Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, LK είπε

δεν βαζω την άλλη σπιτι χωρις credentials/

 

Και πολύ καλά κάνεις κατά την γνώμη μου.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

  

 

Επέτρεψε μου, είμαι 63 και ανήκω σε 3 ταμεία ασφάλισης.

Φαντάσου τι σημαίνει αυτό για να συνταξιοδοτηθώ.😄

Δουλεύω 45 χρόνια, έχω κάνει απ' όλα (υπάλληλος, εργοδότης, ελ. επαγγελματίας και 5 διαφορετικές καριέρες), έχω γνωρίσει κακούς και καλούς εργοδότες, υπαλλήλους και συνεργάτες επίσης.

Συνεχίζω να εργάζομαι.

Και είμαι και ευτυχής καθώς έχω δημιουργήσει τις συνθήκες εργασίας που μου κάνουν, γνωρίζοντας επίσης πως θα μπορούσα να βγάζω πολλαπλάσια εναλλακτικά υπο άλλες συνθήκες.

Τίποτα δεν είναι ιδεατό σε αυτά.

Το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του, είναι στο χέρι του.

Και μη μου πεις για οικογενειακά βάρη κλπ γιατί κι εγώ έχω όλο το πακέτο. Ο καθενας έχει ένα σταυρό να κουβαλάει. Αλλά όπως στρώνει κοιμάται.

Και ναι μεν παίζει ρόλο και η τύχη αλλά και η χώρα αλλά η επιλογές μου με καθορίζουν.

Ιδιαίτερα σε μια ανοιχτή αγορά όπως αυτή που ζούμε, 20 χρόνια τώρα.

 

Αυτη είναι η εμπειρία μου απο τη ζωή και δεν είναι υποθέσεις.

Το ότι θεωρείς πάντως πως ο αναπτυγμένος κόσμος μετράει ωράριο (αλα βιομηχανική εποχή), καταλαβαίνω πως μάλλον μιλάμε για διαφορετικούς κόσμους σε άλλα πλάτη της γης απο αυτά που εγώ έχω εργαστεί.

 

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά είμαι εμπειρικός παρατηρητής και μαθαίνω γερνώντας.

 

Όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας, εργασιακές και μη. 

 

Κατα τα άλλα, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις για το ωράριο

 

https://europa.eu/youreurope/business/human-resources/working-hours-holiday-leave/working-hours/index_el.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκτιμώ πως σε 5-10 χρόνια θα έρθει το μεγάλο RESET (θετικό) στις εργασιακές σχέσεις μετά όμως από σφοδρούς κοινωνικούς αγώνες που έχουν ήδη πυροδοτήσει σε παγκόσμιο επίπεδο οι ανεπαρκείς, αποτυχημένες, αδιέξοδες, ανυπόστατες, αδίστακτες, αδιανόητες, άδικες, αδηφάγες, υποκριτικές,  ισοπεδωτικές στα όρια του κτηνώδους και του απάνθρωπου οικονομικές και κοινωνικές πολιτικές.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Κατα τα άλλα, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις για το ωράριο

 

https://europa.eu/youreurope/business/human-resources/working-hours-holiday-leave/working-hours/index_el.htm

Μάλλον παρανόησα το κείμενο που είχες γράψει προηγουμένως. 

 

Και σίγουρα όλοι έχουμε εμπειρίες που δεν ισχύουν για άλλους και όλους και κυρίως δεν πρέπει να μιλάμε εκ μέρους τους. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πριν λίγο καιρό τελείωσα την ανακαίνιση στο νέο (παλιό σπίτι του παππού στο κέντρο) χώρο που μετακόμισα...

ε δεν θέλετε να μάθετε, δεν θέλετε να ξέρετε, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ...😪

 

  • Like 1
  • Χαχα 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απεικονιζόμενο αντικείμενο έχει ηλικία

65-70 χρόνων,είναι αποτέλεσμα εργασίας

και δεν χρειάζεται 3 ταμεία ασφάλισης.

20211223_231220.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε και με βάσει το πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν κρίνει κανείς το πόσο πολύπλοκο είναι το θέμα.

 

Θα σταθώ σε μερικά σημεία:

Πολλές δουλειές, ειδικά σε πολυεθνικές ή μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων είναι απλά απαράδεκτες. Κυριολεκτικά είναι εργασιακός μεσαίωνας στον οποίο πολλές φορές ο προϊστάμενος βγάζει τα ψυχολογικά του στους υπαλλήλους. Οπότε να είστε ευγενικοί με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί και αν δείτε κάποιον πελάτη να παρεκτρέπεται να επεμβαίνετε.

 

Αυτό μας φέρνει εύλογα στο δεύτερο σκέλος της απάντησης μου, το οποίο απαντά στο ερώτημα "Αν δεν τους αρέσει ας ψάξουν αλλού". Δυστυχώς δεν είναι πάντα θέμα επιλογής, όλοι είμαστε στην ίδια τρικυμία (ζωή) αλλά καθένας έχει διαφορετικό καράβι. Υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά είχαν ελάχιστα εφόδια όταν ξεκίνησαν τον εργασιακό του βίο, δεν είναι όλα ρόδινα και δεν είχαν πάντα την επιλογη, γιατί όταν δεν έχεις κεφάλαιο με οποιαδήποτε μορφή δεν μπορείς να ξεκινήσεις κάτι/να βελτιωθείς κλπ.

 

Για το δημόσιο το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά σε ένα πράγμα, ότι ο μισθός δεν ανταποκρίνεται στο προϊόν που παράγει ο υπάλληλος, αυτό αυτόματα προκαλεί οικονομική ανισορροπία, όταν λυθεί αυτό θα λυθεί ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος.

 

Ποιος φταίει για όλα αυτά; Φυσικά εμείς με τους πολιτικούς που ψηφίζουμε ή όταν δεν ψηφίζουμε. Που ενώ σπαταλάμε πολύ χρόνο να βρούμε τη καλύτερη προσφορά για να αγοράσουμε κάτι δεν σπαταλάμε καθόλου χρόνο για να δούμε ποιον θα ψηφίσουμε που στη τελική αυτός θα επηρεάσει τη ζωή μας πιο πολύ.

 

 

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλες δουλειες παντως σημερα δεν εχουν προσφορα γιατι με την ολη κατασταση δεν υπαρχουν ουσιαστικα τα τελευταια χρονια, οποτε αυτοι που τις κανανε κανουν τωρα κατι αλλο (γιατι δεν μπορουσαν - ουτε ακομη μπορουν, ουτε στο κοντινο μελλον προβλεπεται  - να ζησουν με αυτες). Και οι μουσικες δουλειες καπως ετσι ειναι πια, παρα πολυς κοσμος απλα εφυγε απο το επαγγελμα.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταφέραμε να ξεφύγουμε ως ανθρωπότητα από την κατάστασή που οι ελάχιστοι πλουτίζουν αδρά από την εκμετάλλευση και την εξαθλίωση των φτωχών, που ο πλούτος και η εξουσία είναι αυτοσκοπός και που η μισαλλοδοξια και η προκατάληψη ακόμα βασιλεύουν. 

 

 Και επειδή έχουμε iPhone και τόση επιστήμη, ακόμα πρωτόγονο είμαστε. Άγριοι. 😂 Χαχαχαχαχαχαχα 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι δουλειές όπως αυτη του μουσικού μεταξύ άλλων, εδω και δυο χρόνια πλήττεται απο την πανδημία και σίγουρα για να ζήσει κανείς θα πρέπει να κάνει κάτι άλλο εν τω μεταξύ.

Πολύ δύσκολες εποχές για τις καλές τέχνες.

 

Σε ότι αφορά όμως τις τεχνικές δουλειές η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά.

Σκέψου μόνο την Αθήνα που είναι ένα τέρας που γερνάει και θέλει συντήρηση. Ποιος θα τη συντηρήσει; 

Κυρίως οι μετανάστες που κάνουν χρυσές δουλειές και καλά κάνουν οι άνθρωποι, μόνο που πολλοί απο αυτούς προσφέρονται χωρίς να ξέρουν την τέχνη, αφού υπάρχει ζήτηση.

 

Και για να μη γκρινιάζω άλλο τέτοιες μέρες, να προσθέσω το εξής ρομαντικό μου moto αλλά απόλυτα αληθινό:

 

Είσαι ελεύθερος.

Το μόνο που εμποδίζει την πραγματοποίησή αυτής της ελευθερίας, είναι η δική σου προσκόλληση στο ποιος είσαι.

 

Και θυμάμαι επίσης αυτό που έλεγε ο Wolfman Jack όταν έκλεινε τις εκπομπές του στα ραδιοφωνικά 80'ς. Keep reaching for the stars but keep your feet on the ground.

Ένα δημιουργικό, προσωπικό όραμα είναι απαραίτητο.

 

Υ.Γ. cos_dr κάποια στιγμή θα ήθελα να μιλήσουμε για την ανισότητα και πως δημιουργείται απο την ιεραρχία και την αξία που θέλει να αναπτύξει ο καθένας για το άτομο του. Cheers!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου