Προς το περιεχόμενο

Hughes & Kettner tubemeister 18 -  Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω συνδέσει στο PA μονο για υποστήριξη της καμπίνας. Χωρίς καμπίνα δεν έχω δοκιμάσει

 

Αλλά γίνεται, σωστά?

 

Μάλλον θα είναι η επόμενή μου αγορά αυτό το μηχάνημα... χρειάζομαι μια κεφαλή που να ΜΗΝ χρειάζεται μεγάφωνα και ohms για να λειτουργήσει απευθείας σε κονσόλα. Κυρίως λόγω χώρου κατά την μετακίνηση, πολλές φορές δεν με παίρνει να κουβαλάω καμπίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "σωστά", τι εννοείς? Το βάζεις στο silent και κάνεις την δουλειά σου όπως θες. Το θέμα είναι να σου αρέσει ο ήχος. Είναι ΟΚ. Στον νέο ΤΜ20 είναι καλύτερος, νομίζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όταν λες "σωστά", τι εννοείς?

 

εννοώ ότι όντως γίνεται... τα πιο πολλά direct DI των ενισχυτών απαιτούν την σύνδεση του ενισχυτή με μεγάφωνο.

 

Σε εμένα το ζητούμενο είναι να ΜΗΝ χρειάζεται μεγάφωνο (καμπίνα) και να συνδέεται απευθείας σε κονσόλα - PA.

 

Γενικά δεν είναι πολλές οι (λαμπάτες) κεφαλές που σου δίνουν αυτή την δυνατότητα... από λίγο που έψαξα χτες, υπάρχουν λίγα τέτοια προϊόντα στην αγορά. Αυτό που έχεις συν κάτι Peavy και Egnater...

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται μεγάφωνο. Το  attenuator δουλευει σε 18, 5, 1, και silent. Στο τελευταίο δεν κάνεις χρήση καμπίνας. Οι ήχογραφήσεις που έχω κάνει είναι με silent και χωρίς καμπίνα....

Και ο origin 20 κάνει το ίδιο ακριβώς.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και ο origin 20 κάνει το ίδιο ακριβώς.

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά ο origin πως κάνει το ίδιο ακριβώς?

Κοιτάω το πάνελ πίσω και έχει ένα jack για DI και ένα που το λέει F/S

 

Συνδέεις την κεφαλή μέσω του f/s στην κονσόλα και δεν χρειάζεσαι καμπίνα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδες jack στο di, αφαιρεις καλωδιο απο μεγαφωνο (ενδειξη 8ohm) εαν εχεις combo και there you are. Εχεις σιωπηλη εγγραφη. 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα το ψάξω, σε ευχαριστώ.... Αυτό που χρειάζομαι είναι μια κεφαλή (λαμπάτη) που να είναι μικρή σχετικά σε διαστάσεις και να συνδέεται απευθείας σε κονσόλα (χωρίς να χρειάζεται καμπίνα) για λάιβ, όχι για ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο για τον tm18, οσο και για τον origin (τσεκαρε το αναλογο review) ισχυουν 100% καθως τους εχω στημ κατοχη μου και τα εχω δοκιμασει πολλακις.

 

Τι ενισχυτη θες? Δικαναλο? Μονοκαναλο? Να εχει καθαρο ηχο για πεταλια?  Fx loop?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου