Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Θα εχετε ακουσει οι επαγγελματιες μουσικοι για το "κινημα" Support Art Workers.

Τα ζητηματα που θιγονται ειναι

 

Παράθεση

Δηλώνουμε ότι το υπουργείο Πολιτισμού οφείλει:
α) να ανακοινώσει άμεσα ένα σχέδιο υποστήριξης για το επόμενο εξάμηνο. Δεν θα επιτρέψουμε να μας μετατρέψει σε αδύναμο κρίκο οδηγώντας μας στην απόλυτη φτώχεια και δυστυχία.

β) να αντιμετωπίσει άμεσα το ζήτημα των πνευματικών δικαιωμάτων, που παίρνει ιδιαίτερα μεγάλες διαστάσεις κάτω από τις νέες συνθήκες.
γ) να ανακοινώσει σαφή και σταδιακό χάρτη επιστροφής για όλους εμάς, όπως συμβαίνει με όλους τους επαγγελματίες.Η συνεπής συλλογική στάση μας να προσφέρουμε στην κοινωνία φάνηκε από τις πρώτες ημέρες του lockdown.

https://www.facebook.com/notes/support-art-workers/εμείς/115608540134173/


Ολο αυτο το πραγμα λοιπον γινεται για το επιδομα των 800 ευρω και να γινουν συναυλιες το καλοκαιρι.
Ειμαστε ΟΚ δλδ κατα τα αλλα.
Καλα ελεγε ο παππους μου. Μουσικος ναι, αλλα τι δουλεια θα κανεις?
Ειμαι στο επαγγελμα απο το 1987 και δεν εχω δει να γινεται τιποτα.

Και οπως φαινεται ουτε τωρα θα γινει, που θα ηταν ευκαιρια για συσπείρωση και οργανωση.
Θα παρουν μερικοι το χαρτζηλικι τους και ολα καλα.
Τα σωματεια θα επιστρεψουν στο ... ξυσιμο και οι καλλιτεχνες θα επιστρεψουν στο σπορ πως να βγαλεις το ματι του συναδελφου και να του κλεψεις τη δουλεια με μικροτερο μεροκαματο.
Καλο καλοκαιρι.

ΥΓ @yameth ειχες παραπονο. Καλα δεν σου ειπα? αστο καλυτερα. Nα περναμε τουλαχιστον καλα εδω περα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζύ σου 

σε όλα

 

 

 

Σ.Σ. δεν ήμουν - δεν έγινα ποτέ μουσικός (=να κερδίζω τα προς το ζειν απο τη μουσική) διότι πίσω εκεί στο 1983 κάποιος πάντα μέσα μου ρωτούσε "μουσικός να, αλλά τι δουλειά θα κάνεις" και μου έλεγε επίσης "εσύ είσαι μηχανικός και ίσως γίνεις ακαδημαϊκός δάσκαλος, τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά". Τα χρόνια πέρασαν και σήμερα ακόμα δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Πάντως...

μαζύ σου

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Επι της ευκαιριας εδω μερικα θεματα που ειχα θιξει, μερικες μερες πριν την "επανασταση" του suppport
Ας γραψει οποιος θελει και τις δικες του ιδεες.


Κυριοι συναδελφοι (θα μιλησω για την ειδικευση μου τουλαχιστον) το θεμα δεν ειναι το επιδομα και οι συναυλιες του καλοκαιρου, ουτε η επιστροφη στην ... "κανονικοτητα", που πραγματευεται το ψηφισμα του Support Art Workers.
Το θεμα ειναι οι λογοι που δεν μπορουν να παρουν οσοι δικαιουνται ενα επιδομα οπως και αλλα προφανη δικαιωματα.
Και οι λογοι πανε βαθεια στο χρονο.
Πρεπει να διορθωθουν πραγματα.
Προχειρα γραφω τα εξης :
1. Να κατοχυρωθει το επαγγελμα και οι επαγγελματιες μουσικοι. Επαγγελματιες να θεωρουνται ολοι οσοι εχουν εσοδα απο τη μουσικη τους (ακομα κι αν παιζουν στο δρομο) και φορολογουνται για αυτα με αναλογο κωδικο.
2. Εργασιμες να μη θεωρουνται μονο οι μερες των παραστασεων αλλα και οι προβες για αυτες.
3. Να δηλωνεται η πραγματικη αμοιβη των μουσικων στην εφορια και στον ασφαλιστικο φορεα (και να ειναι αναλογη των εργασιμων ημερων δηλαδη παραστασεων και προβων).
4. Το κρατος να προβει σε ρυθμιση των εισφορων σε λογικα επιπεδα για να μην αναγκαζονται ολοι να παρανομουν ετσι ωστε να γινει βιωσιμη η δραστηριοτητα σε ολους τους καλλιτεχνικους τομεις.
5. Το εποχικο επιδομα (και οποιοδηποτε επιδομα) να δινεται πρωτα σε αυτους που το χρειαζονται πραγματικα και αυτοι ειναι αυτοι που εχουν κατω απο 50 ενσημα, αφου ως γνωστον για να συμπληρωσει μουσικος 50 εργασιμες πρεπει να γινει θαυμα. (εφοσον ομως μετρησουν και οι προβες ως εργασιμες μπορει να γινει πιο σωστη αναθεωρηση).
6. Να υπαρχει νοσοκομειακη και φαρμακευτικη περιθαλψη για τους μουσικους με λιγοτερα ενσημα απο 50 (ισχυει το ιδιο και εδω, αν μετρανε και οι προβες)
7. Τα σωματεια να γινουν σωματεια με λογο υπαρξης.

 

.

56 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σ.Σ. δεν ήμουν - δεν έγινα ποτέ μουσικός (=να κερδίζω τα προς το ζειν απο τη μουσική) διότι πίσω εκεί στο 1983 κάποιος πάντα μέσα μου ρωτούσε "μουσικός να, αλλά τι δουλειά θα κάνεις" και μου έλεγε επίσης "εσύ είσαι μηχανικός και ίσως γίνεις ακαδημαϊκός δάσκαλος, τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά". Τα χρόνια πέρασαν και σήμερα ακόμα δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Πάντως...

μαζύ σου

Ουτε εγω ξερω

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θέλεις σοσιαλισμό όπως κι εγώ. 

 Όμως αυτά εδώ δεν γίνεται. 

 Τα εργασιακά δικαιώματα καταστρατηγηθηκαν, εξαλειφονται, χάθηκαν στη δίνη του νεοφιλελευθερισμου με πρόσχημα την ανταγωνιστικοτητα, την ελεύθερη αγορά, την "απελευθέρωση". 

 Φάτε απελευθέρωση τώρα και αφού με βαραγαν και εμένα που φώναζα πως αυτά που κάνουν θα αγγίξουν κάποια στιγμή και τους πλούσιους και θα φέρουν μια καταστροφικά κατάσταση. 

 

 Τι σχέδιο να εκπονηθεί, τι χρονοδιάγραμμα να δοθεί όταν όλος ο πλανήτης έφτασε να πειραματιζεται και να αυτοσχεδιαζει? 

 

 Τώρα θα σώσουν πρώτα τις αποζημιώσεις και τα προνόμια, ια εξασφαλίσουν την επανεκλογή τους, θα διατηρήσουν μια ομαλότητα στις κρατικές υπηρεσίες, κάποιους μεγαλοεπιχειρηματιες και οι υπόλοιποι σε εκκαθάριση. 

 

 Γι αυτό και ο πατέρας μου μου είχε πει γίνε μουσικός να περνάς την ώρα σου αλλα να κάνεις και κάτι. Γίνε γιατρός. Για να έχει πάντα να τρως. 

 

 Εγω έγινα κάτι ενδιάμεσο. Βρήκα τη λύση. 

 Αλλα το σύγχρονο κεφάλαιο δεν μπορεί να να δεχτεί ενδιάμεσες λύσεις. 

 Δεν μπορεί να δεχτεί σοσιαλιστικες λύσεις. 

 Το κεφάλαιο έχει ΑΚΡΑΊΕΣ ΛΥΣΕΙΣ σε ΑΚΡΑΊΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. 

 

 Γι αυτό δεν υπάρχουν πια ιδεολογίες. Οποιαδήποτε κυβέρνηση σε δεδομενα πράγματα τα ίδια θα κάνει. 

 

 Αυτή είναι η ιεράρχηση. 

 

 Καλή τύχη. 

 Ευτυχώς που δεν έγινα μουσικούς. 

 Αλλα και εργαζόμενος 23 χρόνια θα αρκεστώ από τα 1500 του 2010 στα 1000 του 2019, στα 700 του 2021 με σύμβαση οπότε σε θέλουμε και αν σε θέλουμε, στα 500 του 2022 και το κόλπο είναι να σκέφτεσαι τα χειρότερα. 

 Μπορεί να μην είχα ένα χέρι, να είχα γεννηθεί στο Νίγηρα και πως τα 300 είναι καλύτερα από το 0.

 Το τελευταίους που με απασχολεί τελευταία για τους κλάδος που πλήττονται σε περιπτώσεις ακραίων μνημονιακων μέτρων, πανδημιων κλπ διότι δεν υπάρχει μια ισότιμη αντιμετώπισης λόγω ιδιαιτεροτητων, είναι μην με δει ο δίκαια αγανακτισμενος ελεύθερος επαγγελματίας εκεί με την παρέα του που θα κάθομαι όντας σε καλύτερη μοίρα με σταθερό μισθό πιου δεμ με φτάνει να συντηρουμαι όπως παλιά βέβαια και αρχίζουν να μου λένε. 

 Γιατί εσύ ρε και όχι εμείς και πω, βπα ρε παιδιά, ηρεμήστε. 

 Και επειδή δεν είναι καλό να λες ηρέμησε σε εξοργισμενους πιυ βρίσκουν αφορμή να ξεσπάσουν σε εμένα, μιας και εγω δεν εχω στολή ΔΥΜΕΤ, Γκλοπ, δακρυγονο και μια ΑΎΡΑ πίσω μου Just in case, να με κάνουν μαύρο στο ξύλο. 

 

 Και τι να τους πεις κιόλας. 

 Χαχαχαχαχαχα 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Επι της ευκαιριας εδω μερικα θεματα που ειχα θιξει, μερικες μερες πριν την "επανασταση" του suppport
Ας γραψει οποιος θελει και τις δικες του ιδεες.


Κυριοι συναδελφοι (θα μιλησω για την ειδικευση μου τουλαχιστον) το θεμα δεν ειναι το επιδομα και οι συναυλιες του καλοκαιρου, ουτε η επιστροφη στην ... "κανονικοτητα", που πραγματευεται το ψηφισμα του Support Art Workers.
Το θεμα ειναι οι λογοι που δεν μπορουν να παρουν οσοι δικαιουνται ενα επιδομα οπως και αλλα προφανη δικαιωματα.
Και οι λογοι πανε βαθεια στο χρονο.
Πρεπει να διορθωθουν πραγματα.
Προχειρα γραφω τα εξης :
1. Να κατοχυρωθει το επαγγελμα και οι επαγγελματιες μουσικοι. Επαγγελματιες να θεωρουνται ολοι οσοι εχουν εσοδα απο τη μουσικη τους (ακομα κι αν παιζουν στο δρομο) και φορολογουνται για αυτα με αναλογο κωδικο.
2. Εργασιμες να μη θεωρουνται μονο οι μερες των παραστασεων αλλα και οι προβες για αυτες.
3. Να δηλωνεται η πραγματικη αμοιβη των μουσικων στην εφορια και στον ασφαλιστικο φορεα (και να ειναι αναλογη των εργασιμων ημερων δηλαδη παραστασεων και προβων).
4. Το κρατος να προβει σε ρυθμιση των εισφορων σε λογικα επιπεδα για να μην αναγκαζονται ολοι να παρανομουν ετσι ωστε να γινει βιωσιμη η δραστηριοτητα σε ολους τους καλλιτεχνικους τομεις.
5. Το εποχικο επιδομα (και οποιοδηποτε επιδομα) να δινεται πρωτα σε αυτους που το χρειαζονται πραγματικα και αυτοι ειναι αυτοι που εχουν κατω απο 50 ενσημα, αφου ως γνωστον για να συμπληρωσει μουσικος 50 εργασιμες πρεπει να γινει θαυμα. (εφοσον ομως μετρησουν και οι προβες ως εργασιμες μπορει να γινει πιο σωστη αναθεωρηση).
6. Να υπαρχει νοσοκομειακη και φαρμακευτικη περιθαλψη για τους μουσικους με λιγοτερα ενσημα απο 50 (ισχυει το ιδιο και εδω, αν μετρανε και οι προβες)
7. Τα σωματεια να γινουν σωματεια με λογο υπαρξης.

 

.

Ουτε εγω ξερω

 

Εξαιρετικές και ΕΥΚΟΛΟ να καθιερωθούν προτάσεις...με....ΕΞΑΙΡΕΣΗ την 4 που τα χαλάει ΟΛΑ και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει (όπως άλλωστε και η μείωση της φορολογίας).

 

Δυστυχώς οι 3 εκατομμύρια συνταξιούχοι και 1 εκατομμύριο ΔΥ που ΖΟΥΝ από το ΚΡΑΤΟΣ είναι η ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ των Ελλήνων και δεν είναι δυνατόν να δεχτούν την... ελάφρυνση των υποζυγίων που τους Θρέφει...

 

Δυστυχώς και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτατος δεν γίνεται...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εξαιρετικές και ΕΥΚΟΛΟ να καθιερωθούν προτάσεις...με....ΕΞΑΙΡΕΣΗ την 4 που τα χαλάει ΟΛΑ και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει (όπως άλλωστε και η μείωση της φορολογίας).

Νομιζω οτι αν γινει το 3, θα ειναι πιο ευκολο να γινει και το 4.
Στο τελος τα ιδια θα μας παιρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους.Αφου ευχηθω καλο μηνα και καλα ξεμπερδεματα με τα lockdown ,αναστολες και λοιπες καταστασεις,θελω να 

γραψω τα εξης: α) συμφωνω σε ολα τα σημεια με τον Σπυρο(1,2,3,4,5,6,7) στο post του .

β) να συμπληρωσω δε τα κατωθι 1.να απαγορευτει σε μη επαγγελματιες μουσικους να εργαζονται χωρις αμοιβη σε διαφορα μπαρακια & live stages (δηλαδη να υπαρχει υποχρεωτικη αμοιβη και ταυτοχρονη δηλωση στην εφορια για τετοιου ειδους εμφανισεις.) Τελευταια αυτο συνεβαινε αλλα σε πολλες περιπτωσεις καταστρατηγειτο.

2.Επαγγελματιας μουσικος θα πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες για να αποκτησει αδεια εξασκησεως επαγγελματος.

3.,Να γινει υποχρεωτικη η προσληψη μουσικων ( 4 κατ'ελαχιστον ) σε μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες με 200 κρεββατια και ανω (Π.Χ Hilton ,Caravel ,Divani .Lagonisi resort κλπ) Αν βαλετε και τα μεγαλα νησια παμε για 200 ξενοδοχεια που καθε σαιζον (5-7 μηνες)  θα απασχολουν 800-1000 μουσικους minimum.με υποχρεωτικα μεροκαματα (νυκτοκαματα κατ'εμε) 80 ανα σαιζον .

4.Να περικοπει η απασχοληση των DJ σε τετοιες μοναδες και  να λειτουργει ως συμπληρωματικη παροχη .

5.ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ μουσικοι θα μπορουν να εργαζονται μονον αν ειναι δηλωμενοι σαν ημιεπαγγελματιες και κανουν συμπληρωματικη δηλωση στην εφορια για τα εισοδηματα που απεκτησαν απο αυτην την συμπληρωματικη ενασχοληση.

6.Τα σωματεια να κανουν πραγματικη δουλεια και οχι να ''κ@λ@ βαρανε .

7.Σε προγραμματα που απαιτουν προβες να θεωρουνται εργασιμες ημερες.(δεν μιλαμε για αρπαχτες).Παλια οι προβες πληρωνονταν

8.Οι επαγγελματιες μουσικοι παντα εθεωρουσαν  εαυτον'' μαγκα'' αφου ποτε δεν δηλωναν τα πραγματικα εισοδηματα 

τους και αφαλιζοντουσαν για το ελαχιστο αποδεκτο μεροκαματο .Πολλοι δε εβολευοντο και με τα ''μαθηματα '' σε διαφορα ωδεια αλλα και ιδιαιτερα  μαθηματα που ηταν και αυτα μαυρα.

Και τωρα γκρινιαζουν και εχουν βαλει και διαφορους ''αριστερους'' καλλιτεχνες (αριστεροι στην νοοτροπια και δεξιοι στην τσεπη)

να βγαινουν και να παρακαλανε κλαιγοντας για τον υποτιθεμενο ''κλαδο'' οτι αδικειται.ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

Αυτη η συντεχνια δεν παιζεται με τιποτα .Ηταν απο τους λογους που απο επαγγελματιας εγινα  ημιεπαγγελματιας .

Εχει βρει '' Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΤΟΝ ΝΑΘΑΝΑΗΛ '' και συμβαινουν ολα αυτα κανενας δεν ειναι αμοιρος των ευθυνων του.

Τελευταιο παραδειγμα : Παλια τα αφεντικα των νυκτερινων μαγαζιων ηταν Κυριοι.(ετσι και δεν επαιρνες την καρτελλα με τα κολλημενα ενσημα σε επαιρνε στο τηλεφωνο και σε απειλουσε να περασεις να τα παρεις ).Τα καινουργια -νεα αφεντικα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει στην αγορα εργασιας σαν εργοδοτες,συμεριλαμβανομενων και διαφορων ''αντζεντηδων ''που σε στελνουν να 

δουλεψεις στο αγνωστο αφεντικο (σαν τον αγνωστο στρατιωτη χαριτολογωντας ).Μακρια και αλαργα .

Επιτελους να κοπει η ''πορτα '' στην αμοιβη του μουσικου ( τοσοι μπηκαν τοσα σου αναλογουν να παρεις ) 

Καθε φορα που θα κανεις live πρεπει να φερεις το σοι σου ,τους φιλους σου κλπ .Για ποιο λογο για να παρεις  τι : ,το κανεις για την τεχνη ,την ψωρα σου η για κρατας ανοιχτα τα διαφορου ειδους μπαρακια και σκηνες.Ρε δε δεν πατε για ''βρουβες'' .!!!

 

 

Επεξεργασμένο από pericles
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pericles είπε

Καλημερα σε ολους.Αφου ευχηθω καλο μηνα και καλα ξεμπερδεματα με τα lockdown ,αναστολες και λοιπες καταστασεις,θελω να 

γραψω τα εξης: α) συμφωνω σε ολα τα σημεια με τον Σπυρο(1,2,3,4,5,6,7) στο post του .

β) να συμπληρωσω δε τα κατωθι 1.να απαγορευτει σε μη επαγγελματιες μουσικους να εργαζονται χωρις αμοιβη σε διαφορα μπαρακια & live stages (δηλαδη να υπαρχει υποχρεωτικη αμοιβη και ταυτοχρονη δηλωση στην εφορια για τετοιου ειδους εμφανισεις.) Τελευταια αυτο συνεβαινε αλλα σε πολλες περιπτωσεις καταστρατηγειτο.

2.Επαγγελματιας μουσικος θα πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες για να αποκτησει αδεια εξασκησεως επαγγελματος.

3.,Να γινει υποχρεωτικη η προσληψη μουσικων ( 4 κατ'ελαχιστον ) σε μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες με 200 κρεββατια και ανω (Π.Χ Hilton ,Caravel ,Divani .Lagonisi resort κλπ) Αν βαλετε και τα μεγαλα νησια παμε για 200 ξενοδοχεια που καθε σαιζον (5-7 μηνες)  θα απασχολουν 800-1000 μουσικους minimum.με υποχρεωτικα μεροκαματα (νυκτοκαματα κατ'εμε) 80 ανα σαιζον .

4.Να περικοπει η απασχοληση των DJ σε τετοιες μοναδες και  να λειτουργει ως συμπληρωματικη παροχη .

5.ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ μουσικοι θα μπορουν να εργαζονται μονον αν ειναι δηλωμενοι σαν ημιεπαγγελματιες και κανουν συμπληρωματικη δηλωση στην εφορια για τα εισοδηματα που απεκτησαν απο αυτην την συμπληρωματικη ενασχοληση.

6.Τα σωματεια να κανουν πραγματικη δουλεια και οχι να ''κ@λ@ βαρανε .

7.Σε προγραμματα που απαιτουν προβες να θεωρουνται εργασιμες ημερες.(δεν μιλαμε για αρπαχτες).Παλια οι προβες πληρωνονταν

8.Οι επαγγελματιες μουσικοι παντα εθεωρουσαν  εαυτον'' μαγκα'' αφου ποτε δεν δηλωναν τα πραγματικα εισοδηματα 

τους και αφαλιζοντουσαν για το ελαχιστο αποδεκτο μεροκαματο .Πολλοι δε εβολευοντο και με τα ''μαθηματα '' σε διαφορα ωδεια αλλα και ιδιαιτερα  μαθηματα που ηταν και αυτα μαυρα.

Και τωρα γκρινιαζουν και εχουν βαλει και διαφορους ''αριστερους'' καλλιτεχνες (αριστεροι στην νοοτροπια και δεξιοι στην τσεπη)

να βγαινουν και να παρακαλανε κλαιγοντας για τον υποτιθεμενο ''κλαδο'' οτι αδικειται.ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

Αυτη η συντεχνια δεν παιζεται με τιποτα .Ηταν απο τους λογους που απο επαγγελματιας εγινα  ημιεπαγγελματιας .

Εχει βρει '' Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΤΟΝ ΝΑΘΑΝΑΗΛ '' και συμβαινουν ολα αυτα κανενας δεν ειναι αμοιρος των ευθυνων του.

Τελευταιο παραδειγμα : Παλια τα αφεντικα των νυκτερινων μαγαζιων ηταν Κυριοι.(ετσι και δεν επαιρνες την καρτελλα με τα κολλημενα ενσημα σε επαιρνε στο τηλεφωνο και σε απειλουσε να περασεις να τα παρεις ).Τα καινουργια -νεα αφεντικα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει στην αγορα εργασιας σαν εργοδοτες,συμεριλαμβανομενων και διαφορων ''αντζεντηδων ''που σε στελνουν να 

δουλεψεις στο αγνωστο αφεντικο (σαν τον αγνωστο στρατιωτη χαριτολογωντας ).Μακρια και αλαργα .

Επιτελους να κοπει η ''πορτα '' στην αμοιβη του μουσικου ( τοσοι μπηκαν τοσα σου αναλογουν να παρεις ) 

Καθε φορα που θα κανεις live πρεπει να φερεις το σοι σου ,τους φιλους σου κλπ .Για ποιο λογο για να παρεις  τι : ,το κανεις για την τεχνη ,την ψωρα σου η για κρατας ανοιχτα τα διαφορου ειδους μπαρακια και σκηνες.Ρε δε δεν πατε για ''βρουβες'' .!!!

 

 

 

Μια ερώτηση : τους μουσικούς της περίπτωσης 3 ΠΟΙΟΣ θα τους πλΕρωνει;

 

Αν είναι να τους πλΕρωνει το ΚΡΑΤΟΣ ευχαριστώ δεν θα πάρω (ήδη Θρεφω 3 εκ συνταξιούχοι και 1 εκ ΔΥ δεν χρειάζεται να Θρεφω και 3000 μουσικούς)

 

Αν είναι να τους πληρώνουν τα ξενοδοχεία είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ να επιβάλεις σε μια επιχείρηση να προσλάβει κοΖμο (άσε που και να μην ήταν από την στιγμή που δεν έχουν cash flow λόγω κρίσης δεν γίνεται κι όλας ,εδώ θα απολύσουν τις καμαριέρες των 400 ευρώ το μήνα , μουσικούς με 80 ευρώ την ημέρα θα προσλάβουν?)

 

Υπάρχει βέβαια και η άλλη λύση:

 

Γινόμαστε σοσιαλΗστικη "δημοκρατία" τύπου Β.Κορεας και πεινάμε ΟΛΟΙ μαζί οπότε δεν έχουμε και το θέμα της ζήλειας μεταξύ μας 🙂

 

Αλλά αν θυμάμαι καλά το... προσπαθήσαμε τον Ιούνιο του 2015 και δεν.... πήγε και τόσο καλά.. 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου