Προς το περιεχόμενο

Ένα βιβλίο γεννιέται(?)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

τώρα με φυσικό "το και το", με καισαρική?... θα δείξει... εδώ και χρόνια λέω (και μου λένε) να γράψω ένα βιβλίο για την μουσική παραγωγή στο σπίτι... ε ιού επιτρέποντος πια, πήρα την απόφαση τουλάχιστον να "το βάλω στα σκαριά" και βλέπομεν (ντάξει η αρχή είναι το ήμισυ του παντός δεν λένε πάλι κάποιοι άλλοι? 🙂)...

 

παρότι σίγουρα πιστεύω ότι η διάδραση μου στο αγαπημένο μου noiz σχεδόν 15 χρόνια τώρα, με έχει κάνει σοφότερο ως προς το να αποκωδικοποιώ τις πραγματικές ανάγκες του μέσου μουσικού από την μουσική τεχνολογία ως προς την αρωγή της στη δημιουργική έκφρασή του, θα σας ήμουν ευγνώμων αν (όσοι δεν βαριέστε) αναφέρατε σε αυτό το thread τι θα θέλατε να περιέχει ένα ιδανικό για εσάς βιβλίο πάνω σε αυτό το θέμα...

 

σας ευχαριστώ (από καρδιάς) εκ των προτέρων...

  • Like 15

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ιδανικο βιβλιο θα ηθελα να εχει:

 

0. Καποια εισαγωγικα για τα audio αρχεια. Διαφοροι τυποι, παραμετροι, ποιοτητες (bit, hz κλπ)

1. Να μου υποδεικνυει τροπους να εχω τον πληρεστερο εξοπλισμο, με τα λιγοτερα χρηματα. Αρα και να μου εξηγει βημα βημα τις βασικες επιλογες που εχω, ανα κατηγορια hardware.

2. Να κανει το ιδιο και με το software. Να μου αναλυει τι εργαλεια υπαρχουν, γιατι υπαρχουν και να μου διδει να καταλαβω τι θα ηταν ιδανικο για τις αναγκες μου.

3. Πως θα πρεπει να στησουμε τον χωρο μας, και τα μηχανηματα στον χωρο μας. Βασικα περι ηχομονωσεων κλπ.

4. Στις βασικες κατηγοριες οργανων, πως κανουμε σωστη ηχογραφηση, διαφορα τρικ.

5. Ξεκινωντας τη μιξη τι θα πρεπει να γνωριζουμε γενικα. Καποιοι universal κανονες που θα πρεπει να τηρουνται.

6. Για τα βασικα οργανα αναλυση στο πως διαχειριζομαστε το eq, compression και αλλα βασικα για τη σωστη μιξη.

7. Περι λοιπων βασικων εφε, πως και ποτε τα χρησιμοποιουμε.

8. Καποια βασικα περι μαστερινγκ.

 

Προφανως δεν μπορεις να κανεις πληρη αναλυση στο καθενα. Θα ηθελες τομους. 

Αλλα με το να αναφερεις ολα τις βασικες γνωσεις, κανονες, και "μυστικα" του επαγγελματος, το εγχειριδιο αποκτα "βαρος". Ενα handbook που ο καθενας, ασχετα με το τι προγραμμα δουλευει, θα μπορει να ανατρεξει για βοηθεια σε επιμερους ζητηματα που του εχουν προκυψει. 

Εν ολιγοις, 5 βασικα πραγματα που θα πεις, πες τα οπως πρεπει. Τα υπολοιπα, ανεφερε τα και προσπερνα τα.

 

Εξαιρετη σκεψη. Καλη επιτυχια στο εργο αυτο!

 

 

 

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-  Μίξη, τεχνικές ανά είδος μουσικής, gain staging, πώς χρησιμοποιούνται τα εφφέ στην αλυσίδα.

 

- Βασικές τεχνικές mastering, eq, compressor, limiter.

 

- Εqing για κάθε όργανο (συχνοτητικές περιοχές ανά όργανο)

 

Θα επανέλθω και για άλλα

 

 

EDIT: Να σου πω και κάτι βρε Νίκο. Δεν θα βόλευε, αντί για βιβλίο, να κάνεις dvd?

Να σε βλέπουμε κιόλας να τα εξηγάς ωραία, να τα εξηγάς όμορφα, να μάθουμε κι εμείς μπαλίτσα από τον άρχοντα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια μόνο και μόνο για την σκέψη υλοποιήσης ενός τόσο μεγάλου εγχειρήματος!

 

- Είσοδοι / Έξοδοι υλικού και αντιστοίχιση με inputs/outputs προγράμματος, διαφορές mono, stereo κ.τ.π..

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι περισσότεροι φίλοι μου μουσικοί μπερδεύονται με αυτό το κεφάλαιο.

 

- Φιλοσοφία της παραγωγής

 

Όραμα και προπαραγωγή. Γιατί ηχογραφείται κάτι όπως ηχογραφείται; Direct ενισχυτής; Close miking ή όχι; Μικρόφωνα. Ποια και γιατί; Διαφορετικοί τύποι και χαρακτηριστικά τους. 

 

- Βασικά του MIDI

 

- Ψυχολογία της διαχείρησης των διαφορετικών ρόλων που καλείται να παίξει ο μέσος χρήστης (π.χ. κάποιος μπορεί να μη γνωρίζει ή να μην νιώθει αυτοπεποίθηση με το editing αρχείων ήχου, το στρετσάρισμα, το quantizing ή άλλα εργαλεία, και να κάνει συνεχόμενα takes μέχρι να το πετύχει, χάνοντας ψυχραιμία και την ουσία της εκτέλεσης. Με τη γνώση του τι είναι μουσικά άρτιο και ταυτόχρονα τι ηχοληπτικά διαχειρίσιμο, αυξάνεται η παραγωγικότητα του ίδιου ατόμου από το να έλειπε το ένα από τα δύο γνωστικά αντικείμενα)

 

- Βασική εξήγηση των εργαλείων. Διαδρομή του σήματος, μετρήσεις και τι σημαίνουν, gain staging, EQ, Compressor, Gate, Expander. Sidechaining. Groups και Auxilliaries, στρατηγικές για διαχείρηση πόρων συστήματος.

 

- DAWS. Μια γρήγορη ανασκόπηση, ποιες μεθόδους εργασίας εξυπηρετούν καλύτερα. Δυνατά σημεία, αδυναμίες.

 

Ένα πράγμα που δεν έχουν χωνέψει αρκετοί φίλοι μου είναι ότι το editing στα περισσότερα DAW είναι μη καταστρεπτικό. Ως εκ τούτου, φοβούνται να πειραματιστούν βαθία με τον ήχο, από φόβο "μην χάσουν το πρωτότυπο".

 

Και άλλα πολλά που σίγουρα μου διαφεύγουν. Καλή επιτυχία! Αν κυκλοφορήσει θα το αγοράσω, και για μένα, και ως δώρο!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πράγμα.

πως να κάνεις την ηχογράφησή σου να ακούγεται σαν του Bob Ludwig του Douglas Sax του Bernie Grundman του Steve Hoffman του Bob Clearmountain ...πάνω κάτω

 

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου άρεσε πολύ αν για κάποιες θεματικές υπήρχαν ηχητικά παραδείγματα.

πχ πως να μην κανεις κάτι γιατί θα προκύψει το τάδε αποτέλεσμα, ένα κομμάτι με σωστή μίξη κ ένα με λάθος χειρισμό κλπ

Άλλωστε, ήχο θα αφορά το βιβλίο, γιατί να μην ακούσει κάποιος επι του πρακτέου; just saying.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά, καλό ένα βιβλίο αλλά μήπως πρέπει να συνοδεύεται από ένα podcast? ή μήπως καλύτερα κατά τη σύγχρονη τακτική youtube video?

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πω πω... για εγκυκλοπαίδεια μου το πάτε... θα δίνω μαζί δώρο και μια βιβλιοθήκη από το ΙΚΕΑ...😉

 

σας ευχαριστώ πολύ πολύ... είναι πολύτιμες οι επισημάνσεις σας... και όσες περισσότερες τόσο καλύτερα... το μεγάλο μου άγχος έγκειται στο να είναι ένα εύχρηστο εργαλείο που θα κρατάει ισορροπίες βοηθώντας τον μέσο χρήστη, χωρίς περιττή πληροφορία που θα τον μπερδεύει αντί να τον εξυπηρετεί και όχι ένα ακόμα "βιβλίο"... δύσκολο... αλλά ωραία πρόκληση (ζωής) για μένα...

 

η γνώση δίνεται πια απλόχερα στο διαδίκτυο... έλα μου όμως που για να την φιλτράρεις σωστά ώστε να την χρησιμοποιήσεις σε εύλογο χρόνο θετικά, προϋποθέτεται ανάλογη "γνώση"... οξύμωρο σχήμα δυστυχώς που πολλές φορές στην πράξη κάνει περισσότερο κακό από ότι καλό ως προς την επίτευξη ενός στόχου μας...  το θέμα είναι λοιπόν το να εντρυφήσεις στον "τρόπο" και όχι απλά να παπαγαλίσεις πριν να "κατανοήσεις"... προσωπικά είμαι αποφασισμένος εκτός των απαραίτητων χρηστικών πληροφοριών (ως προς την εργονομία) και θεωρείας, να μην κρατήσω για μένα και ότι πρακτικό "μυστικό" μου αποκάλυψαν οι ατέλειωτες ώρες που αφιέρωσα πάνω από μια κονσόλα σχεδόν 30 χρόνια (είναι κάτι που ήδη το κάνω άλλωστε σε κάθε ευκαιρία)... τώρα στο τέλος δεν ξέρω αν ο αναγνώστης θα ακούγεται σαν "Bob", αλλά στο να ακούγεται σαν ικανοποιημένος από την δουλειά του Δημήτρης, Στράτος, Γιώργος Σπύρος κλπ, πολύ θα ήθελα να καταφέρω να βοηθήσω ουσιαστικά...

 

όσο για τη μορφή, είχα αποφασίσει μετά από συζητήσεις το ελληνικό να είναι σε καθαρή έντυπη μορφή και μια μεταγενέστερη αγγλική του έκδοση σε ηλεκτρονική μορφή... αλλά ενώ αρχικά για το πρώτο έτεινα προς την ευκολία μου με το σχήμα "λογάκια λογάκια, εικονίτσες, λογάκια λογάκια", προσανατολίζομαι πλέον σε μια υβριδική προσέγγιση και στο να στήσω εξ αρχής ένα εικονικό home studio και να φτιάξω αριθμημένα παραδειγματικά βιντεάκια για όποιο μέρος χρειάζονται, τα οποία θα ανέβουν σε ένα ειδικό για το βιβλίο youtube channel καθώς και για κάποια ηχητικά αρχεία σε υψηλή ανάλυση όπου απαιτείται ανεβασμένα σε ανάλογο cloud... τώρα για performance με την αφεντομουτσουνάρα μου Στράτε δεν το βλιέπ'... αν μου δανείσει κάνα μοντέλο του ο Χριστόδουλος να με βοηθήσει θα το σκεφτώ... ειδάλλως subs ή μπλα μπλα στο off που λένε οι βιζουαλόφατσες...😀

 

ευχαριστώ και πάλι και μη  σταματάτε pls να προσθέτετε ότι νομίζετε... σε όλη την πορεία υλοποίησης θα έχω τα μάτια μου εδώ...

 

 

  • Like 5

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, npap said:

 

ευχαριστώ και πάλι και μη  σταματάτε pls να προσθέτετε ότι νομίζετε... σε όλη την πορεία υλοποίησης θα έχω τα μάτια μου εδώ...

 

 

 

προσφέρουμε και βοήθεια, αν χρειαστεί...(λέμε τώρα...)

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου