμε Γιώργο!

 

Να πω πως, όντως, πρόκειται για πολύ ωραία κιθαρίτσα, ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη του πόσο κοστίζει.  Είχα την χαρά να παίξω με την συγκεκριμένη πέρσι το καλοκαίρι και η αλήθεια είναι πως ξεμυαλίστηκα-μου πήγαινε πολύ και στο χέρι και στον ήχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pipityri said:

Είχα την χαρά να παίξω με την συγκεκριμένη πέρσι το καλοκαίρι και η αλήθεια είναι πως ξεμυαλίστηκα-μου πήγαινε πολύ και στο χέρι και στον ήχο. 

 

Και επαιξες με σκουριασμενες χορδες και relief στον θεο.

Φετος θα την εχω μπιμπελο...😉

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου φθηνή πάντως για να λέμε πόσο καλή είναι σε σχέση με το πόσο κοστίζει . Κιθάρα 880-990 ευρώ είναι περίπου 

 

Δυστυχώς , το έχω γράψει πολλές φορές , είχα μια του 2015 και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος καθότι κατά τα δικά μου γούστα και τσέπη ήθελε άλλα 200 ευρώ να ( " πέταγαν " 9 τάστα , έτριζε η γέφυρα , δεν κρατούσε κούρδισμα για κανένα λόγο ) στρώσει και από πείσμα δεν τα έδωσα και την πούλησα μετά από ένα χρόνο 

 

βέβαια κατά πάσα πιθανότητα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια . Εξάλλου η κούκλα του φίλου μας είναι post-2017 με την υπογραφή στο χεντστοκ με τα όλα της 

 

Φοβερό review , εύγε 🤘

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του 2018 ειναι, την αγορασα 850 ευρω, και οντως τα τελευταια χρονια ειναι πολυ βελτιωμενες και δυσκολα παραπονεθει κανεις για την ποιοτητα κατασκευης. Πριν την αγορασω ειχα βεβαιωθει γι' αυτο διαβαζοντας ολες τις διαθεσιμες πληροφοριες που υπηρχαν στο διαδικτυο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review και ωραίο παίξιμο

Για τα λεφτά το κιθαρόνι ειναι σούπερ, αλλά αν κρίνω απο το παίξιμο σου και τα παράπονα σου για sustain, Les paul χρειάζεσαι😎

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, nasokosm said:

Ωραίο review και ωραίο παίξιμο

Για τα λεφτά το κιθαρόνι ειναι σούπερ, αλλά αν κρίνω απο το παίξιμο σου και τα παράπονα σου για sustain, Les paul χρειάζεσαι😎

 

Εχω epi les paul, και εχει ακριβως τον ηχο που θελω. Ειναι η καλυτερη μου ΗΗ κιθαρα, ηχητικα με ενα ζευγαρι low output paf. Εξαιρετη, αλλα prs δεν ειναι. Και δεν ειναι μονο ο χειρισμος, η προσβασιμοτητα controls και ταστων, και η γενικοτερη ευκολια. Ειναι και ο ηχος διαφορετικος. Το eq και οι τονισμενες ψηλομεσαιες της prs δεν σε αφηνουν να νοσταλγησεις τον ηχο κιθαρων 25,5 ιντσων, την ωρα που παιζεις με την les paul. Οταν παιζω ενα σολο μετα το 12ο ταστο θελω να μπορω να το κανω να "κοβει" σαν να παιζω με τελε. Το κανει αυτο η prs.

Και τα καθαρα της εχουν μια ατακα μια διαυγεια που δεν εχει η les paul, παροτι εχει πιο "καθαρους" μαγνητες. Για gary moore ηχο, εννοειται προτιμω τη les paul. Με αλλους μαγνητες, φυσικα, τα δεδομενα αλλαζουν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Οι μαγνήτες της prs δεν είναι οι κλασικοί διπλοί μαγνήτες, με έντονα μεσαία, και με ανάγκη να τους τροφοδοτούμε με πρίμα, ώστε να αποδώσουν. Συμπεριφέρονται πιο πολύ σαν μονοί, θέλουν να τους δώσεις μεσαία, και θέλουν να τους κόψεις πρίμα.

 

Δοκίμασα την ρύθμιση bass 0, middle 10, treble 0 στον origin και για πρώτη φορά μου άρεσε η prs στον OR20. Τέρμα volume, τέρμα gain, boost on. Είναι χαρακτηριστικό το πόσο καλά καθαρίζει με το volume. Δεν ζηλεύει καμία μονοπήνια στον τομέα αυτόν.

 

prsorigindirtymic.mp3

 

(ίσως έπρεπε λίγο να απομακρύνω το μικρόφωνο για μην μπουκώνει το μπάσο)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου