Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

φίλε μου εσύ μιλάς για τον μουσικό ως καλλιτέχνη - δημιουργό, εγώ μιλάω για τον μουσικό ως επαγγελματία. Αν ο Dee Dee ή ο Sid Vic ψάχνανε δουλειά σε επαγγελματική ορχήστρα μαγαζιού σίγουρα δεν θα ήταν η πρώτη επιλογή για τον μαγαζάτορα. 

να πω μια μaλακία; ''Δεν υπάρχει παρά ενός είδους μουσικός, αυτός ο ως καλλιτέχνης εννοούμενος''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Γι αυτό υπάρχουν οι audition. Είτε κάνεις για το συγκεκριμένο σχήμα, είτε δεν κάνεις.

 

Βασικα αυτο παιζει (και παντα επαιζε και παντα θα παιζει)...ακομα και σε ορχηστρα κλασσικής μουσικης πρεπει να ....παιζεις...και αν δεν παιζεις παιρνεις το bird και ας εχεις πτυχιο.....εγω ΜΙΑ φορα στη ζωη μου πηγα να παιξω με κλασσικη ορχηστρα και ...δεν το επιχειρησα κΣανα και ας ειχα πτυχιο.... μιλαμε για πανωλεθρια ,μιλαμε για σφαγη του Δράμαλη... 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ελα λίγο ησυχία!!!😁

 

Δεν συζητάμε το τι σημαίνει μουσικός.

 

Συζητάμε το πως πρέπει  να είναι η επαγγελματική σχέση του μουσικού με τον εργοδότη - συνεργάτη με όρους νόμιμους και απο τους δύο και ταυτόχρονα την ασφάλιση και περίθαλψη του μουσικού.

 

ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν διαφωνώ στο να εξασφαλιστούν όσοι ζουν από το χώρο της διασκέδασης (αν και δεν αφορά την τσέπη μου το θέμα) ακομα και να ενισχυθούν οι μουσικοί με μια ευρεία έννοια με το σκεπτικό που ενισχύονται και οι άποροι για κοινωνικούς λόγους, αλλά θα είχε νομίζω ενδιαφέρον να πούμε και πως θα μπορούσε να στηρίξει το κράτος τον χώρο της μουσικής ώστε να παραχθεί πολιτισμός σε βάθος χρόνου από αυτό, πως θα μπορούσαν δηλαδή να βιοποριστούν οι κατάλληλοι άνθρωποι ώστε να μπορούν να αφιερώσουν το χρόνο και τον κόπο που χρειάζεται ώστε τελικά να παραχθεί πολιτισμός... και λέω οι κατάλληλοι άνθρωποι... είναι δύσκολη κουβέντα ακόμα και το αν φταίει η απουσία μέριμνας για την σημερινή πολιτισμική ένδεια ή αν δεν σώνεται με τίποτα για άλλους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θεμα που προφανώς πρέπει να ρυθμιστεί από το πλέον αρμόδιο οργανο, δηλαδή το κράτος. 

 

Νομίζω μεγάλο πρόβλημα προξένησε αυτό το οριζόντιο 800αρι, με το οποίο επιδοτήθηκαν πολλοι επαγγελματιες χωρίς πολλή σκέψη.

 

Για μένα δε χρειάζεται να έχεις συγκεκριμένο εισόδημα από την επαγγελματική σου ενασχόληση με τη μουσική για να δικαιούσαι οτιδήποτε. Χρειάζεται να δηλώνεις αυτά που παίρνεις από ολες τις επαγγελματικές σου δραστηριότητες και μετά ο έφορος να βγάζει τη σούμα και να κρίνει πόσο φόρο θα πληρώσεις ή πόση φοροαπαλλαγή θα έχεις.

 

π.χ αν εξασφαλίζεις 10000 ευρώ από την εργασία Α και αλλα 2000 από τη μουσική σου δραστηριότητα, τότε κατά τη γνώμη μου, πρέπει να πάρεις ο,τι δικαιούσαι και να πληρώσεις ότι πρέπει ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των αποδοχών και φυσικά ζυγισμενο αναλογα.

Αυτό συμβαίνει εδώ στην Ολλανδία, όπου σχεδόν η πλειοψηφία του κόσμου δουλευει είτε ημιεργασια (πχ 3-4 μέρες/βδομάδα), είτε συνδυαζει εισοδήματα από πολλαπλές πηγές.

 

Όπως αναφέρθηκε δεν είναι τυχαίο που τώρα έσκασε το θέμα και άρχισαν τα παράπονα. Φυσικά και οι επαγγελματίες μουσικοί έχουν δίκιο αλλά πολλά θα ήταν καλύτερα αν μεγάλη μερίδα αυτών δήλωνε (και πληρωνε) τη μαύρη εργασία που έκανε επί χρόνια. Φυσικά αυτό δε πάει για όλους, αλλά για εκείνους που έβγαζαν καλά χρήματα μαύρα τις χρυσές εποχές και μόλις άλλαξε η κατάσταση συνηδειτοποησαν ότι είναι στον αέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

 Φυσικά αυτό δε πάει για όλους, αλλά για εκείνους που έβγαζαν καλά χρήματα μαύρα τις χρυσές εποχές και μόλις άλλαξε η κατάσταση συνηδειτοποησαν ότι είναι στον αέρα.

Καλο ειναι να γνωριζουν παντως οσοι ειναι εκτος επαγγελματος, οτι η μαυρη εργασια (που γινεται τα τελευταια 15-20 χρονια, πιο πριν ηταν πιο καθαρα τα πραγματα) επιβληθηκε στους μουσικους. Δεν ηταν επιλογη τους.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 35 και κατι χρονια που ξεκινησα, στην επαρχια ηταν ολα μαυρα.

Εξαιρεση τα ξενοδοχεια.

Στην Αθηνα ηταν οπως ειναι και τωρα.

Απο φιλους που παιζουν ακομη. Αλλου σου κολλανε ενσημα ( 2,3,5 ) , αλλου τιποτα.

Λιγα μαγαζια ειναι σε ολα ενταξει.  Λιγα.

Οσο για τις προβες,δεν θυμαμαι ποτε να πληρωνονταν. Ουτε το εζησα ουτε το ακουσα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, otto## είπε

Όπως αναφέρθηκε δεν είναι τυχαίο που τώρα έσκασε το θέμα και άρχισαν τα παράπονα

 

Και δυστυχώς όσο περισσότερο φοροδιαφευγε αυτός που .... φωνάζει τόσο δυνατότερα φωνάζει... 😞

 

Πριν από λίγο απειλούσε θεούς και δαίμονες γνωστός μου που έχει κατάστημα εστίασης σε νησί και που αποδεδειγμένα γνωρίζω ότι έχει να πληρώσει φόρο απ'το ...1980 που.... άνοιξε... 🙂 ζήτημα να έχει κόψε 100 αποδείξεις μέσα σε 40 χρόνια...

 

Από την άλλη ίσως ήρθε η ώρα να λογαριαστουμε μια και καλή με τις παθογένειες μας και ίσως κάτι αλλάξει προς το καλύτερο....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Spyros Delta said:

Καλο ειναι να γνωριζουν παντως οσοι ειναι εκτος επαγγελματος, οτι η μαυρη εργασια (που γινεται τα τελευταια 15-20 χρονια, πιο πριν ηταν πιο καθαρα τα πραγματα) επιβληθηκε στους μουσικους. Δεν ηταν επιλογη τους.

Σπύρο όντως δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Ομως όπως και να έχει ένα σύστημα σαθρό πάντα καταρρέει. Παρόμοια περίπτωση είναι και το μαύρο χρήμα στην παραπαιδεία όπου το κράτος προτίμησε να κάνει τα στραβά μάτια, ή ακόμα και να τη στηρίξει, ώστε να ψευτομειωσει την ανεργία.

 

Κατά τη γνώμη μου το κράτος πάντα έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη και δυστυχώς στη χώρα μας το κράτος προτίμησε να διαφθείρει τους πολίτες για να αυτοσυντηρηθει. Αλλος έκλεψε πολύ, αλλος λίγο, όμως όπως και να έχει η μαύρη οικονομία προξενεί προβλήματα σωρευτικά. 

 

Γενικά δε τα βάζω με τους μουσικούς ή οποία άλλη επαγγελματική ομάδα Αλλά για εμένα είναι προφανές πως ακόμα και να σπρώχνουν κάποιον στη παραοικονομία αυτός ο κάποιος πρέπει να τα ζυγίσει και να σκεφτεί πως όσο δε πληρώνει τόσο μεωνει τη σύνταξη του ή τα βοηθήματα που πιθανότατα θα έπαιρνε.

και με το τελευταιο θέλω να το συνδέσω με κάτι που γράφηκε ήδη. Ότι εκει πρέπει κάποιος να επιλέξει ή όχι ενα επάγγελμα δεδομένων των εκάστοτε συνθηκών.

 

Θα μου πεις, τώρα κάτι μας είπες.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου