Προς το περιεχόμενο

ehx satisfaction mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους και καλο μηνα.εχω παρει το παραπανω πεταλι και του εχω κανει την μοντα που ας πουμε το κανει Jordan Bosstone.μετα απο αρκετα βαλε βγαλε καποια διοδακια 1n4148 και BAT46 κατέληξα να αφησω μονο πανω εναν Cap  0.022nF.οσον αφορα το gain ειμαι στο κατοφλι του παραδεισου καμια σχεση με το πριν.αλλα εχω θεμα με το volume γιατι σχεδον πιανει unity level στο 9:00.και επιδη βλεπω οτι το το gain με το volume αλλεπιδρουν και χανω ρυθμισεις θελω να μου πει καποιος αν παρχει κατι να κανω που τουλαχιστον θα μειώσει την ενταση στο 30-40% χωρις να χασω gain. ευχαριστώ 

IMG_20200429_203538.jpg

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν όπως λες ότι gain και volume αλληλεπιδρούν,τότε μήπως θα σε βολεύε να βάλεις ένα έξτρα ποτ και να το κάνεις passive volume.

 

Αν πάλι σε ενοχλεί το pot με ένα trimmer στο εσωτερικό αν το θέλεις πιο "μόνιμο" σε ρύθμιση.

 

Όσο αφορά τον ήχο μπορεί να ακούσεις κάποια διαφορά γιατί συμπεριφέρεται όπως το vol της κιθάρας και μερικοί προτιμούν το treble bleed mod.

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, funkysoul said:

καλημερα σε ολους και καλο μηνα.εχω παρει το παραπανω πεταλι και του εχω κανει την μοντα που ας πουμε το κανει Jordan Bosstone.μετα απο αρκετα βαλε βγαλε καποια διοδακια 1n4148 και BAT46 κατέληξα να αφησω μονο πανω εναν Cap  0.022nF.οσον αφορα το gain ειμαι στο κατοφλι του παραδεισου καμια σχεση με το πριν.αλλα εχω θεμα με το volume γιατι σχεδον πιανει unity level στο 9:00.και επιδη βλεπω οτι το το gain με το volume αλλεπιδρουν και χανω ρυθμισεις θελω να μου πει καποιος αν παρχει κατι να κανω που τουλαχιστον θα μειώσει την ενταση στο 30-40% χωρις να χασω gain. ευχαριστώ 

IMG_20200429_203538.jpg

Kαλημέρα! Είχα κάνει αυτό το mod στο δικό μου και αν θυμάμαι σωστά, είχα βάλει 12n αντί για 22n, και το drive ήταν φοβερό. Οπότε δοκίμασε κάποια χαμηλότερη τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Ledge είπε

Kαλημέρα! Είχα κάνει αυτό το mod στο δικό μου και αν θυμάμαι σωστά, είχα βάλει 12n αντί για 22n, και το drive ήταν φοβερό. Οπότε δοκίμασε κάποια χαμηλότερη τιμή

το volume οχι το gain ειναι το θεμα αλλα πολυ πιθα νο να boostαρουν μαζι....θα ψαξω μηπως αν βαλω καποια αντισταση πανω στο pot του vol του μικρινει την εξοδο

 

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funkysoul said:

το volume οχι το gain ειναι το θεμα αλλα πολυ πιθα νο να boostαρουν μαζι....θα ψαξω μηπως αν βαλω καποια αντισταση πανω στο pot του vol του μικρινει την εξοδο

 

δοκίμασε να βάλεις μια αντίσταση 100Κ παράλληλα με το volume pot (100Κ), για να το ρίξεις στα 50Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικα εβαλα 1 διοδακι AO1148 γερμανιου και ολα ηρθαν στη θεση τους. το Vol επεσε σε κανονικα πλαίσια και το Gain Αρπαζει λιγο νοριτερα οποτε τελος καλο ολα καλα

  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου