Προς το περιεχόμενο

Για τo "support art workers"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Αετός είπε

Έχεις δίκιο.

Διορθώνω το post μου.

Εγώ,κάποιους μήνες είμαι <<Επαγγελματίας>> μουσικός,κάποιους δέν είμαι...

 

επαγγελματίας αρσενικό ή θηλυκό

  1. που ασκεί επάγγελμα
  2. που ασκεί δραστηριότητα με συνέπεια, υπευθυνότητα και επιτυχία

επάγγελμα ουδέτερο

  1. η μόνιμη εργασία για βιοπορισμό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Αετός είπε

Έχεις δίκιο.

Διορθώνω το post μου.

Εγώ,κάποιους μήνες είμαι <<Επαγγελματίας>> μουσικός,κάποιους δέν είμαι...

 

Αν στην φορολογική σου δήλωση δηλώνεις ως επαγγελμα "μουσικός" , δηλώνεις "ικανά" εισοδήματα για τα οποία πληρώνεις ΦΟΡΟ , έχεις ΕΝΣΗΜΑ και υπαγεσαι στον αντίστοιχο ΚΑΔ είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑΣ μουσικός και δικαιουσαι ΕΠΙΔΟΜΑ,αν όχι ΔΕΝ είσαι και δεν δικαιουσαι.

 

Με απλούστερα λόγια όπως και σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα αν ΖΕΙΣ από αυτό είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑΣ αν όχι ΔΕΝ είσαι.

 

Δεν είναι πιο κατανοητό αυτό;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

ΟΚ. Εγω θα αλλαξω επαγγελμα κι εσυ θα ακους μουσικη μονο στην ταβερνα.

(Το εγω και το εσυ δεν ειναι προσωπικα).

Τι εννοείς;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

Τι εννοείς;

 

Ότι θα γίνει ταβερνιάρης και θα παίζει για το γούστο του Πλακιωτικες καντάδες 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμερικάνοι μια χαρά τα έχουν κανονίσει με τα σωματεία τους και τους κανόνες τους και 10.35 η ώρα και πάει λέγοντας. Τόσο η πρόβα, τόσο το φράκο, τόσο το μπλουτζην.

Και τους κοροϊδεύουμε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Βέβαια πέρα από τους μουσικούς η συζήτηση για τις επιπτώσεις του οικονομικού λοκνταουν μπορεί να επεκταθεί σε βοηθούς οδοντιάτρου, σερβιτόρους, μάγειρες, ελαιοχρωματιστές, αεροσυνοδούς, αλουμινάδες και ένα σωρό άλλους. 

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν η επίλυση του υπαρκτού προβλήματος (της θέσπισης κανόνων για την εργασία του μουσικού) δεν μπορεί να γίνει υπό το καθεστώς του σημερινού Αρμαγεδδώνα.

Κάθε κλαδικό αίτημα σήμερα κινδυνεύει να θεωρηθεί ότι κινείται στη λεπτή γραμμή ανάμεσα στο "στη βράση κολλάει το σίδερο" και το "ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται". 

Δεν αναφέρομαι στην μεταβατική βοήθεια/επίδομα που ασφαλώς πρέπει να λάβουν όσοι πλήττονται. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
18 λεπτά πριν, harilatron είπε

Κάθε κλαδικό αίτημα σήμερα κινδυνεύει να θεωρηθεί ότι κινείται στη λεπτή γραμμή ανάμεσα στο "στη βράση κολλάει το σίδερο" και το "ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται".

Η εντύπωση μου είναι πως συμβαίνει as we speak και εκμεταλλεύονται την φάση κάποιοι που εμφανίζονται ως αυτοί που ασχολούνται με το "πρόβλημα," χωρίς βιώσιμη λύση.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yameth είπε

Τι εννοείς;

Ειναι απλο νομιζα.

 

Ο μουσικος που παιζει σε επιλεγμενες "ποιοτικες"* μουσικες παραστασεις που απαιτουν και μεγαλη προετοιμασια (το "Ηρωδειο" εννοουσε κατι τετοιο γενικοτερα) θα αναγκαστει, ειτε να αλλαξει τελειως επαγγελμα γιατι δεν ... συμπληρωνει ενσημα (και ολα τα παρελκομενα) και τελικα να μη θεωρειται και αντιμετωπιζεται ως επαγγελματιας, ειτε να παει να παιζει μονο "προχειρα" μουσικη, απλα για να συνοδευει καποιος τη γουρουνοπουλα του (η "ταβερνα" κατι τετοιο περιεγραφε) και ηδη το κανουν πολλοι (και μενουν καποιοι οντως μη επαγγελματιες, να ασχολουνται με τις "ποιοτικες" παραστασεις).

 

Οταν λοιπον ο φιλος @JimmyPap λεει "τότε καλό είναι να αλλάξεις επάγγελμα", καλο μπορει να ειναι για μενα που θα αλλαξω επαγγελμα, αλλα πρεπει να σκεφτεσαι αν ειναι και καλο για ολο το κοινο.

 

*Βαζω εισαγωγικα σε καποιες λεξεις, διοτι δεν θελω να απαξιωσω καποιο ειδος μουσικη.
Ολα ειναι απαραιτητα και αποδεκτα για μενα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η ανάμνηση σου πάντα ζει, Παπαθεμελή - Πα-πα-θε-με-λή.. η... ή...😁📢

  • Χαχα 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

μουσικος που παιζει σε επιλεγμενες "ποιοτικες"* μουσικες παραστασεις που απαιτουν και μεγαλη προετοιμασια

 

Να τονίσω εδώ ότι συμφωνώ 100% οι ΠΡΟΒΕΣ να είναι ΕΡΓΑΣΙΜΟΣ χρόνος και φυσικά να ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ , όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλο τον κόσμο , ακόμα καλύτερα ,και για να είμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ, όλη η ΣΥΝΑΥΛΙΑ να αντιμετωπίζεται ως PROJECT ("έργο") με συγκεκριμένη αμοιβή για τον μουσικό και με ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΈΛΟΣ.

 

Μια άλλη παράλληλη λύση είναι, φυσικά στην Ελλάδα μόνο για μουσικούς που παίζουν με πολύ μεγάλα ονόματα, η κατάρτιση RETAINER που είναι και η βασική πρακτική στο εξωτερικό (φυσικά για πολύ μεγάλα ονόματα).

 

ΟΛΑ τα παραπάνω φυσικά ΔΗΛΩΜΕΝΑ,ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ και ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ.

  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου