Προς το περιεχόμενο

Shredding guitar specs - απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Ενταξει το παιδι ειναι ΜΕΤΑΛΛΟ...βραζει Ο αιμας του 🤣 μη κοιτας που εσυ στα 80 φευγα σου εχεις καταντησει ψυχροαιμο...😅 

 

ναι άσε, εγω κάνω χου και παγώνει ο σύμπας....

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις..άλλα λεν τα χείλη του,άλλα λέει η καρδιά του..

Εγώ περίμενα κανα p-bass με φουλ λάμπα ampeg αφού όλα vintage και ένα aeb scroll bass παραπέρα..

Μην δει αυτήν την φωτό ο scott οτι έχεις 5άρι με χαμπάκερς,θα φας παντόφλα..

Anyway,τώρα έχουμε Μάη,οπότε πρέπει να κάνετε υπομονή μέχρι τις 21 του Απρίλη,και να αναλάβετε κουμάντο.Μέχρι τότε,θα παίζουμε με 5χορδα μέχρι και 100χορδα σε ss ενισχυτές ελεύθερα

 

@Nikoubis ναι ρε,στα κρυφά και ο τζάκος με πρεσίζγιο έπαιζε,μέχρι που άλλαξε παραγωγό.Ασε που και ο μάρκους,κρυφά γράφει με πρασιζγιο.

Ωχχχ τώρα αποκαλύφθηκαν όλα..αλί αλί και τρισαλί!!

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Superfunk said:

 

 

+1000

 

ενταξει αντε και κανα Ricky για την γεύση και κανα jazz αν θελουμε λιγο περισσοτερο "πολιτισμο" αντε να κανω και την υστατη παραχωρηση και να επιτρεψω και ενα ΜΜ φτανει να παιζεις ΛΙΓΑ και μονο στις 2 πανω χορδες 

 

Δηλαδής με p παίζουν οι "μάο-μάο" αφού τα άλλα είναι πολιτισμός.

Πάλι καλά που δεν παίζω με p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, xtrm_basses said:

Δηλαδής με p παίζουν οι "μάο-μάο" αφού τα άλλα είναι πολιτισμός.

Πάλι καλά που δεν παίζω με p

 

τσε φρη καντρι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μεταλ που λέτε , αφού ο steve harris παίζει με 4ορδο p-bass εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει . Εξάλλου στο μεταλ είναι δεν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα οι μπασίστες που παίζουν ανεξάρτητα θέματα και δεν ακολουθούν απλώς τις κιθάρες 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 12:40 ΜΜ, ikon είπε

 

- Υπάρχει tun-o-matic bridge για 16'' radius ταστιέρας, ή η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι οι flat fixed string trough bridges https://www.btnmusic.co.uk/product/hipshot-6-string-fixed-guitar-bridge/  (στις οποίες ρυθμίζεις πιο εύκολα ύψος χορδών κτλ)

 

 

 

 

 Σε περίπτωση κατασκευής, η επιλογή γέφυρας θα καθοριστεί από το πως θα γίνει το δέσιμο μπράτσου σώματος. H tune-o-matic έχει τη λογική του neck angle της Gibson, οπότε αν πας σε bolt on (στυλ Fender πχ) θα έπρεπε να σκαφτεί το ξύλο ούτως ώστε  να χαμηλώσει το ύψος της γέφυρας ή εναλλακτικά να δώσεις κλίση στο neck pocket. 

  Τέλος, όσον αφορά το radius φαντάζομαι ότι ΙΣΩΣ θα μπορούσες, κατά προσέγγιση, να χαμηλώσεις τις εγκοπές των μεσαίων saddle με file ώστε απο 12'' να πας κοντά στις 16'' radius κι αυτό μόνο σε περιπτωση που  έβλεπες ότι όντως έχεις θέμα με το radius. Αυτά βέβαια πολύ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα λέω 🙂 

 

Εδώ τα εξηγεί ωραία

 https://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Learn_About_Guitar_Bridge_and_Tailpiece_Installati/Whats_the_problem_with_swapping_Fender_and_Gibson_bridges.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου