Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση πληκτροφόρου για home use


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, stavros_d80 said:

 

εαν θες να δουλεψεις μονο με daw ενα usb keys αρκεί

 

εαν θες όμως να ανοίγεις το key και να παίζεις να φτιάχνεις, γράφεις κτλ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ PC/MAC τοτε χρειαζεσαι synth/workstation

 

ειναι τοσο απλα

 

τώρα αναλογα την παλαιότητα το synth θα υποστηριζει και τη συνδεσιμότητα, πλεον ολα τα καινουργια υποστηριζουν usb οσο πιο πισω ομως πας υπάρχει μονο το midi οποτε χρειαζεσαι στη καρτα ηχου σου midi θυρες.

μάλλον δεν τα γράφω καλά ή έχω πράγματα στο μυαλό μου που δεν τα έχω διευκρινίσει

 

Δεν είπα πουθενά περί midi controller, μιλάω για keyboards γενικά με ενσωματωμένους ήχους, είτε είναι synth είτε workstations είτε stage pianos (το DAW θα το χρησιμοποιώ για recording, όταν παίζω όμως δεν θέλω να χρησιμοποιώ pc)

 

Βάζω 2 τυχαία παραδείγματα: Roland Juno DS61 (είναι audio interface)  και Roland V-Combo VR-09-B (δεν είναι audio interface): Χρησιμοποιώντας DAW και στις 2 περιπτώσεις και έχοντας το κατάλληλο audio interface στη 2η, μπορώ να κάνω τα ίδια πράγματα στο πεδίο της ηχογράφησης και στις 2 περιπτώσεις ή χάνω κάτι στη 2η; (νομίζω ότι η απάντηση είναι ναι μπορώ να κάνω τα ίδια, απλά θέλω μια επιβεβαίωση)

(Δεν μιλάω για το αν το ένα δίνει περισσότερους ήχους ή κάποιες εξτρα δυνατότητες σε σχέση με το άλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο όρος audio interface σε μπερδευει τα χεις μπλεξει ολα....

 

αλλο το digital piano, αλλο το organ, αλλο το synth, αλλο το workstation, αλλο το arranger..... ακομη καθε ενα απο αυτα εχει υποκατηγοριες πχ οταν μιλαμε για synth υπαρχει monophonic, polyphonic, analog, virtual analog, hybrid, modular κτλ

 

πρεπει να παρεις καθε μια πειρπτωση ξεχωριστα ωστε να δεις που θα καταληξεις....😛

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

For the record, με το που άνοιξαν τα καταστήματα πήγα μια βόλτα από Νάκα για να δω από κοντά

 

Αρχικά δοκίμασα το Yamaha P-125 (χωρίς να με ενδιαφέρει άμεσα το συγκεκριμένο), πολύ καλή αίσθηση στα πλήκτρα, πολύ καλός ήχος στα ακουστικά 
Είδα μετά το Yamaha MX49 (που είναι ίδιο με το ΜΧ61): αν και για synth τα πλήκτρα μου φάνηκαν αρκετά καλά (είχα διαβάσει κιόλας ότι από τα synth της κατηγορίας έχει το καλύτερο keybed), αυτό που με απογοήτευσε ήταν ο ήχος από τα ακουστικά: πολύ ρηχός, thin, καθόλου πειστικός. Δεν έπαιξα με ρυθμισεις καθόλου βέβαια, με τις default.
Δοκίμασα και το Yamaha CP73, εντυπωσιακό σε όλα του, είδα και το Juno DS 76 - το keybed δεν μου άρεσε

 

Δυστυχώς σε Korg δεν είδα, αλλά πήρα την απόφαση (ίσως βιαστικά), απέκλεισα τα synths και παρήγγειλα το Yamaha P-121 (την 73-key έκδοση του P-125) το οποίο και έχω εδώ και 3 βδομάδες σχεδόν. Δεν έχει όλα όσα θα ήθελα αλλά τικάρει σχεδόν όλα τα boxes (συν την τιμή βεβαίως):

 

1) είναι audio interface: Δυστυχώς μόνο η Yamaha σχεδόν σε όλα τα μοντέλα (ακόμη και σε stage pianos όπως τα CP73/88) δίνει αυτό το χαρακτηριστικό, άλλες μάρκες το δίνουν μόνο στα synth τους (π.χ. Korg)
Για μένα είναι σχεδόν must (είτε για απευθείας ηχογράφηση adudio αλλά κυρίως για πρακτικούς λόγους - να ακούω από τ' ακουστικά του πιάνου και τον ήχο του PC, ένα tutrial, αλλά και το τι παίζω 
2) Αν και αρχικά δεν μου ήταν πρώτη προτεραιότητα, χωρίς να έχω εμπειρία, τελικά μου αρέσει η αίσθηση του keybed και γενικότερα του hammer action, άλλωστε για πιάνο ακουστικό και ηλεκτρικό με ενδιαφέρει κυρίως
3) Οι ήχοι είναι ωραίοι, τα ακουστικά πιάνα ακόμη και τα ηλεκτρικά (Rhodes και Wurli το οποίο έχει default tremolo χωρίς δυστυχώς να  βγαίνει, αλλά προτιμώ που το έχει από το να μην είχε καθόλου)- καμία παραμετροποίηση σε εφέ βεβαίως. Και οι άλλοι ήχοι μια χαρά μου φαίνονται, έχει και ωραίους ήχος μπάσου, εδικά το ακουστικό)
Αν θέλω κάτι παραπάνω σε ήχους, μπορώ πάντα να χρησιμοποιήσω το PC
4) Έχει όλες τις δυνατότητες για split/layering
5) Έχει βέβαια μετρονόμο αλλά και αρκετούς ρυθμούς που είναι πολύ βοηθητικοί
6) έχει 73 πλήκτρα - δεν υπάρχουν και πολλές (ως καθόλου) επιλογές σε αυτή την κατηγορία τιμής
7) τα ηχεία είναι ένα καλό bonus και

8 ) ο ήχος από τα ακουστικά είναι πολύ καλός

 

Κάποια ελάχιστα αρνητικά
- οι ήχοι είναι αυτοί που είναι και όχι παραμετροποιήσιμοι (ειδικά τα EPs που θα ήθελα)
- Δεν έχει MIDI IN/OUT συνδέσεις, αλλά ακόμη κι αν χρειαστώ (που δεν το βλέπω) υπάρχει και η επιλογή του USB MIDI Host
- πολλές ρυθμίσεις γίνονται με συνδυασμούς πλήκτρων για τις οποίες πρέπει να ανατρέξεις στο manual

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής και με κάνει να θέλω κάνω practice καθημερινά

Επεξεργασμένο από raindog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, raindog said:

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής και με κάνει να θέλω κάνω practice καθημερινά

 

Αυτό μετράει περισσότερο από όλα.

Καλόπαιχτο και μεγειές λέμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου