Προς το περιεχόμενο

Hughes & Kettner tubemeister 18 -  Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι ενισχυτη θες? Δικαναλο? Μονοκαναλο? Να εχει καθαρο ηχο για πεταλια?  Fx loop?

 

Να έχει καθαρό ήχο για να βάζω το pedalboard μου. Δεν με ενδιαφέρουν άλλα κανάλια του ενισχυτή. Ούτε FX LOOP χρειάζομαι, όλα τα πετάλια, ακόμα και τα εφέ, μπαίνουν ''μπροστά'', τα overdrives μου τα παίρνω από συγκεκριμένα πετάλια, δεν χρειάζομαι του ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Vox mv50 clean.

Το βαζεις πανω στο pedalboard....

 

ναι αυτό το είχα υπόψιν αλλά με ψήνει και η ιδέα ενός λαμπάτου μηχανήματος που να μπάινει DI.... αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα καλύψει εντάσεις λάιβ. Παίζουμε με Mackie 15ιντσα αυτοενισχύομενα ηχεία και όλη η μπάντα παίζει με DI, δηλαδή το μπάσο και τα τύμπανα που είναι ηλεκτρονικά. Μόνο εγώ κουβαλάω ενισχυτή

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

 

Σήμερα το απόγευμα, ξεσκόνισα λίγο τον ΤΜ18 και μέσω di έκανα εγγραφές με τρεις κιθάρες.

 

Στην τελευταία εγγραφή κρασάριζε η κάρτα ήχου μου ανά 5 δευτερόλεπτα. Με το ζόρι την ολοκληρωσα και δεν ξέρω και πως ακούγεται, καθώς η καρτα μου τώρα δεν δουλεύει. Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο, αλλά το πρωί παράγγειλα άλλη κάρτα, και τώρα μάλλον το πήρε χαμπάρι και μου κάνει ζηλοτυπίες...

 

 

Με στρατ (μπουστάρω ελαφρώς με OD3)

a minor backing q strat tm18.mp3

 

 

Mε prs cu24  (μπουστάρω με od3 στα καθαρά και ΕΗX crayon στα βρώμικα)

a minor backing prs cu24 tm18.mp3

 

 

Mε tele V52 (μπουστάρω με od3 και στο τέλος βαράω ένα fuzz carcosa. Εκεί άρχισε να κρασάρει ατελείωτα...)

a minor backing v52 Q tm18.mp3

 

 

 

20201024_225705.thumb.jpg.2cb175173b78e279466b3f7ec1e41396.jpg

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καθαρό κανάλι μου αρέσει αρκετά με το Di. Ενώ το βρώμικο δεν έχει την καθαρότητα και την διαυγεια που θέλω (ο HT1R έχει τα χαρακτηριστικά αυτά), το καθαρό κανάλι είναι εξαιρετικό. Και μιλώ αποκλειστικά για di out, καθώς με καμπίνα όλα τα κανάλια είναι εξαιρετικά.

 

Χρησιμοποίησα ως πλατφόρμα το καθαρό κανάλι και πήρα drive από πετάλια. Νομίζω οτι αυτούς τους ήχους θα τους χρησιμοποιούσα άνετα σε παραγωγή. Πολύ καθαροί ήχοι και με το παρόν "τεστ" επιβεβαιώνω την άποψη μου ότι το καθαρό κανάλι είναι άριστη πλατφόρμα για πετάλια. Πρόκειται για έναν ενισχυτή που σε αρκετά reviews χρηστών αναφέρεται οτι το καθαρό κανάλι δεν είναι κατάλληλο για πετάλια. Οι πιο πολλοί τα προτιμούν στο crunch κανάλι. Και φυσικά, διαφωνώ...

 

Με les paul και low output AC2 paf

1ο 12μετρο καθαρό κανάλι με gain στο 6.

2ο 12 μετρο ενεργοποιώ το drive in.

3o 12μετρο ενεργοποιώ το pantheon, και, 

4ο 12μετρο ενεργοποιώ το sd9.

 

20201028_114037.jpg.d0e3365df13423841fedcd1b24204636.jpg

 

 

blues major les paul.mp3

 

 

 

Με tele και high output μονοπηνιους

1ο 12μετρο καθαρό κανάλι με gain στο 10.

2ο 12 μετρο ενεργοποιώ το drive in.

3o 12μετρο ενεργοποιώ το pantheon, και, 

4ο 12μετρο ενεργοποιώ το sd9.

 

20201028_114137.jpg.0c8595b21d9ed60f387bc155896b0a11.jpg

 

 

blues major tele.mp3

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου