Προς το περιεχόμενο

Fender MIM Player Series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και Χριστός Ανέστη σε όλους!

 

Το Σεπτέμβριο έδωσα σε καλή τιμή το Aerodyne jazz μου, με την προοπτική να πάρω αυτό που ήθελα πάντα, ένα κλασικό jazz bass. Τον καιρό εκείνο προέκυψαν κάποιες ευκαιρίες για αμερικάνικα jazz, αλλά δεν κινήθηκα αρκετά γρήγορα και τις έχασα. Επειδή η οικονομική μου επιφάνεια, ούτε το επίπεδο παιξίματος μου, δεν μου επιτρέπουν να παω σε καινούριο αμερικάνικο, σκέφτομαι σοβαρά τα μεξικάνικα player series. Ποια ειναι η άποψη σας για αυτά; Είχα ακούσει ότι οι παλιότερες μεξικάνικες σειρές είχαν δισεπίλυτα προβλήματα στο truss rod.

 

Τι λέτε για τα παραπάνω; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Psyberbass είπε

Είχα ακούσει ότι οι παλιότερες μεξικάνικες σειρές είχαν δισεπίλυτα προβλήματα στο truss rod

 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο οπότε είναι κλασσική ιντερνετική ΜΠΑΡΟΥΦΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Psyberbass είπε

το έχω ακούσει και από αγοραστή - θύμα και μου το έχουν πει 2 πωλητές.

 

Κάποια καγκουρια θα έκαναν όταν πήγαν να το ρυθμίσουν προφανώς (το πιο συνηθισμένο λάθος που κάνουν στα μπάσα είναι ότι δεν βοηθούν και λίγο με το χέρι όταν ισιωνουν το μπράτσο με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται τα μόνα truss rod & να στριπαρουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Psyberbass said:

 ούτε το επίπεδο παιξίματος μου, δεν μου επιτρέπουν να παω σε καινούριο αμερικάνικο

Θα σταθώ σε αυτό.

Εάν έχεις το "κασέρι" να πάρεις καινούριο αμερικάνο,θα σε βάλουν να περάσεις κάποιο τεστ για να δουν άμα το "αξίζεις" ;

Πάνε πάρε όποιο αγαπάς και μην περιμένεις πότε θα γίνεις βιρτουόζος.

Άμα μπορούσα να ξεκινήσω με πρώτο μπασο ένα rickenbacker αντί του ibanez που πήρα πρώτο,θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν προβληματα τα μπασα αυτα, ουτε και κανενα αλλο στο 2020 που ζουμε, τουλαχιστον τετοιου τυπου. Για τους μαγνητες τους ακουω γενικα γκρινιες, αλλα ειναι ισως και οι ψυλομητες Αμερικανοι που το βλεπουν "πας μη Αμερικανος βαρβαρος". Παρ΄το και μη φοβασαι τιποτα. Η αγορα ειναι γεματη απο απαιχτα μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyberbass είπε

@Superfunk τι αποψη εχεις για τη συγκεκριμένη σειρά.

Μια χαρά φαίνεται.

Πάντως στις αγγελίες του ΝΟΙΖ θ βρεις σίγουρα αμερικανικό JB σε καλή τιμή κάποια στιγμή.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια σας παιδιά!

 

Τελικά αγόρασα το Fender Jazz Player στο χρώμα που το ήθελα (3t sunburst και maple ταστιερα) σε summer deal που έκανε ο Νάκας.

So far so good. Οι γνώσεις που ειναι περιορισμένες γενικά, αλλά φαίνεται προσεγμένο και οι μαγνήτες ακούγονται μια χαρά. Το μόνο που με χάλασε είναι το λίγο πιο χοντρό μπράτσο από το aerodyne που είχα αλλά και αυτό συνηθίζεται. Και για κάποιο λόγο νόμιζα ότι έρχεται με softbag....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου