Προς το περιεχόμενο

Marshall Origin 20 combo - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επανέρχομαι να πω τη γνώμη μου γι' αυτόν τον ενισχυτή.

Mε το δεκάρι μεγάφωνο δυστυχώς δεν τα καταφέρνει. Παρ' ό,τι 20W θα δυσκολευτεί σε μεγάλο πατάρι. Στο πρώτο live που βγήκε, σε μεσαίου μεγέθους σκηνή, δεν φτούρησε δυστυχώς. Δεν είχα ημικαθαρό, όπως το χρειαζόμουν. Είχα crunch μόνιμο.

Άλλαξα κι εγώ μεγάφωνο, έβαλα ένα ταπεινό 12" Seventy80 που είχα εύκαιρο και η κατάσταση με το clean headroom βελτιώθηκε κατά πολύ. Η ένταση όχι και τόσο, όπως θα διαπιστώσετε και στο κλιπ παρακάτω.

Μετά από λίγη τριβή μαζί του, βρήκα το κουμπί του και το sweetspot του τοπογραφικά (τον έχω πάντα στο πάτωμα, tilted να σκάει στα αυτιά μου), οπότε στα τελευταία live, τον έπαιζα και στα 5W.

Είναι δύσκολος ενισχυτής, δεν είναι plug n play, α, βάζω λίγα μπάσα, κόβω πρίμα-presence κι έφυγες. Κάθε κίνηση στο EQ section θέλει αντιστάθμιση. Συνήθως τον έχω με κομμένα τα μπάσα σχεδόν τελείως (είμαι θιασώτης του hollow, στεγνού ήχου, τα χαμηλά στις κιθάρες νιώθω ότι βρωμίζουν ένα mix αχρείαστα και κουραστικά). Με λίγο ψάξιμο βγάζει διάφορες χροιές, από φεντερίσια clean, μέχρι crunchy μαρσαλιές ή voxy "σακουλιασμένα" lead. Clapton (bluesbreaker)Frusciante, Angus Young (προ PowerAge εποχής), Gibbons, Gallagher, μέχρι SRV (με sparkle drive) ή και Gary Moor-ish τα έχω πλησιάσει. Ωραίο μηχάνημα, θεωρώ πιο τίμιο να το έβγαζαν με 12άρι. Το DI out του δεν μου έκανε καθόλου δυστυχώς -ηχογραφικά- πολύ ψεύτικο, αν και το έχω χρησιμοποιήσει σε live για να βoηθηθεί από το PA, χωρίς παράπονο από τους ηχολήπτες.

Για κάποιον που δεν έχει ή δεν θέλει να διαθέσει για το real deal, αλλά θέλει το ηχόχρωμα και το παίδεμά του, χωρίς άγχος κουβαλήματος ή φθοράς, είναι μια χαρά.

Παραθέτω μερικά κλιψ, κακο φτιαγμένα-στο πόδι αλλά ηχητικά δίνουν ένα κλου.

10άρι vs 12άρι, ηχογραφημένα με ένα SM58 στη γρίλλια κι ένα Rode NT1 στο χώρο, παναρισμένο ελαφρώς αριστερά.

origin20 10inch V type.mp3

origin20 seventy80.mp3

Κι εδώ κάποιες ρυθμίσεις-ήχοι με τη Firebird (alnico mini-buckers κάτι σαν μικροί PAF), SM58 στη γρίλλια. Θα ακολουθήσουν και φωτό-αντιστοιχήσεις στα κλιψ.
clean all pickups-Track 3.mp3
661069717_IMG_20200515_0959133.thumb.jpg.223cdbd1782b6f51139e0edff3e3bd66.jpg

clean neck marshallish-Track 4.mp3
1610708728_IMG_20200515_1012482.thumb.jpg.97fdd84a8ecd0eb44c7007856d7d317a.jpg

crunch neck bridge-Track 6.mp3

IMG_20200515_101739.thumb.jpg.1070f30ca82dba7b7d78249be43d4987.jpg
boost bridge lead-Track 6.mp3

IMG_20200515_102154.jpg

 

Στο τελευταιο κλιπ, στο lead(σηκωμένο το knob του gain), έπρεπε να γυρίσω στο μισό βατ, για να μην ξεφύγω. Γενικά, στο σύστημα, αν το master περνάει το 7μιση-8, τότε τσιρίζουν (distortion) και οι τελικές, οπότε το EQ section δεν ακούει σχεδόν καμια ρύθμιση. Με πετάλια δεν έχω κανένα πρόβλημα, πλην ίσως, δυσκολεύτηκα να φέρω ήχο σε fuzzface τυπου φαζ, ειδικά με μονοπήνιες κιθάρες. Από καιρό ζαχαρώνω κάποιο creamback, αλλά για τις δυνατότητες και τις απαιτήσεις μου, πιο πολύ GAS αποτελεί, παρα πραγματική ανάγκη. Ένα άλλο λίγο εκνευριστικό, είναι ότι οι ενδείξεις για τις συνδέσεις (speaker outs, di out, fx loop, footswitch) είναι έτσι βαλμένες που πρέπει να γυρίσεις τον ενισχυτή ανάποδα για να διαβαστούν και αυτό σε ώρα στησιματος live είναι λίγο άβολο. Εγώ έχω μάθει τη θέση τους και τα σναγνωρίζω με ψηλάφισμα πλέον.

 

Επίσης, τα τριξίματα που ακούγονται στα πρώτα κλιψ, είναι επειδή είχα αντικαταστήσει την πρώτη προενισχύτρια λυχνία με μια που ήταν τελικα μικροφωνική. Ευτυχώς βοηθήθηκα από τον παντα πρόθυμο και γνώστη, @alderbody.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 5

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπότε το 12' χωράει χωρίς πρόβλημα στο combo? Ψάχνομαι για ένα Marshall αυτή την εποχή και μάλλον οι origin είναι αυτό που μου χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι αρκετα δυσκολος ενισχυτης. Κατα την ηχογραφηση με το di out δεν εχει και τοσο προβλημα. Τα ειχα ολα στη μεση, και οσο ανεβαζα gain, καταβαζα μπασα και presence. Ο ηχος θα ακουστει καλα χωρις πολλα πολλα.

Δεν ισχυει το ιδιο εαν θελω να βγαλω σωστο ηχο απο το μεγαφωνο. Θελουν πολλη διαχειριση οι ψηλες συχνοτητες με τον συνδυασμο των tilt/treble/presence. Αυτα μαζι με το μπασο, θελουν αρκετο tweaking μεχρι να βρεθει ο επιθυμητος ηχος, αναλογα με το ποσο gain παιζεις. Δεν ειναι plug n' play.

 

Και, οντως, διαφορα σε volume δεν υπαρχει απο το 10αρι σε 12αρι. Ο ηχος ειναι λιγοτερο trebly (ειναι καλο αυτο) και με πολυ περισσοτερο σωμα (μπασο). Και οπως λεει και ο Φανης, εχει περισσοτερο headroom.

 

7 minutes ago, Alter said:

Οπότε το 12' χωράει χωρίς πρόβλημα στο combo? Ψάχνομαι για ένα Marshall αυτή την εποχή και μάλλον οι origin είναι αυτό που μου χρειάζεται.

 

Χωραει κανονικα. Απλα χρειαζεσαι νεες τρυπες. Προσωπικα εβαλα τεσσερις ξυλοβιδες. Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίος ο Marshallάκης.

 

Το 12αρι τον smoothεψε και τον άπλωσε.

Η ..."κομπλεξική" (κατ' εμέ*) 5751 δεν πρόσφερε τίποτα παραπάνω απο buzzzzz.

* Οι 5751 μου τη δίνουν γιατί δεν ξέρουν τι είναι τελικά... ούτε ΑΧ ούτε AT, και ποτέ δεν μου άρεσαν ηχητικά. Ούτε NOS ούτε μος ούτε τίποτα...

 

Επιφυλάσσομαι για παραπάνω ...τέντωμα με νεότευκτο πετάλι που αγαπά βρωμίζοντες ενισχυτές. 🦨

 

  • Like 3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιωργο πραγματικα respect !!!Οταν βλεπω οτι ανεβαζεις review νιωθω την ιδια λαχταρα οταν εχω παρει περιοδικο και ανυπομονω να το ξεφυλλισω.Ωραιος και ο ενισχυτης και τα παιξιματα........

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, triangle said:

Φιλε Γιωργο πραγματικα respect !!!Οταν βλεπω οτι ανεβαζεις review νιωθω την ιδια λαχταρα οταν εχω παρει περιοδικο και ανυπομονω να το ξεφυλλισω.Ωραιος και ο ενισχυτης και τα παιξιματα........

 

Να 'σαι καλα φιλε μου. Προσπαθω, οσο μπορω, να ειμαι συνοπτικος και περιεκτικος ταυτοχρονα.

 

Τωρα απο παιξιμο... ο,τι να 'ναι, ισα να βγαινει σοϊκος ηχος 😀

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2020 στις 10:47 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

κάτι που δεν αναφέρει στο manual, έχει ενσωματωμένο loadbox, για σιωπηλές ηχογραφήσεις

Το ξαναβάζω γιατί είναι δικό σου κεκτημένο. Είχες την απορία και έστειλες mail στη Marshall, οι οποίοι και σου το διευκρίνισαν. Και μόνο γι' αυτό αξίζει ένα μπράβο το review.

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alderbody είπε

Η ..."κομπλεξική" (κατ' εμέ*) 5751 δεν πρόσφερε τίποτα παραπάνω απο buzzzzz.

* Οι 5751 μου τη δίνουν γιατί δεν ξέρουν τι είναι τελικά... ούτε ΑΧ ούτε AT, και ποτέ δεν μου άρεσαν ηχητικά. Ούτε NOS ούτε μος ούτε τίποτα...

 

 

Ασε που αν θες ΟΝΤΩΣ να κανεις την διαφορα βαζεις μια 12ΑΥ7 (το πρωτο πραγμα που κανω σε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες μου στην V1)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Ασε που αν θες ΟΝΤΩΣ να κανεις την διαφορα βαζεις μια 12ΑΥ7 (το πρωτο πραγμα που κανω σε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες μου στην V1)

Και τους ψοφάς.

The most common reason for using a 12AY7 instead of the more common 12AX7 (ECC83) is that the 12AY7 has 45% of the gain of the 12AX7. So about half, or 6dB in technical terms.

Μην τον ακούς, είναι της καθαρής (κιθάρας) αυτός.😀

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 (το πρωτο πραγμα που κανω σε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες μου στην V1)

Και αν έχει μόνο 1 προενισχύτρια (5watt); Θα σε φτάσει το gain της 12AY7;

Θυμάμαι πολύ παλιά είχα δοκιμάσει 12AU7 που έχει ακόμα πιο λίγο gain και η ένταση είχε πέσει δραματικά και ο ήχος μου φαινόταν πολύ ψόφιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου