Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Mαγνητη Rail (neck θεση) για ΕSP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 Θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη  ενος μαγνητη rail για τη neck θεση στην κιθαρα μου.Η κιθαρα ειναι Esp Μ-ii custom ,hard maple σωμα, neck thru κατασκευης με floyd rose και φοραει ενα seymour duncan jb στη θεση bridge.Ακομα να προσθεσω οτι η neck θεση ειναι υπο γωνια και γι αυτο νομιζω δεν θα πρεπε να διαλεξω μαγνητη με μεγαλο high frequency. Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει τον γνωστο SD Hot-Rails αλλα ηταν πολυ μπασος και "θολος" ο ηχος του, ειδικα στην Ε,Α,D. Ο τεχνιτης που την ειχα παει ειχε παρατηρησει οτι ειναι πολυ ψηλος για την κατασκευη της κιθαρας και επομενως ισως αυτο ηταν το προβλημα .Ετσι θα ηθελα να αποφυγω αλλους sd αν και ειχα σκεφτει για τον Cool Rails, παρολο το χαμηλο του output. Σε dimarzio σκεφτομουν τον air norton s αλλα διαβασα σε αλλα forum οτι σε πολλα γκαζια ακουγεται σαν χοτ single coil με εντονο το pick attack..πραγμα που δεν με πολυψηνει. Εχω κοιταξει ακομα τον Bc-1 και τον Ρro track καθως και τον Cobra της bare knuckle που φαινονται ενδιαφερουσες επιλογες αλλα δεν ξερω.Μια αλλη επο Γενικα ψαχνω εναν ηχο  ουτε too bright ουτε too muddy , εστιασμενο σε mids με το απαραιτητο clarity και ικανοτητα να αποδωσει σε σολο με πολλα γκαζια.Oποιος εχει εμπειρια σε ρειλ μαγνητες η την οποιαδηποτε γνωση επι του θεματος,περιμενω τα φωτα σας και τις προτασεις σας

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Επεξεργασμένο από babisgibson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σε neck και τον air norton S - καμία σχέση με hot single, και στην στρατ ειχα δοκιμάσει το fast track I, και τον chopper που προτείνει η DMZ. Ο μόνος που μου άρεσε πραγματικά στον neck, ήταν ο fast track I, ο πιο πρίμος. απλα δεν ματσαρει καλά με τον fast track II , για αυτο και τελικα τον έβαλα στην μέση, με τον chopper στον neck.

Οπότε κοίτα και τον fast track I.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι πως αν διαλεξω μαγνητη που εστιαζει στις υψηλες συχνοτητες ,σε συνδιασμο με την κυρτη θεση του neck μαγνητ ,θα εχω πολυ πριμο ηχο,πραγμα που θελω να αποφυγω.Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, babisgibson said:

Φοβαμαι πως αν διαλεξω μαγνητη που εστιαζει στις υψηλες συχνοτητες ,σε συνδιασμο με την κυρτη θεση του neck μαγνητ ,θα εχω πολυ πριμο ηχο,πραγμα που θελω να αποφυγω.Ευχαριστω παντως

 

Τι να σου πω, ελάχιστοι μαγνήτες μπορούν εκ φύσεως να είναι ΠΟΛΥ πριμαριστοί στον νεκ...  Για την ακρίβεια, οτιδήποτε ΔΕΝ είναι πριμαριστό θα ακουστεί σαν λαπάς στον νέκ. Οπότε δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Επιμένω fast track I, απο τους καλύτερους νεκ που έχω ακούσει.

Διαφορετικά, The Chopper (παρά Air Norton S).

 

υπάρχουν και οι noiseless SC, σε κάθε περίπτωση γράψε την απόφαση και την εμπειρία σου!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο neck θες πριμαριστό μαγνήτη αλλιώς πάει για λάσπη η δουλειά, ειδικά αν παίζεις με αρκετό gain.

Δες και αυτόν https://www.haeussel.com/index.php?id=23&L=688&tt_products[cat]=2&tt_products[product]=204&cHash=27b4f6480d83fdac86bf91252224fb4b

ή

https://www.bareknucklepickups.co.uk/pickup/strat/cobra-single-coil

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funkysoul είπε

lil '59 θα τεριαξει με τον jb καμια σχεση με το hot rails που ειχες

Όντως η Seymour Duncan προτείνει ως ζευγάρι για τον jb τους '59 και τον sh-2.

 

Αν θυμάμαι σωστά ο sh-2 είναι πιο πριμαριστός απο τον 59 και δεν βγαίνει σε mini.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου