Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα δημιουργίας και δοκιμής παρτιτούρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, δωρεάν ή όχι, στο οποίο να μπορώ να γράψω μια παρτιτούρα και να την δοκιμάσω, δηλαδή να την διαβάσει και να παράγει το κομμάτι με κάποιο υποτυπώδες μιντι ώστε να είμαι όσο το δυνατόν σίγουρος για τις αξίες και τα μέτρα που έγραψα, θα ήταν καλό να μπορεί να παραστήσει και βιβρατο και λεγκατο

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
Στις 25/4/2020 στις 1:10 ΜΜ, yannisp είπε

το musescore λογικα θα σου κανει τη δουλεια σου https://musescore.com/

Δεν είναι ότι δεν βρίσκω άκρη, δεν είναι ότι μου περισσεύουν αξίες στο ένα μέτρο και στο άλλο είναι λιγοτερες... καμία σχέση, αλλά αυτό το πρόγραμμα

https://scorecloud.com/

λέει ότι δημιουργεί παρτιτούρα από audio και έχω τα πάντα αμιξαριστα και άνθρωπο να τις κοιτάξει άμα τις φέρω στο περίπου... έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια προγράμματα? δουλεύουν? κανένα open source τέτοιο χωρίς τη λέξη cloud μέσα?
Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν - λέω, αν - κατάλαβα καλά, θέλεις στη μίξη σου να βάλεις πραγματικές εκτελέσεις από ανθρώπους δίνοντάς τους τη μορφή της μουσικής σε παρτιτούρες αφού τις περάσεις από το πρόγραμμα που ακούει την ηχογράφηση και βγάζει γραμμένες νότες, σωστά;

Στη θέση σου θα έκανα το εξής:

- Βάλε τον εκτελεστή σου να ακούσει το track που θα παίξει έτσι όπως το έχεις γράψει εσύ στο DAW. Πιθανότατα θα το παίξει το ίδιο καλά - αν όχι καλύτερα - απλά καταλαβαίνοντας τί ακριβώς θέλεις να κάνει μέσα στο σύνολο..

- Γράψε την παρτιτούρα μόνος σου (αν μπορείς). Πρέπει να είναι πολύ πιο γρήγορο από το να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία με τέτοιες εφαρμογές. Αφού τη μουσική περίπου την ξέρεις θα την γράψεις εύκολα και όπως πρέπει (με τα έξτρα σημάδια που πρέπει και που ο Η/Υ δεν θα σκεφτεί ποτέ να βάλει), αντί να προσπαθείς επί ώρες να κάνεις edit το χαζό output που θα βγάλει μια τέτοια εφαρμογή (και σιγά μην υπάρχει τσάμπα - αυτό έχει μέσα σοβαρό κώδικα AI και είναι δύσκολο να γραφτεί τέτοιο πρόγραμμα για να δίνεται δωρεάν).

 

Για αυτό που ζητάς στο αρχικό post:

- Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που παίζουν κάπως αξιοπρεπώς είτε midi files, είτε κάποια ενορχήστρωση που έχεις φτιάξει (ή εισάγεις μέσω import) μέσα στο ίδιο το πρόγραμμα.. Και το muse καλούτσικο είναι (όσον αφορά την αναπαραγωγή midi) και δωρεάν.. Πάλι το να παίξει τέτοιο λογισμικό περίπλοκες συνδέσεις νοτών όπως λεγκάτο, πορτάτο κλπ. είναι δύσκολο γιατί πάλι είναι εφαρμογή που έχει μέσα ανθρώπινη νοημοσύνη.

 

Γενικά ο δημιουργικός άνθρωπος με το μυαλό του καταφέρνει πράγματα που είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε μπορεί να καταφέρει ένας έξυπνος αλγόριθμος Η/Υ. Στη μουσική φαίνεται αυτό ξεκάθαρα.

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το musescore. 

Εγώ, που γράφω και πολυ σύγχρονα πράγματα συχνα, αυτό χρησιμοποιώ για να αποδώσω παρτιτούρα με μεγάλη επιτυχία. 

 

Στην αναπαραγωγή midi, στα βασικά, είναι εξισου αρκετά καλό. 

  • Like 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Τζινιερη όχι, φταίω, ένας φίλος μου είπε να κάτσω να γράψω όπως μπορώ τα κομμάτια που είναι να δημοσιεύσω και αυτός θα ελέγξει τις παρτιτούρες ώστε να μην φανεί η ασχετια μου καθόλου... αλλά και για να είναι κάλες αποδείξεις πνευματικής ιδιοκτησίας, εγώ παίζω όλα τα όργανα

 

ανέφερα ότι τα έχω αμιξαριστα γιατί νόμιζα ότι τα προγράμματα αυτά ''audio to score'' θα τα καταφέρναν καλύτερα αν το audio περιέχει ένα μόνο όργανο... φαίνεται ότι δε ισχύει ούτε αυτό, εγκατέστησα και δοκίμασα το Denemo και γελάω ακόμα, πολύ χαζή η ερώτηση μου για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα

 

ξέρω να χρησιμοποιώ ότι σημάδι υπάρχει, το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ όταν κάνω μουσική είμαι πληθωρικός στα μέτρα, (αλλάζω απότομα ή μετά από παύσεις) με τα παλαμάκια μετράω πάντα 4/4 ότι και να γίνει, πάντα όμως γυρίζω και στο παίξιμο σε 4/4 έστω και μετά από 6 κυμάτια θα γυρίσω, εκεί είναι όλο το πρόβλημα από τη στιγμή που θα φύγω μέχρι να γυρίσω

 

ψάχνοντας το πρωί βρήκα και αυτό το σχόλιο στο youtube που αξίζει να αναφέρουμε και κάνει το εξαιρετικό musescore μονόδρομο.  χωρίς μανίες καταδίωξης και άλλες παθήσεις της ψυχής, ας αναλογιστούμε τι λέει αυτός ο άνθρωπος από ηθική πλευρά

 

''be carefull by using the free version trial, when writing your own music, by using this program in the terms of use they become owner of your creations. I have red this in the terms of use. I advise to read by free trials of programs on internet to be carefull''
https://www.youtube.com/watch?v=Csb89hqJQ8o&lc=UgzxBb5vF-NOQ9I3UN94AaABAg
κάτι που επιβεβαιώνει τους φόβους μου για το cloud που λέω στο προιγουμενο ποστ

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Άγιος είπε

Όχι Τζινιερη όχι, φταίω, ένας φίλος μου είπε να κάτσω να γράψω όπως μπορώ τα κομμάτια που είναι να δημοσιεύσω και αυτός θα ελέγξει τις παρτιτούρες ώστε να μην φανεί η ασχετια μου καθόλου... αλλά και για να είναι κάλες αποδείξεις πνευματικής ιδιοκτησίας, εγώ παίζω όλα τα όργανα

 

ανέφερα ότι τα έχω αμιξαριστα γιατί νόμιζα ότι τα προγράμματα αυτά ''audio to score'' θα τα καταφέρναν καλύτερα αν το audio περιέχει ένα μόνο όργανο... φαίνεται ότι δε ισχύει ούτε αυτό, εγκατέστησα και δοκίμασα το Denemo και γελάω ακόμα, πολύ χαζή η ερώτηση μου για το αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα

 

ξέρω να χρησιμοποιώ ότι σημάδι υπάρχει, το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ όταν κάνω μουσική είμαι πληθωρικός στα μέτρα, (αλλάζω απότομα ή μετά από παύσεις) με τα παλαμάκια μετράω πάντα 4/4 ότι και να γίνει, πάντα όμως γυρίζω και στο παίξιμο σε 4/4 έστω και μετά από 6 κυμάτια θα γυρίσω, εκεί είναι όλο το πρόβλημα από τη στιγμή που θα φύγω μέχρι να γυρίσω

 

ψάχνοντας το πρωί βρήκα και αυτό το σχόλιο στο youtube που αξίζει να αναφέρουμε και κάνει το εξαιρετικό musescore μονόδρομο.  χωρίς μανίες καταδίωξης και άλλες παθήσεις της ψυχής, ας αναλογιστούμε τι λέει αυτός ο άνθρωπος από ηθική πλευρά

 

''be carefull by using the free version trial, when writing your own music, by using this program in the terms of use they become owner of your creations. I have red this in the terms of use. I advise to read by free trials of programs on internet to be carefull''
https://www.youtube.com/watch?v=Csb89hqJQ8o&lc=UgzxBb5vF-NOQ9I3UN94AaABAg
κάτι που επιβεβαιώνει τους φόβους μου για το cloud που λέω στο προιγουμενο ποστ

 

 

Πάλι μπλέξιμο μυρίζει αν έχεις πολύ σύνθετο ρυθμό και βάλεις τον υπολογιστή να βγάλει άκρη με πολλά όργανα μαζί. Μάλλον πρέπει να καθίσετε με υπομονή να κάνετε τη μετατροπή σε μουσικό κείμενο "με το χέρι".. Αν είναι κυρίως για copyright μπορεί να υπάρχουν κι άλλες λύσεις..

Βέβαια, το "audio to score" λειτουργεί καλύτερα για ένα όργανο, αλλά πόσο καλά πια;

Πάντως η μετατροπή σε παρτιτούρα είναι μια πολύ καλή μουσική εξάσκηση (δεν κάνουν dictee στα ωδεία; ακόμη και πανελλαδικές δίνουν!). "To know your music better!" 😉 

 

ΥΓ Δεν έχει χαζούς και χαζά πράγματα στην Πληροφορική. Κάποτε λέγαμε "θα κάτσω ΣΚ να δω τί καινούργιο έχει βγει...να μη μείνω πίσω..." ακόμη και τότε δύσκολα προλαβαίναμε, βέβαια. Όταν διάβασα πόση πληροφορία ανεβαίνει κάθε ημέρα το 2020 έμεινα... 10.000 ζωές θες για να ρίξεις μια ματιά στα γρήγορα.. 🙂

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

ΥΓ Δεν έχει χαζούς και χαζά πράγματα στην Πληροφορική.

Μου έρχονται πολλά παραδείγματα στο μυαλό που αποδεικνύουν ότι αυτό που λες δεν ισχύει,
και για να μην μείνει thread που άνοιξα χωρίς flame
μπαίνεις σε αυτή τη σελίδα
https://scorecloud.com/
και βλέπεις στην κορυφή σαν παραδείγματα συσκευών ένα tablet και ένα κινητό
σημεία των καιρών λες δεν πειράζει ας συνεχίσω παρακάτω
βλέπεις ύστερα στο βίντεο όπου γίνεται η παρουσίαση του προγράμματος (στο πρώτο frame δεν χρειάζεται να πατήσεις play) τις τρεις χαρακτηριστικές χρωματιστές τελείες του mac...
στο σημείο αυτό θα μπορούσες να κλείσεις την καρτέλα
αλλά συνεχίζεις από μαζοχισμό για να αποκτήσεις μερικές ακόμα άχριστες πληροφορίες
και φτάνεις τελικά στα τρία πακέτα στον πάτο της σελίδας (free, plus, pro) (free-lefta-lefta)
και μόνο κάτω από το pro που λέει ''Local saving'' διαπιστώνεις ότι τα άλλα δυο ''πακέτα''  σώνουν στο cloud!!


Ας αναρωτηθούμε μια στιγμή γιατί το πιο απλό και εύκολο από πλευράς προγραμματισμού, πωλείται ως premium option?
και γιατί αυτό δεν χτυπάει καμπανάκι ώστε να μην εμπιστευτούμε ούτε το pro πακέτο?
στην εποχή λοιπόν που η σαχλαμάρα πάει σύννεφο ελάτε να δημιουργήσουμε αποδεικτικά για πνευματική ιδιοκτησία στο σύννεφο... πάμε όλοι μαζί!
(παιδιά αστειεύομαι, όλα καλά είναι μη παρεξηγατε)

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου