Προς το περιεχόμενο

Quarantine Sessions #2


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι, ελπίζω να είστε όλοι υγιείς και πνευματικά και σωματικά. Τώρα τελευταία βιώνω έναν δύσκολο προβληματισμό, σχετικά με το τι μουσική πραγματικά γουστάρω να γράφω. Μία γράφω techno, μία μεταλιές, μία βρίσκω τον εαυτό μου να θέλει να ασχοληθεί με progressive metal, το μυαλό αχταρμάς. Θα μου πείτε "κάντα όλα μαζί", η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν γίνεται. Είμαι σε φάση που ψάχνω τη φωνή μου ουσιαστικά, ψάχνω να δω τι πραγματικά με εκφράζει, πώς μπορώ να "μιλήσω" καλλιτεχνικά και να πω αυτά που έχω να πω τέλος πάντων. Ίσως να φταίει και η καραντίνα, ποιος ξέρει;!

 

Έγραψα το παρακάτω τη βδομάδα που μας πέρασε, υποθετικά πάντα προορίζεται για vocals, οπότε δείξτε λίγη κατανόηση στην αρχική επαναληψιμότητα, ήθελα τα κουπλέ να αφήνουν χώρο στη φωνή. Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή, ελπίζω να σας αρέσει.

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Είχα ακριβώς τον ίδιο (ευχάριστο) προβληματισμό πολύ πρόσφατα. Να ξέρεις είναι πολύ μεγάλο προσόν να έχεις τη δυνατότητα να γράψεις κάτι διαφορετικό στην ίδια μουσική κατηγορία. Και ακόμα μεγαλύτερο προσόν να μπορείς να γράφεις μουσική από διαφορετικές κατηγορίες. Το επόμενό μου κομμάτι δεν ξέρω εάν θα είναι progressive rock, blues, heavy metal ή εάν θα είναι κάτι εντελώς καινούργιο που δεν έχω ξαναγράψει. Δεν με απασχολεί. Ξέρω ότι έχω περιορισμένες δυνατότητες στο καθένα από αυτά, αλλά ο χρόνος λειτουργεί υπέρ μου, στο να βελτιωθώ. Το που θα δώσω βάρος δεν με απασχολεί καθόλου. Ίσως του χρόνου καταλήξω να γράφω λαϊκά ή κλασική μουσική (που λέει ο λόγος). Απόλαυσε το τώρα. Ο,τι γράφεις, μπαίνει στην ιστορία και θα το ακούνε τα παιδιά σου αύριο. Δεν πάει χαμένο. Και είναι θέμα χρόνο να δείξεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο είδος και να αρχίσεις να εμβαθύνεις σε αυτό. Είναι μια πολύ ωραία διαδικασία που δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει. Προφανώς έχεις πολλές ιδέες και δεν ξέρεις από που να αρχίσεις. Καλή αρχή!

 

Το κομμάτι πολύ καλό με ωραίους ήχους, και ωραίο βασικό ριφ. Σίγουρα λείπει η μελωδία/φωνή, αλλά με το σκεπτικό αυτό το ξεκίνησες και το προχώρησες. 

 

Καλή δουλειά! Στο επόμενο που θα κάνεις, θυμίσου να έχεις πιο πολλές εναλλαγές ρυθμών/τυμπάνων. Είναι κάτι που μου λείπει στο παρόν.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατο.

Ακουω ανετα τον γιγαντα Myles Kennedy να τραγουδαει απο πανω.

Ωραια ριφφς και κιθαρες.

 

Ηδη "μιλας" καλλιτεχνικα και τα λες ωραια.

Γενικως,γραφε οτι σου ερχεται.

Αργα η γρηγορα θα βγει καπου.

Το βασανο που εχεις τωρα,μπορει να το εχεις και στο μελλον ανα διαστηματα.

Θα εχεις βρει ομως ενα δρομο,τον δικο σου,και δε θα το αντιμετωπιζεις ως προβλημα.

 

Βαρα του Μπιλ!

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία riffs, ωραίο σόλο, ωραίος ήχος. Μπράβο Bill.

 Ως προς το ημιτελές του πράγματος, αν σκοπεύεις όντως να βάλεις φωνή, κάντο. Αν πρόκειται απλά για ευσεβή πόθο, τι ωραία που θα΄ταν κλπ κλπ, γ@μ&*ε

το και κάντο να στέκει σαν κομμάτι με ό,τι έχεις διαθέσιμο τώρα. Η ζωή είναι μικρή, Bill.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια. 

 

@gkourmoul1 Δεν έχεις άδικο, το παρασκέφτομαι, κάτι το οποίο κάνω γενικά στη ζωή μου, δεν το περιορίζω στη μουσική. 😄 Τα τύμπανα κάποια στιγμή πρέπει να τα ξανακοιτάξω, η γενική αισθητική που είχα στο μυαλό μου έχει αποτυπωθεί, αλλά όντως χρειάζεται περισσότερη ποικιλία.

 

@gvour Σ'ευχαριστώ ρε θηρίο. Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου κι εγώ, άντε να βρεις τον Myles Kennedy όμως. 😂

 

@dimsonic Εδώ και 2 χρόνια γράφω-μελετάω με plugins. Ξεκίνησε ως δοκιμή, στην πορεία γοητεύτηκα από τις re-amp/post edit δυνατότητες και με πήρε η μπάλα. Στο συγκεκριμένο κομμάτι έγραψα κιθάρες-μπάσο με amp sim από το Helix Native (Friedman BE και Ampeg), cab sim από το Two Notes Wall of Sound (Marshall-Mesa) και delay-reverb από Valhalla DSP. Ψευδο-mastering έκανα με ένα preset του EzMix.

 

@pipityri Η αλήθεια είναι πως δεν τραγουδάω, ούτε στο μπάνιο. 😄 Οπότε ή θα πρέπει να το κάνει κάποιος άλλος, ή να γράψω εγώ vocal melodies με κιθάρα. Είναι κάτι που σκέφτομαι γενικά, θα το δω στην πορεία. Ίσως αν μαζέψω 4-5 κομμάτια του ίδιου ύφους να τα δώσω σε κάποιον για να τραγουδήσει. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο Billαρε.

Αλτερμπριτζικό όντως και ο Myles θα κόλλαγε τέλεια.

Και ηχάρα.

 

9 hours ago, BillTrantos said:

Μία γράφω techno, μία μεταλιές, μία βρίσκω τον εαυτό μου να θέλει να ασχοληθεί με progressive metal, το μυαλό αχταρμάς

 

 

Κάπως έτσι γεννιέται το προσωπικό ύφος.

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Περπάτησέ τον και απόλαυσέ το.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Πολύ ωραίο Billαρε.

Αλτερμπριτζικό όντως και ο Myles θα κόλλαγε τέλεια.

Και ηχάρα.

 

 

Κάπως έτσι γεννιέται το προσωπικό ύφος.

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Περπάτησέ τον και απόλαυσέ το.

 

Alter Bridge, Karnivool, Incubus, κλπ με έχουν επηρεάσει πολύ όλα αυτά τα χρόνια, ειδικά σε επίπεδο παραγωγής. Ήταν η πρώτη φορά που δε σκέφτηκα το σύνηθες "θέλω να γράψω κάτι σαν το τάδε". Απλά έγραψα και είναι η πρώτη φορά που αν εξαιρέσουμε 1-2 παραφωνίες, είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με την έννοια ότι έγραψα κάτι που με αντιπροσωπεύει. 

  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BillTrantos said:

 

είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με την έννοια ότι έγραψα κάτι που με αντιπροσωπεύει. 

 

Αυτό είναι τεράστιο κέρδος, τεράστιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου