Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 ώρα πριν, yameth είπε

Το θεμα με τους μουσικούς δεν δημιουργήθηκε απο αυτο αλλά απο όσους δεν έχουν συγκεκριμένο επαγγελματικό - φορολογικό  καθεστώς.

Κι εγώ σου λέω ότι έχουν όλοι συγκεκριμενότατο φορολογικό καθεστώς, όλοι όσοι έχουν εμφανιστεί σε μουσική σκηνή τα τελευταία 8 χρόνια τουλάχιστον. Οι ΚΑΔ αφορουν τις επιχειρήσεις και τους αυτοαπασχολούμενους που σχετίζονται με καλλιτεχνικα επαγγελματα η οποία είναι φυσικά συντριπτική μειοψηφία σε σχέση με τους εργαζόμενους, είτε σε αυτές είτε απ' ευθείας σε εργοδότες εκτός καλλιτεχνικών ΚΑΔ. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

  Μάλλον δεν σε καταλαβαίνω σωστά. Παραθέτω το ποστ μου. Αν θες το κοιτάς.

Στις 10/4/2020 στις 8:40 ΜΜ, yameth είπε

Κι εγω αυτό ξέρω. Οι παρακάτω ΚΑΔ δικαιούνται και περιέχουν όλες τις υποκατηγορίες, μουσικών, ηχοληπτών κ.α. στο επισυναπτόμενο "Πλαίσιο προστασίας των επιχειρήσεων, εργαζομένων και αυτοαπασχολούμενων, ελευθέρων επαγγελματιών μηνός Απριλίου" που έψαξα και κατέβασα απο το σχετικό υπουργείο.

 

90.01 Τέχνες του θεάματος

90.02 Υποστηρικτικές δραστηριότητες για τις τέχνες του θεάματος

90.03 Καλλιτεχνική δημιουργία

90.04 Εκμετάλλευση αιθουσών θεαμάτων και συναφείς δραστηριότητες

 

Ισως όμως είναι κάποια άλλη σχέση εργασίας που αναφέρει ο Ζερβουδάκης. Αυτή με εργόσημο;

 

nnggi1585657603124.pdf 585 kB · 0 downloads

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες παρόλα αυτά έχω μερικές μικρές παρατηρήσεις - απορίες που ελπίζω να μην έχουν εκφραστεί από άλλο:

 

1. Ουδέποτε εφαρμόστηκε φιλελευθερισμός στην Ελλάδα. Αντίθετα εφαρμόζεται ένα μείγμα σοσιαλσιμού και φιλελευθερισμού, ανάλογα με όποιον μπορεί να το εφαρμόσει και ο καθένας το αξιολογεί με βάση την τσέπη του: Αν είσαι μουσικός του δρόμου και τα τσεπώνεις όλα χωρίς να χρειαστεί να νοικιάζεις την θέση ή να δηλώνεις κάποιο εισόδημα, μια χαρά είναι ο φιλελευθερισμός, αν γίνεται lockdown τότε χρειαζόμαστε σοσιαλιστική φροντίδα. Δεν κρίνω ποιό είναι το σωστό ή πιο όχι, τα πάντα είναι θέμα προοπτικής αλλά μην έχετε αυταπάτες ότι ο σοσιαλισμός θα μας σώσει.

 

2. Τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα είναι κάπως αόριστα ως εκ τούτου δεν ξέρω πως μπορούν να ενταχθούν σε νομοθετικό πλάισιο. Ακόμα όμως και έτσι αρκετός κόσμος δηλώνει "artist" σε facebook και instagram και πουλάει από εκεί το προϊόν του, φυσικά όλα μάύρα.Θυμάμαι αρκετούς γνωστούς εικαστικούς, ζωγράφους κ.α. που στήνουν πάγκο, αν τους πεις να δηλώσουν εισόδημα τότε βγάζουν σπυριά. Νομίζετε ότι δεν θα γίνει και αυτό με μουσικούς; Και για να φέρω ένα παράδειγμα, αν πχ εγώ έχω μια μπάντα με άλλα δύο άτομα και δίνουμε κανένα live το μήνα για την φάση μας + μερικά μπλουζάκια και CD τι ακριβώς πρέπει να δηλώνω και πού; Και νομίζετε ότι δεν θα τσινήσουν μερικοί; Το ίδιο και για ηθοποιούς, ζωγράφους κ.α.

 

3. Το ότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο ή αν είναι ανεπαρκές φταίει σε μεγάλο ποσοστό το κράτος αλλά εξίσου φταίνε και οι απανταχού καλλιτέχνες που δεν θέλουν "νταβατζή πάνω από το κεφάλι τους", αρκετοί εκ των οποίων θα αντιδράσουν αν γίνει προσπάθεια χειραγώγησης της αγοράς!\

 

4. Μέσα σε όλα αυτά μπαίνουν και οι καμπάνιες του face όπου βλέπεις άτομα που δεν έχουν πληρώσει μισό cent για να αγοράσουν το προΙόν κάποιου καλλιτέχνη (είτε είναι δίσκος, είτε βιβλίο, είτε ταινία, είται πίνακας) ξαφνικά είναι υπέρμαχοι των δικαιωμάτων τους, ξεχνώντας βέβαια ότι τα likes δεν φέρνουν φαγητό στο τραπέζι. 

 

Αυτά από εμένα σε αυτή την άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

 

Υ.Γ. αν φένεται το ύφος του post επιθετικό είναι επειδή δεν μπορούν να περάσουν στο γραπτό λόγο τα νιαουρίασματα!! 

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Δεν μπορούν να μπουν στην ίδια κλίμακα μερικά επαγγέλματα με βάση τα μεροκαματα.

Ο οικοδόμος οσα δουλέψει τόσα φαίνονται.

Με την ισχύουσα κατασταση, ένας μουσικός φαίνεται να έχει 30 εργάσιμες και στην πραγματικότητα να έχει δουλέψει 100, εφόσον για να καταγράψει 30 εργασιμες/ένσημα, μπορεί να είναι από 3 διαφορετικές παραστάσεις που χρειάστηκαν 10-20 πρόβες για την κάθε μια. 

 

Με το ισχύον λοιπόν σύστημα ένας μουσικός που χωρίς πρόβες σε μια ταβέρνα, μπορει και καταγράφει 200 εργάσιμες με 20 ευρώ μεροκάματο και σύνολο αποδοχών 4000 ευρω, είναι επαγγελματίας, παίρνει εποχικό επίδομα και έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ενώ ένας άλλος που κάνει 10 διαφορετικές παραστάσεις στο Ηρωδειο, που χρειαζονται  20 προβες η καθε μια, καταγράφει 10 εργάσιμες με 400 ευρώ μεροκάματο και σύνολο αποδοχών 4000 ευρω, δεν είναι επαγγελματίας, δεν παίρνει εποχικό επίδομα και δεν έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Κι όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε την προεργασία που χρειάζεται κάποιος πριν φτάσει στις πρόβες, για να είναι σε θέση να παίξει στην ταβέρνα και στο Ηρωδειο.

 

Προσωπικά μίλησα για αποδοχές και όχι για μεροκάματα ή ένσημα. Ούτε κάν για φορολογητέες αποδοχές αλλά απλώς για ένα όριο αποδοχών. Πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος να ξεχωρίζεις εσύ που είσαι ένας εδραιωμένος επαγγελματίας (από όσο έχω καταλάβει), από αυτόν που παίζει κάθε σάββατο σε ένα λαιβάδικο (όπως έκανα εγώ για μια πενταετία δουλεύοντας παράλληλα και στην "κανονική¨ μου δουλειά).  Εσύ που έχεις φάει το πάλκο με τις δεκαετίες να επιδοτηθείς, εγώ όμως που έκανα το χόμπι μου βγάζοντας κι ένα χαρτζηλίκι γιατί να επιδοτηθώ? Επειδή παίζω συμπαθητικά μεν, ερασιτεχνικά δε? Αν ήταν να επιδοτούμαι για να παίζω μια φορά την εβδομάδα δεν θα είχα λόγο να δουλεύω (και όλο αυτό καταλαβαίνεις οδηγεί σε ένα μοντέλο μη-παραγωγικότητας χωρίς κίνητρο για εργασία. ΠΑΣΟΚ δηλαδή) 

 

Κατά τα άλλα, η κάθε επένδυση σε προσωπικό κεφάλαιο (πες το σπουδές, πες το πρόβες, πες το πρακτική ή επιμόρφωση κάθε είδους) αλλά και γενικότερα κάθε επένδυση, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι επιδοτούμενη. Κι εγώ όταν ήμουν είκοσι χρονών είχα μια μπάντα και κάναμε 400 πρόβες κι ένα λάιβ, σιγά μη μας πληρώνανε κιόλας (κι εδώ ξαναμπαίνει το κριτήριο των αποδοχών όπου μπορούν να ξεχωρίσουν οι περιπτώσεις).

 

Τέλος, για να επανέλθω σε αυτό που είπα αρχικά, κάθε επάγγελμα έχει τα καλά του και τα κακά του. Ως μουσικός είσαι "ελεύθερος", είσαι freelancer, δεν έχεις αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, παίζεις βραδάκι και πίνεις και τα ποτάκια σου, γνωρίζεις κόσμο (το λέω κομψά), κάνεις τέχνη, ζεις μέσα στη μουσική κλπ. Από την άλλη, έχεις και τα μειονεκτήματα του freelancing, δηλαδή την αυξημένη αβεβαιότητα, το να πρέπει να "πουλήσεις" αυτό που κάνεις και το να πρέπει να "πετύχεις¨για να επιβιώσεις (πράγματα που τα έχει κάθε ελεύθερο επάγγελμα δηλαδή).

 

Αν πάμε σε λογικές επιδότησης της "αποτυχίας" τότε δεν έχει νόημα να πασχίζει κανείς για να γίνει επιτυχημένος επαγγελματικα. Ούτε μουσικός αλλά ούτε οτιδήποτε άλλο. Συγγνώμη αν ακούγομαι κυνικός άλλα έτσι είναι ο κόσμος που ζούμε. Αν δε μπορείς να "πουλήσεις" αυτό που πουλάς (δε μιλάω σε εσένα προσωπικά ελπίζω να κατάλαβες) τότε καλό είναι να αλλάξεις επάγγελμα.

 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JimmyPap είπε

 

Συγγνώμη αν ακούγομαι κυνικός άλλα έτσι είναι ο κόσμος που ζούμε. Αν δε μπορείς να "πουλήσεις" αυτό που πουλάς (δε μιλάω σε εσένα προσωπικά ελπίζω να κατάλαβες) τότε καλό είναι να αλλάξεις επάγγελμα.

 

ΟΚ. Εγω θα αλλαξω επαγγελμα κι εσυ θα ακους μουσικη μονο στην ταβερνα.

(Το εγω και το εσυ δεν ειναι προσωπικα).

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Αετός είπε

Εγώ,κάποιους μήνες είμαι μουσικός,κάποιους δέν είμαι...

Το μάθαμε κι αυτό...

 

 

Τώρα σοβαρά.... ΑΥΤΟ κατάλαβες από την όλη συζήτηση;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αετός είπε

Όχι.Απλά επειδή αναφέρθηκε.

 

Μπορείς να το παραθέσεις;

 

Γιατί δεν βλέπω κάπου να έχει γραφτεί ότι κάποιος είναι μουσικός κάποιους μήνες και κάποιους όχι.

 

Για το πότε δηλώνει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μουσικός κάποιος γίνεται όλη η κουβέντα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Μπορείς να το παραθέσεις;

 

Γιατί δεν βλέπω κάπου να έχει γραφτεί ότι κάποιος είναι μουσικός κάποιους μήνες και κάποιους όχι.

 

Για το πότε δηλώνει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μουσικός κάποιος γίνεται όλη η κουβέντα.

 

 

Έχεις δίκιο.

Διορθώνω το post μου.

Εγώ,κάποιους μήνες είμαι <<Επαγγελματίας>> μουσικός,κάποιους δέν είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου