Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση πληκτροφόρου για home use


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα βασικά για αρχή: δεν παίζω live, δεν είμαι μουσικός ή πιανίστας (κι ούτε θα γίνω)

 

Ελέω καραντίνας, με έπιασαν πάλι οι μουσικές μου ανησυχίες που τις είχα παρατήσει αρκετά χρόνια.... 
Αυτό που θέλω είναι να παίζω τίποτα για να το ευχαριστιέμαι και μετά πιθανόν να ηχογραφώ και τίποτα (σε PC) (Έχω από παλιά ένα 61 key keyboard (m-audio pro keys sono 61 με 5 internal ήχους) και παίζω προς το παρόν πολύ βασικά πράγματα σε αυτό... -έχω και μια κιθάρα επίσης)

 

Είμαι λίγο obsessed με rhodes και wurlitzer, αλλά ψάχνοντας τι κυκλοφορεί και τι δυνατότητες υπάρχουν μου έχει ανοίξει η όρεξη (πολλοί ήχοι-και ακουστικά πιάνα βεβαίως, layering, splits με bass π.χ., ρυθμικά parts κλπ)...

 

Κάποια δεδομένα:

 

- Καλά τα VSTs, αλλά θα ήθελα όταν πατάω το ON να μπορώ να παίζω (π.χ. ένα ωραίο wurli που να μπορω να προσθέσω λίγο tremolo αν θέλω κλπ) δηλαδή θα ήθελα να έχει ενσωματωμένους καλούς ήχους με διάφορα effects
- Να δουλεύει και σαν midi controller
- αν είναι audio interface είναι ένα συν για πρακτικούς λόγους- αν κάνει και καλά integrate με DAW, ακόμη καλύτερα
- Δεν με ενδιαφέρουν οι Sequencer δυνατότητες (αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι)
- θα ήθελα να είναι και κάπως μαζεμένο σε όγκο (και σε βάρος) για να μπορώ να το βάζω πάνω στο γραφείο και πιθανόν να το μετακινώ εύκολα
- Για τα key action δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, το fully weighted το πληρώνεις και σε χρήματα και σε βάρος- οπότε μάλλον είμαι οκ και με synth action ή semi-weighted
- Τα internal speakers θα ήταν συν αλλά απ' όσο βλέπω υπάρχουν σε πολύ συγκεκριμένα μοντέλα οπότε μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό

 

Aν και δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τους synth ήχους, ψάχνοντας τον τελευταίο καιρό όλες τις κατηγορίες πλήκτρων συνειδητοποίησα ότι η κατηγορία που μάλλον με καλύπτει περισσότερο είναι τα synthesizers! (και μάλλον η κατηγορία που ονομάζεται Rompler?)
Έχω κοιτάξει και τα home pianos (για καλύτερα keyboard και inernal speakers) αλλά είναι περιορισμένα σε ήχους, ποικιλία ήχων βρίσκω επίσης σε stage pianos αν και είναι για άλλη χρήση και συνήθως πιο ακριβά

 

Ενδεικτικά κάποια μοντέλα (από εντελώς διαφορετικές κατηγορίες) που μου έχουν κάνει κλικ για διαφορετικούς λόγους:

 

- Yamaha Reface CP: για τους ήχουν και την πρακτικότητα- αν είχε και κανένα άλλο ήχο και τουλάχιστον 49 πλήκτρα...
- Yamaha MX/Roland JunoDS/Korg Kross 2: ειναι η κατηγορία που μου φαίνεται ότι κλίνω περισσότερο: , για κάποιο λόγο κλίνω περισσότερο στο yamaha παρόλο που δεν έχει πολλές δυνατότητες editing από το interface, νομίζω ότι αυτά που έχει μου αρκούν
To yamaha είναι και το μοναδικό που έχει και έκδοση σε 49άρι το οποίο με βολεύει ακόμη περισσότερο (αν και για 61 ειμαι οκ)
- Roland V-Combo VR-09-B: αν και όργανο, και προορισμένο για live, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον
- Studiologic Numa Compact 2: λόγω κόστους και δυνατοτήτων. Αν και stage piano, έχει σχεδόν ό,τι θέλω (ακόμη και mini speakers!) αλλά μου φαίνεται too good to be true (κάπως αρνητικό για μένα το ότι έχει μόνο έκδοση 88 πλήκτρων)

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνετε και που κινούμαι και από κόστος

Αν και ξέρω ότι δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος, κάποια γνώμη; 

 

Bonus Ερώτηση: είδα ότι για τα Yamaha MX (https://www.yamahasynth.com/yamaha-synth-rss/setting-up-a-yamaha-mx-with-cubase-on-windows-computer)
μπορείς να ηχογραφείς σε midi αλλά να χρησιμοποιείς τους internal ήχους για να παίξεις/ηχογραφήσεις σαν να είναι VST instrument. Αυτό γίνεται με όλα τα keybords που υποστηρίζουν USB To Host (και ανεξαρτήτως DAW)? Το ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο yamaha (όπως φαίνεται και στο guide) έχει ένα xml που κατεβάζεις και κάνεις Import στο cubase και βλέπεις όλα τα voices του Synth σαν intruments στο DAW κάτι που μου φαίνεται πολύ βολικό
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε αυτά τα 3 μεταχειρισμένα είναι all around έχουν υπέροχους ήχους και υποστηρίζουν και pc editor.

το m50 το είχα παλιότερα πανάλφρο και πολύ δυνατό...

 

https://www.soundonsound.com/reviews/korg-m50

https://www.soundonsound.com/reviews/yamaha-mox6

https://www.soundonsound.com/reviews/roland-juno-g

 

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, raindog είπε

. Αυτό γίνεται με όλα τα keybords που υποστηρίζουν USB To Host (και ανεξαρτήτως DAW)? Το ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο yamaha (όπως φαίνεται και στο guide) έχει ένα xml που κατεβάζεις και κάνεις Import στο cubase και βλέπεις όλα τα voices του Synth σαν intruments στο DAW κάτι που μου φαίνεται πολύ βολικό

 

αν το keyboard έχει ενσωματωμένο αudio interface όπως αυτό που ανέφερες μπορείς να ηχογραφήσεις εσωτερικά και φυσικά να παίξεις και αν ακούς, αφού το audio "μεταφέρεται" ψηφιακά  μέσω του interface

 Το xml δημιουργεί μέσα στο cubase τα απαραίτητα κανάλια για να είναι δυνατή η αναπαραγωγή και η ηχογράφηση.

 Αυτό βέβαια μπορεί να το κάνεις και μόνος σου φτιάχνοντας τις ιδιαιτερότητες που θέλεις, από τα virtual input και output.

 

 Έτσι όπως τα λες νομίζω το yamaha θα σε αφήσει πολύ ευχαριστημένο.

 

 Και εγώ αν ήθελα αυτά που θες εσύ σε αυτό θα πήγαινα και μάλιστα στο MODX για ανάλογους λόγους.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από Roland τα JUNO-DS61 ή JUNO-DS76 ή VR-09-B που είναι σχετικά κοντά σε κατηγορία τιμής.

Εξαρτάται πόσα θέλεις να διαθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, cos_dr said:

αν το keyboard έχει ενσωματωμένο αudio interface όπως αυτό που ανέφερες μπορείς να ηχογραφήσεις εσωτερικά και φυσικά να παίξεις και αν ακούς, αφού το audio "μεταφέρεται" ψηφιακά  μέσω του interface

 Το xml δημιουργεί μέσα στο cubase τα απαραίτητα κανάλια για να είναι δυνατή η αναπαραγωγή και η ηχογράφηση.

 Αυτό βέβαια μπορεί να το κάνεις και μόνος σου φτιάχνοντας τις ιδιαιτερότητες που θέλεις, από τα virtual input και output.

 

 Έτσι όπως τα λες νομίζω το yamaha θα σε αφήσει πολύ ευχαριστημένο.

 

 Και εγώ αν ήθελα αυτά που θες εσύ σε αυτό θα πήγαινα και μάλιστα στο MODX για ανάλογους λόγους.

 

ευχαριστώ, αρκετά διαφωτιστικός

το MODX ξεφεύγει λίγο στην τιμή και μάλλον μοιάζει λίγο υπερβολικό για μένα 

17 hours ago, stavros_d80 said:

τσέκαρε αυτά τα 3 μεταχειρισμένα είναι all around έχουν υπέροχους ήχους και υποστηρίζουν και pc editor.

το m50 το είχα παλιότερα πανάλφρο και πολύ δυνατό...

 

https://www.soundonsound.com/reviews/korg-m50

https://www.soundonsound.com/reviews/yamaha-mox6

https://www.soundonsound.com/reviews/roland-juno-g

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις

17 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

Από Roland τα JUNO-DS61 ή JUNO-DS76 ή VR-09-B που είναι σχετικά κοντά σε κατηγορία τιμής.

Εξαρτάται πόσα θέλεις να διαθέσεις.

τα έχω υπόψη και τα Roland, τα έχω αναφέρει και στο ποστ μου

 

Περιμένοντας να ανοίξουν και τα καταστήματα μήπως δω και κάποια από κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σε συνέχεια του προηγούμενου post, συνεχίζοντας την έρευνα αγοράς (δυστυχώς προς το παρόν μόνο μέσω internet -ελπίζω όταν ανοίξουν τα καταστήματα να δω κάτι χειροπιαστό)
να συνοψίσω ότι Θα ήθελα κάτι το οποίο να με καλύπτει σε διάφορους τομείς

1) να είναι stand alone- να παίζει χωρίς PC- να έχει (αρκετούς) ποιοτικούς ήχους, με εφέ διαθέσιμα, κυρίως για ηλεκτρικά πιάνα αλλά όχι μόνο
2) να μπορώ να ηχογραφήσω σε MIDI αλλά να χρησιμοποιώ τους ήχους τους keyboard
3) να είναι σχετικά μικρό (τα 88 πλήκτρα παρα είναι νομίζω) - 66 ή το πολύ 73/76
4) key action: εδώ δεν είμαι σίγουρος. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι ένα semi weighted (ότι κι αν αυτό σημαίνει) με ένα Maudio Soneo Prokeys 61 που έχω.
Το synth action απ' ότι καταλαβαίνω (μένει να δοκιμάσω) είναι κάτι ακόμη πιο ελαφρύ, δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ή όχι

 

Προσπαθώ να κατηγοριοποιήσω ότι κυκλοφορεί, εδώ θέλω λίγο την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί, διορθώστε με αν κάνω λάθος, βλέπω 2 περιπτώσεις:

 

 

1) Περίπτωση 1: το keyborad είναι ΚΑΙ audio interface
Εδώ τα πράγματα είναι μάλλον πιο απλά

α) σύνδεση: για να παίζεις, συνδέεις το out του keyboard στα monitor ηχεία, τα ακουστικά συνδέονται πάνω στο keyboard. 
Έτσι μπορείς να παίζεις-ακούς χωρίς να ανοίξει ο υπολογιστής
Αν ανοίξει ο υπολογιστής μπορείς επιπλέον να ακούς και από τον υπολογιστή (χρησιμοποιώντας σαν audio interface το keyboard)

β) ηχογράφηση: για την περίπτωση της ηχογράφησης, επειδή audio και midi μεταφέρονται μέσω usb κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις (χωρίς να είμαι σίγουρος ποιες είναι αυτές) μπορείς να έχεις εύκολα το ζητούμενο

 

2) Περίπτωση 2:  το keyborad ΔΕΝ είναι audio interface

α) σύνδεση: για να ακούς μέσω ηχείων και μέσω ακουστικών, αλλά να μπορείς να ακούς ΚΑΙ ήχο από το PC, ποια είναι η ενδεδειγμένη σύνδεση; 
Έχω διαβάσει σαν λύση τη χρήση Mixer στον οποία θα συνδέονται ακουστικά και Monitors. Γίνεται κάτι πιο απλό;

β) ηχογράφηση: τότε σημαίνει ότι για να επιτευχθεί κάτι αντίστοιχο χρειάζεται το audio interface να έχει MIDI in/out για να συνδεθεί με το keyboard; αν δεν έχει δεν γίνεται;

Επίσης έχω δει ότι στα DAWs υπάρχει το λεγόμενο External Instrument το οποίο συνήθως δεν υποστηρίζεται στις απλές εκδόσεις (p.x. ableton live lite ή Cubase AI, φαντάζομαι ότι στο sonar που είναι τώρα πλήρες και free θα υποστηρίζεται)
Αν το DAW δεν υποστηρίζει extenal instrument, τότε μπορεί να γίνει χρήση ζευγαριού MIDI / Audio track

Έχω δει το άρθρο αυτό με τις 2 περιπτώσεις (στο ableton)
https://help.ableton.com/hc/en-us/articles/209774265-How-to-use-hardware-synthesizers-with-Live

 

Είμαι μπερδεμένος, αν τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα όταν δεν είναι audio interface να επικεντρωθώ σε αυτά που είναι και να ξεχάσω τα άλλα -για κάποιο λόγο πολλά που μου αρέσουν ανήκουν στην κατηγορία stage pianos, τα περισσότερα των οποίων δεν είναι audio interfaces

 

[πιθανόν κάποια από τα ερωτήματα να ταιριάζουν περισσότερο στην κατηγορία Υπολογιστές αλλά τα έβαλα εδώ εφόσον είναι σχετικά με τα πλήκτρα]

Επεξεργασμένο από raindog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην περίπτωσή σου, εάν κάποιο όργανο διαθέτει USB θύρα, τότε αυτή η θύρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για:

1) Μεταφορά αρχείων.

2) Μεταφορά MIDI σήματος.

3) Μεταφορά AUDIO σήματος.

4) Συνδυασμό των πιό πάνω.

Ευτυχώς, στις σελίδες των κατασκευαστών θα βρείς τις σχετικές πληροφορίες για να επιλέξεις το κατάλληλο όργανο, αρχικά βάση προδιαγραφών. Επίσης, ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα που έχεις στον υπολογιστή σου, να κοιτάξεις αν υπάρχουν οι σχετικοί οδηγοί.

 

Σχετικά με τους ήχους, το sequencer  και το key action, καλό είναι να δοκιμάσεις ο ίδιος.

Κάποια πράγματα δεν μεταφέρονται λεκτικά, όπως για παράδειγμα η αίσθηση του κλαβιέ ή το πόσο εύκολο ή γρήγορο στη χρήση είναι το sequencer για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, raindog είπε

ελπίζω όταν ανοίξουν τα καταστήματα να δω κάτι χειροπιαστό

τα καταστήματα δεν διαθέτουν τα παλαιότερα μοντέλα οπότε ανεβαίνει σημαντικά το budget νομίζω θα πρέπει να ψάξεις σε μεταχειρισμένα πχ είπες ότι το MODX σου φαίνεται ακριβό, πες μας ποιο είναι το max ποσό που διαθέτεις.

 

μία πολύ καλή περίπτωση εκει γυρω στα 850 μεταχειρισμένο είναι το korg m3 συνδυάζει όλα αυτά που ζητάς, αλλά αν πας σε μαγαζί δεν θα το βρεις εχει καταργηθεί και αντικατασταθεί από το kronos το οποίο έχει διπλάσια τιμή μεταχειρισμένο και 4πλασια καινούργιο... το m3 να καταλάβεις όταν βγήκε το 2007 κόστιζε 2,200 καινούργιο.... για να πάρεις μια ιδέα στο περίπου

 

στο τέλος σε βλέπω να παίρνεις κανα 49 midi keys με 50 ευρω και να γράφουμε τσάμπα...😄😁😅🤣

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έγραψα πολλά στο τελευταίο ποστ και δεν έγινα κατανοητός. Δεν αφορούσε συγκεκριμένα μοντέλα κλπ απλά επειδή κοιτάω και μοντέλα που είναι αλλά και κάποια που δεν είναι audio interface, θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα χάσω κάτι στη δεύτερη περίπτωση

 

Βασικά η ερώτηση συνοψίζοντας είναι:

 

  • Με ένα keyboard που δεν είναι audio interface  μπορώ να έχω ό,τι και με ένα που είναι audio interface, όσο αφορά τη σύνδεση με DAW, ηχογραφήσεις, αναπαραγωγή;  (με το δεδομένο ότι έχω το κατάλληλο εξωτερικό audio interface στο pc με τις κατάλληλες εισόδους εξόδους MIDI κλπ) Δηλαδή το να είναι ένα keyboard audio interface, μας δίνει μόνο ευκολία (ένα καλώδιο σύνδεσης για audio/midi) ή είναι και κάτι επιπλέον που δεν θα μπορώ να κάνω αν δεν είναι audio interface?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, raindog είπε

Με ένα keyboard που δεν είναι audio interface  μπορώ να έχω ό,τι και με ένα που είναι audio interface, όσο αφορά τη σύνδεση με DAW, ηχογραφήσεις, αναπαραγωγή;  (με το δεδομένο ότι έχω το κατάλληλο εξωτερικό audio interface στο pc με τις κατάλληλες εισόδους εξόδους MIDI κλπ) Δηλαδή το να είναι ένα keyboard audio interface, μας δίνει μόνο ευκολία (ένα καλώδιο σύνδεσης για audio/midi) ή είναι και κάτι επιπλέον που δεν θα μπορώ να κάνω αν δεν είναι audio interface

 

εαν θες να δουλεψεις μονο με daw ενα usb keys αρκεί

 

εαν θες όμως να ανοίγεις το key και να παίζεις να φτιάχνεις, γράφεις κτλ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ PC/MAC τοτε χρειαζεσαι synth/workstation

 

ειναι τοσο απλα

 

τώρα αναλογα την παλαιότητα το synth θα υποστηριζει και τη συνδεσιμότητα, πλεον ολα τα καινουργια υποστηριζουν usb οσο πιο πισω ομως πας υπάρχει μονο το midi οποτε χρειαζεσαι στη καρτα ηχου σου midi θυρες.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου