Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@SF Περιμένεις από το δημόσιο , που εξ ορισμού είναι κάπως....

εδω σου λέω για Αυτοαπασχολούμενους ....μάστορες....που οταν πήγαινε τρεις το μεσημέρι σταματούσαν (γιατί έχουν και ζωή...κατα δήλωσή τους ) , και εγώ όταν αναλαμβάνω ένα δικαστήριο κάνω μια εβδομάδα να κοιμηθώ από την εργασία-προετοιμασία....24/7 work  και μια εβδομάδα (να κοιμηθώ ) μετά από την υπερένταση.... και μη σου πω ειμαι και φθηνότερος (σε απόλυτους αριθμούς...όχι αναλογικά).

edit

Α! Έμαθα και κάτι από τα μαστάρια όλο αυτό το διάστημα.

Την ψυχολογία τους.

Δεν πρέπει να τους πιέζεις-να τους τσιτωνεις γιατι δεν μπορούν να αποδώσουν.

Είναι πολύ βασικό να έχουν καλή ψυχολογία κατά την εργασία για να αποδώσουν.

Το μαθα και αυτό (που τους είχα στα όπα όπα...μην στάξει και μην βρέξει. Καφέ; Καφέ. Τσίπουρο; Τσιπουρο. Φαγητό; Φαγητό).

Μην τους πληγώσω κάνα συναίσθημα.

Ήθελα να ήξερα αν άντεχαν μισό δευτερόλεπτο το στρες ενός δικαστηρίου ή μιας ιατρικής πράξης. Το στρες ενός μηχανικού που σηκώνει  μια οικοδομή ή μια γεφυρα, το στρες ενός φοροτεχνικού κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δημόσιο αγωνίζονται και αν σταματήσει το δημόσιο να δουλέψει έτσι για πλάκα για μια εβδομάδα να μην πατήσει κανένας πουθενά τότε θα τους εκτιμήσουμε. 

 

 Οι θερμότερες μου ευχές εφέτος πάνε στους ΗΡΩΕΣ ΔΥ που τους πετσοκοψαν τους μισθούς για 10 χρόνια (και τίποτα δεν έγινε, δεν ανασανσν οι ιδιώτες που δήθεν τους πιίνατε τιο αίμα) και όμως αγωνίζονται και ας ειν πνιγμεν στα χρέη 😂

 

 Σας ευχαριστώ ΔΥ και αγωνίζομαι για τα δικιά σας κάθε μέρα. 

 

 Συνεπώς εγώ διαφωνώ εν μέρη με τους προλαλησαντες και αυτά που καυτηριαζουν εγώ τα ανάγω στη ΔΕΞΙΆ😂 που αυτή τα έκανε να λειτουργούν έτσι και την ξεναφεραμε σαν σωτήρα να τα αλλάξει? 

 

 Η Αλλαγή στον τόπο μια φορά με έναν τρόπο ήρθε και έφαγε ο λαός ψωμί και με τον ίδιο θα ρθει γιστι το κόμμα του λαού ξανάρχεται και το ανέλαβε ΛΕΒΕΝΤΗΣ 😂🤠

 

 ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 😂

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για Αυστρία...

Το 1987 είχα πάει για διακοπές καλοκαίρι στην Αυστρία. Συγκεκριμένα μέναμε σε ένα χωριο κοντά στο Klagenfurt. Ήμουν αδειούχος ραδιοερασιτέχνης, όπως και η σύζυγος και οι κουμπάροι μου στο άλλο αυτοκίνητο. Την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν ούτε κινητά ούτε τίποτα. Όντας ραδιοερασιτέχνες είχαμε ασύρματη επικοινωνία στην Ελλάδα και σκεφτήκαμε ότι θα μπορούσαμε να έχουμε και εκεί, πολύ χρήσιμο όταν ταξιδεύουν δυό αυτοκίνητα και θες να συνεννοηθείς. Ελα όμως που είναι ξένη χώρα. Για να πάρουμε και να διατηρούμε άδειες στην Ελλάδα έπρεπε να περάσουμε από 40 κύματα, γραφεία και υπουργεία Συγκοινωνιών και φυσικά σε βλέπανε όλοι με μισό μάτι, ιδίως μετα τη μεταπολίτευση: "τι είναι αυτό? ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ????". Πάντως είναι κάτι που προβλέπεται από τις διεθνείς διατάξεις. Πηγαίνεις σε ξένη χώρα και χρησιμοποιείς την άδειά σου με κάτι πρόσθετο στο διακριτικό σου, συνήθως μια κάθετος και το διακριτικό της ξένης χώρας.

Είπαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε την τύχη μας. Μιλάμε τώρα είμαστε σε μια μικρή πόλη, πως λέμε...Λάρισα, Καβάλα.... Τι υπουργεία και κολοκύθια...

Φτάνουμε γύρω στις 14.30. Λέμε πάμε να ρωτήσουμε στο Δημαρχείο. Μπαίνουμε μέσα ρωτάμε αγγλογερμανικά στην υποδοχή, μας λένε γραφείο αριθ. τάδε.

Πάμε στο γραφείο, ήταν μέσα ένας υπάλληλος και έτρωγε μεσημεριανό... Σηκώθηκε, μας ζήτησε συγνώμη, αλλά ήταν ώρα διαλείμματος - φαγητού. Του λέμε να έρθουμε άλλη ώρα? Όχι όχι λέει.

Του εξηγούμε πάνω κάτω τι θέλουμε και του δείχνουμε τις ελληνικές άδειες, γραμμένες φυσικά σε άψογα ελληνικά.

Κάθεται σε μια γραφομηχανή βάζει μια κόλλα χαρτί και μας γράφει αμέσως 3 άδειες με την προσθήκη /ΟΕ μας τις δίνει και μας στέλνει στο ταμείο όπου πληρώσαμε νομίζω από 20 σελίνια ο καθένας. 15.15 είχαμε φύγει με τις άδειες στα χέρια μας

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

ΜεταναστεΦστε.....   

 

Λείπω περίπου 5 μήνες και δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου ούτε ένας λόγος για να πω "ααα τι ωραία που είναι/ήταν, ας γυρίσω κάποτε". Καθημερινά ακούω συγγενείς και φίλους να ταλαιπωρούνται με πράγματα που όσο ζούσα στην Ελλάδα μου φαίνονταν οκ και φυσιολογικά.

 

Ασφαλώς υπάρχουν και εδώ προβλήματα, καμία χώρα δεν είναι ουτοπία, αλλά η ζωή μου είναι εμφανώς καλύτερη και κυρίως, ευκολότερη. Μπορεί να μην είναι τόσο ωραίο το φαγητό, μπορεί να βλέπω ήλιο για μισή ώρα κάθε 2 βδομάδες, αλλά συνολικά η ποιότητα ζωής μου δε συγκρίνεται με την Ελλάδα κι ας είχα έναν πολύ υποστηρικτικό κύκλο ανθρώπων γύρω μου. Κουράγιο σε όσους είναι πίσω και υπομονή, δε μπορώ να πω και κάτι άλλο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

και κυρίως, ευκολότερη.

 

αΦτο. και στην Νιγηρία εχει πολυ ωραιο καιρο ,δεν βλεπω κανεναν να θελει να μεταναστΕΦσΤΗ εκει  🤣

 

48 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

μπορεί να βλέπω ήλιο για μισή ώρα κάθε 2 βδομάδες,

 

υπαρχει και το καλοκαιρι και η ανοιξη ,μην τα θελουμε κι ολα δικα μας  🤣

 

μονο και μονο που δεν εχεις τον καθε σαδιστη Δημοσιουπαλληλο να σου κανει τη ζωη πατινι και τον καθε ψυχοπαθη οδηγο (οποιουδηποτε οχηματος) να καταστρεφει καθημερινα οποιαδηποτε εννοια ποιοτητας ζωης αρκει.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
25 λεπτά πριν, Superfunk είπε

υπαρχει και το καλοκαιρι και η ανοιξη ,μην τα θελουμε κι ολα δικα μας  🤣

 

Το καλοκαίρι κρατάει 20-25 μέρες εδώ, η άνοιξη ευτυχώς έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Τουλάχιστον είναι διακριτές οι εποχές, στην Ελλάδα πάει από χειμώνα σε καλοκαίρι λες και πατάμε ένα κουμπί.

 

26 λεπτά πριν, Superfunk είπε

μονο και μονο που δεν εχεις τον καθε σαδιστη Δημοσιουπαλληλο να σου κανει τη ζωη πατινι και τον καθε ψυχοπαθη οδηγο (οποιουδηποτε οχηματος) να καταστρεφει καθημερινα οποιαδηποτε εννοια ποιοτητας ζωης αρκει.

 

Δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα το παραμικρό πρόβλημα και είχα αρκετές συνδιαλλαγές με δημόσιο. Τις περισσότερες φορές ήταν ευγενέστατοι και με διάθεση να σε εξυπηρετήσουν. Πέτυχα και 2-3 μουντρούχους, αλλά ήταν επαγγελματίες παρ'όλα αυτά.

 

Εκεί που ζω τα αυτοκίνητα κινούνται με 30χλμ την ώρα και λόγω κέντρου δεν είναι και πολλά. Ζήτημα να ακούω αυτοκίνητο 1-2 φορές τη βδομάδα. Επίσης αρκετά από αυτά είναι ηλεκτρικά και αθόρυβα. Μην πολυλογώ, άλλη ποιότητα ζωής γενικώς. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λέμε ο καθένας τον πόνο του, ας πω και τον δικό μου.

 

Το ότι "Ο Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει" είναι λίγο μύθος. Από τα λεγόμενά σας φαίνεται πως δεν έχετε δουλέψει για 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο ή και παραπάνω (και λογικό, αφού είστε μεγαλύτεροι και δεν ζήσατε ως νέοι τον σημερινό εργασιακό μεσαίωνα).

 

Ο λόγος που δεν "βρίσκετε άνθρωπο", είναι επειδή οι ημέρες τον παχιών αγελάδων άφησαν πολλούς ευκατάστατους παππούδες με μπόλικο χαρτζηλίκι προς διάθεση, και παράλληλα μισθούς 500 ευρώ (και συνήθως με πετσοκομμένα ένσημα, δώρα, επιδόματα κλπ)στο ΣΗΜΕΡΑ (που για μία σακούλα στο σούπερ μάρκετ θες ένα πενηντάρικο).

 

Προσωπικά καταλαβαίνω τον πιτσιρικά που δε γουστάρει να τον μαμάνε για ένα κομμάτι ψωμί στην Ελληνική ζούγκλα. Κι εγώ για πεντακόσια ευρώ θα προτιμούσα να παίζω playstation. Δεν είναι θέμα "προκοπής" πια, είναι σχεδόν θέμα αξιοπρέπειας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Οταν ρωτάς εδω τι δουλειά κάνεις (το dayjob ας πούμε) απαντάει ιδιωτικός υπάλληλος, (δες τα προφιλ μας) λες και αυτό είναι που τον ορίζει.

Το ότι είναι υπάλληλος γενικά.

Κι εγώ ιδ.υπάλληλος έβαλα πάντως, όχι γιατί δεν είμαι υπερήφανος για τα όσα πέτυχα και για την καριέρα μου, απλά επειδή είναι ένα μουσικό forum και δε νομίζω πως η επαγγελματική μου ζωή ενδιαφέρει κανέναν ιδιαίτερα.

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, για το αν είναι καλοί ή κακοί οι μεν ή οι δε, κατά την άποψη μου η ζωή είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα τύχης. Πριν να παινέψουμε τις επιτυχίες μας και καταδικάσουμε όλους τους υπόλοιπους στην πυρά, καλό είναι να το αντιλαμβανόμαστε. Κατανοώ βέβαια ότι η ψευδαίσθηση του ελέγχου που γουστάρουμε να 'χουμε μας οδηγεί πολλές φορές σε επισφαλή συμπεράσματα.

 

Περί οικοδομής: Εκανα τρεις ανακαινίσεις τα τελευταία δύο χρόνια και βρήκα άριστους τεχνίτες, σε πολύ καλές τιμές, τυπικούς με ιδιωτικά συμφωνητικά και τα πάντα. Βέβαια, είμαι τυπικός στις συνεργασίες μου και δεν περιμένω να κάνω τις δουλειές μου μες την τούρλα του Σαββάτου. Ξέρω ποιες είναι οι εποχές (απ τον Νοέμβριο μέχρι τέλη Φεβρουαρίου-αρχές Μαρτίου) που οι τεχνίτες υποαπασχολούνται, προβλέπω και πράττω. Επίβλεψη χρειάζεται βέβαια, όπως και σε όλες τις δουλειές. Αν δεν μπορείς να επιβλέψεις ο ίδιος, προσλαμβάνεις και μηχανικό ή εργολάβο για να έχεις one point of accountability. Και εξοφλείς με το πέρας των εργασιών και τότε μόνο. Καταλαβαίνω ότι θα θέλαμε εδώ να υπάρχουν αρκετοί τεχνίτες ώστε να μπορούμε όλοι να κάνουμε τις δουλειές μας στις άδειές μας το καλοκαιράκι κι όλοι αυτοί οι τεχνίτες μετά να κάθονται να πεινάνε όλον τον χειμώνα, αλλά μάλλον δεν πάει έτσι. 

Περί δημοσίου: Χωρίς στόχους, αξιολόγηση κι επίβλεψη, δεν θα πιάσει ποτέ ρυθμούς μιας αποδοτικής ιδ. εταιρείας. Αλλά υπάρχουν και εκεί τεράστιες ανισότητες, μεταξύ ενός υπαλλήλου κάποιας υπηρεσίας που δεν πατάει ποτέ και μιας νοσηλεύτριας αντικαρκινικού με κυλιόμενα 8ωρα που παίρνει 800 ευρώ και δίνει ένα μικρό κομμάτι απ την ψυχή της κάθε μέρα. Και στο ενδιάμεσο των δύο παραδειγμάτων υπάρχει ένα τεράστιο φάσμα. Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι. 

 

Επίσης: Σε μια χώρα που χειροκροτούμε στα γήπεδα τους μαφιόζους που λυμαίνονται τη χώρα, έχει πολιτικό λόγο με απήχηση μια εκκλησία-μεσαιωνικό απολειφάδι και φοροδιαφεύγουν σχεδόν όλοι όσοι μπορούν, καθόμαστε και κάνουμε τέτοιες συζητήσεις γιατί μας φταίνε οι οικοδόμοι κι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Για να επιστρέψω στο support art workers όμως που έχει και μεγαλύτερο νόημα, καλό είναι να ορίσουμε το τί σημαίνει art worker και ιδίως εδώ στο νόιζ. Το να γρατσουνάς ένα λά μινόρε με τη Βανδή ή με τον εντεχνοκλάψα-ρετάλι της δεκαετίας του '80; Το να παίζεις τον Μανώλη τον βαρκάρη ξεκούρδιστος για μεθυσμένους τουρίστες στου Ψυρρή; Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

 

Φυσικά και πρέπει να αποζημιωθούν και αυτοί οι μεροκαματιάρηδες που ζούσαν από αυτό, με τους ίδιους όρους που αποζημιώνονται όλοι οι αντίστοιχοι εργαζόμενοι. Ανάλογα με τα ένσημα, κλπ κλπ. Αλλά αυτό το μπανεράκι μου κάνει λίγο γελοίο, σόρυ. 

Για τις απλήρωτες πρόβες και άλλα παρόμοια που θίχτηκαν. Μου θυμίζει λίγο τη φάση που πάει ο άλλος χτίζει ένα παράνομο τσαντίρι δίπλα στο διυλιστήριο κι όταν το νομιμοποιεί κατεβαίνει σε διαδήλωση για να φύγει το διυλιστήριο. Θέλω να πω, έτσι ήταν η κατάσταση πάντα. Το ήξεραν όλοι όσοι επέλεξαν αυτή την εργασία ότι οι πρόβες δεν πληρώνονται. Δε τους ένοιαζε όμως γιατί το νυχτοκάματο έβγαζε το 100άρι ξεκούραστα και δουλειές υπήρχαν για όλους. Και δεν τους κατηγορώ γι αυτό. Ο καθένας θα μπορούσε να πέσει μέσα σε αυτή την παγίδα της ευμάρειας εκείνη την εποχή. Είναι λογικό τώρα που ζόρισαν τα πράγματα να ψάχνουν σανίδες σωτηρίας οπουδήποτε, ακόμη και στην αναγκαστική απ την κυβέρνηση πρόσληψη που διάβασα κάπου!

 

 

 

 



 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Αλλά υπάρχουν και εκεί τεράστιες ανισότητες, μεταξύ ενός υπαλλήλου κάποιας υπηρεσίας που δεν πατάει ποτέ και μιας νοσηλεύτριας αντικαρκινικού με κυλιόμενα 8ωρα που παίρνει 800 ευρώ και δίνει ένα μικρό κομμάτι απ την ψυχή της κάθε μέρα

 

Σαφως ,για αυτο μιλησα και για εξαιρεσεις...νομιζω αλλωστε οτι ολοι γνωριζουμε για ποιους μιλαμε ΑΚΡΙΒΩΣ 😉 

 

Ανεφερα και παραδειγματα ,εχω και αλλα 2.345 αν θες 🤣

 

Το υγειονομικο προσωπικο και οι γιατροι του ΕΣΥ ειναι στην πλειοψηφια τους εξαιρετικοι ,με εξαιρεση καποιους "φακελακηδες" και φυσικα  καποιους καραγκιοζαιους ανεμβολιαστους (τους οποιους οι εξισου καραγκιοζαιοι συνδικαλΗστες υποστηριζουν) οι  οποιοι φυσικα ειναι και τραγικη μειοψηφια και φανταζομαι ετσι κι αλλιως παντελως ακαταλληλοι για την δουλεια αυτη .

 

Στις περισσοτερες αλλες ομως υπηρεσιες η κατασταση ειναι απο ΤΡΑΓΙΚΗ ( π.χ. "με φωναζουν τροχαια και οσο και να με φωναξουν εγω τα ξυνω")  εως εξωφρενικη (π.χ. "με λενε Ελληνικο δικαστικο συστημα και βαρΓιεμαι")  

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, LK είπε

Δεν υπάρχει Τεχνική- Τεχνολογικη εκπαίδευση στην Ελλάδα....ούτε κουλτούρα.

Δεν είμαι πολύ σίγουρος γι αυτό. Εχω την αίσθηση πως ήταν διαφορετικά τα πράγματα παλαιότερα, τουλάχιστον στους μάστορες.

Τώρα έχει καταλήξει να γίνεται υδραυλικός, ξυλουργός ή αλουμινάς αυτός που δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο κι όχι επειδή το επέλεξε.

Δεν χρειάζεται να είναι και διάνοια. Με τα ανάλογα αποτελέσματα φυσικά.

 

Σίγουρα δεν είναι στην κουλτούρα μας η τέχνη όπως στους Ιταλούς π.χ. που είναι έντονη στα πάντα. Απο τα κτίρια μέχρι τις μοτοσυκλέτες και τα βιολιά τους, το design, τη μαγειρική και το κρασί τους.

Αγαπούν την τέχνη τους, για να μην αναφερθώ στις καλές τέχνες.

 

53 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Το ότι "Ο Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει" είναι λίγο μύθος. Από τα λεγόμενά σας φαίνεται πως δεν έχετε δουλέψει για 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο ή και παραπάνω (και λογικό, αφού είστε μεγαλύτεροι και δεν ζήσατε ως νέοι τον σημερινό εργασιακό μεσαίωνα).

 

Ο λόγος που δεν "βρίσκετε άνθρωπο", είναι επειδή οι ημέρες τον παχιών αγελάδων άφησαν πολλούς ευκατάστατους παππούδες με μπόλικο χαρτζηλίκι προς διάθεση, και παράλληλα μισθούς 500 ευρώ (και συνήθως με πετσοκομμένα ένσημα, δώρα, επιδόματα κλπ)στο ΣΗΜΕΡΑ (που για μία σακούλα στο σούπερ μάρκετ θες ένα πενηντάρικο).

 

Προσωπικά καταλαβαίνω τον πιτσιρικά που δε γουστάρει να τον μαμάνε για ένα κομμάτι ψωμί στην Ελληνική ζούγκλα. Κι εγώ για πεντακόσια ευρώ θα προτιμούσα να παίζω playstation. Δεν είναι θέμα "προκοπής" πια, είναι σχεδόν θέμα αξιοπρέπειας.

 

Βλέπεις που αντιμετωπίζεις την εργασία ως δουλειά;

Η εργασία παράγει έργο ενώ η δουλειά προέρχεται απο τη δουλεία που υπήρξε αρχαίος και διαπολιτισμικός θεσμός που νομιμοποιούσε τη μετατροπή του ανθρώπου σε ιδιοκτησία. 

Σήμερα θέλουμε να βλέπουμε διαφορετικά την εργασία. 

Ο λόγος σου αφορά αμοιβές, ενώ το αποτέλεσμα της εργασίας του επαγγελματία, δεν αναφέρεται αν και μερικοί συζητάμε αυτό. Φτιάχνω μπρίκια. Τα καλύτερα και σας τα προτείνω. Και θα ξανάρθετε να πάρετε κι άλλα. Εδω θα είμαι, δεν θα εξαφανιστώ γιατί είμαι περήφανος για τα μπρίκια μου. Για την εργασία μου.

Πόσους εργαζόμενους ξέρεις γύρω σου που το λένε αυτό;

 

Ασε δε το οξύμωρο: οι παλαιότεροι δεν γνωρίζουν (αν και υπήρξαν και συνεχίζουν να υπάρχουν) και γνωρίζουν οι νεότεροι τι σημαίνει (αυτοί που δεν υπήρχαν τότε). 

Μου θύμισε αυτό και μη με παρεξηγείς 😄

 

teenagers

 

 

52 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κι εγώ ιδ.υπάλληλος έβαλα πάντως, όχι γιατί δεν είμαι υπερήφανος για τα όσα πέτυχα και για την καριέρα μου, απλά επειδή είναι ένα μουσικό forum και δε νομίζω πως η επαγγελματική μου ζωή ενδιαφέρει κανέναν ιδιαίτερα.

 

Προφανώς για να υπάρχει, έχει και κάποιο σκεπτικό απο πίσω.

π.χ. ο LK είναι δικηγόρος όπως αναφέρει και όταν μια κουβεντα πάει προς τον τομέα του, ο αναγνώστης θα δώσει άλλη βαρύτητα στην άποψη του. Το ίδιο θα ίσχυε και για το αντίθετο.

Στην ανωνυμία ότι δηλώσεις είσαι φυσικά αλλά ποιος ο λόγος, αφού εδω που γραφουμε σεντόνια για να υποστηρίξουμε μια θέση, αργα ή γρήγορα ξεγυμνώνεται κανείς.

Έλα όμως που έχουμε το αντίθετο...

Είτε τίποτα ή άνεργος (λες και δεν έχει κάποια ειδίκευση) ή ιδιωτικός υπάλληλος.

Συστολή μεγάλη και μάλλον δεν είναι απο μετριοφροσύνη.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου