Προς το περιεχόμενο

Clo Sur - While You Think It Over - By PanosK- Abstract Remix


Panos Kostagiannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
1 ώρα πριν, Panos Kostagiannis είπε

Αυτος ηταν και ο σκοπος μου απο εκεινο το σημειο και μετα,ενα μπλεξιμο και γι αυτο υπαρχει στον τιτλο το Abstract Remix.Ετοιμα  samples μονο στα drums  τα υπολοιπα ειναι οργανα που εφτιαξα στο sampler του  Renoise.Κατεβασε το ειναι ενας διαφορετικος τροπος να δημιουργεις μουσικη.

Καλη τύχη λοιπόν. 😉

Εγω συνεχίζω να ακούω μια σειρά ακόρντων άσχετα με την μελωδία που δεν είναι ούτε καν atonal.

 

Τα "όργανα" που φτιάχνει κανείς απο samplers παραμένουν samples. Το να αλλάζεις την περιβάλλουσα ή το VCF ή απλούστερα να βάζεις εφέ δεν ακυρώνει το γεγονός. Ενα δείγμα ήχου παραμένει. Είτε ένα χτύπημα στο τραπέζι, είτε ένα ακόρντο στο πιάνο, είτε μια ολόκληρη φράση.

Ευχαριστώ για το Renoise. Ισως είναι καλό για Linux μιας και εκεί υπάρχει μια σχετική ξηρασία περα απο το Ardour και το LMM.

Υπάρχουν πολλά ανταγωνιστικά DAW και πιο εδραιωμένα με πιο επαγγελματικά χαρακτηριστικά σε Windows και Mac.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, yameth said:

 

Εγω συνεχίζω να ακούω μια σειρά ακόρντων άσχετα με την μελωδία που δεν είναι ούτε καν atonal.

 

 

 

περίπου εκεί ήμουν και εγώ, αλλά θεώρησα ότι ως προσέγγιση είναι ενδιαφέρουσα καθώς το όλο τραγούδι είναι υπερβολικά συμβατικό και η δομη του αναμενόμενη, συνεπώς τα ακόρντα έξω απο συμβάσεις του έδωσαν μια γερή σπρωξιά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yameth said:

Καλη τύχη λοιπόν. 😉

Εγω συνεχίζω να ακούω μια σειρά ακόρντων άσχετα με την μελωδία που δεν είναι ούτε καν atonal.

 

Τα "όργανα" που φτιάχνει κανείς απο samplers παραμένουν samples. Το να αλλάζεις την περιβάλλουσα ή το VCF ή απλούστερα να βάζεις εφέ δεν ακυρώνει το γεγονός. Ενα δείγμα ήχου παραμένει. Είτε ένα χτύπημα στο τραπέζι, είτε ένα ακόρντο στο πιάνο, είτε μια ολόκληρη φράση.

Ευχαριστώ για το Renoise. Ισως είναι καλό για Linux μιας και εκεί υπάρχει μια σχετική ξηρασία περα απο το Ardour και το LMM.

Υπάρχουν πολλά ανταγωνιστικά DAW και πιο εδραιωμένα με πιο επαγγελματικά χαρακτηριστικά σε Windows και Mac.

Σε λινουξ ειμαι και εγω που πλεον εχει και το  Bitwig  αλλα και το Harrison MixBus επαγγελματικα Daw

Τα samples τα δημιουργω   με το ποντικι,τσεκαρε εδω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πρόγραμμα μου θύμησε την οδυνηρή μου εμπειρία πριν καμιά 40ριά χρόνια που σκέφτηκα να μάθω assembly

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yameth είπε

Εχω την εντύπωση πως απο το 2ο λεπτό περίπου και μετά, παίζεις λάθος ακόρντα και είναι τελείως έξω απο την μελωδική γραμμή της φωνής. Σαν να ακούγονται 2 διαφορετικά τραγούδια να παίζουν ταυτόχρονα. Μήπως έβαλες έτοιμα samples?

Εκει ειναι το ωραιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου