Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου Amp.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω μια Gibson Les Paul Studio πάνω σε έναν line 6 spider iii 75w εδώ και μερικά χρόνια. Στην αρχή αρκετά ευχαριστημένος μιας και καλύτερος amp από έναν samic που ξεκίνησα.

 

Όσο περνούσε ο χρόνος και έφτανα σε ένα καλό επίπεδο άρχισε να μην μου αρέσει καθόλου ο ήχος μου.

Τα μουσικά μου παιξιματα είναι σε blues, jazz, classic rock και καμιά φορά βρομουλα για τον χαβαλέ. Ένας φίλος πρόσφατα πήρε έναν fender champion 20 και ο ήχος του μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Αν και αυτός ss μου φάνηκε αρκετά πιο ζεστός και όμορφος από τον line 6 που έχω. Αποφάσισα λοιπόν οτι είναι καιρός να πάω σε κάτι άλλο. Στο μυαλό μου έχω τον fender σε 20 η 40, boss katana.

Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα ήμουν υπόχρεος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Budget?

Αν καταφέρω να πουλήσω τον line 6 θα φτάσω 500 αλλιώς 350.

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Για ολες τις χρησεις, παρε Κατανα, αν θες ss.

 

Αν θες ακομα πιο "ζεστο" ηχο, πας σε λαμπα. 

 

Η αλήθεια είναι ότι λάμπα ήθελα αλλά γενικά θα παίζω σε μέτρια και χαμηλή ένταση και από όσο ξέρω η λάμπα θέλει λίγο το γκάζι της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kourt71724 είπε

Η αλήθεια είναι ότι λάμπα ήθελα αλλά γενικά θα παίζω σε μέτρια και χαμηλή ένταση και από όσο ξέρω η λάμπα θέλει λίγο το γκάζι της. 

 

Ξέρεις...ΛΑΘΟΣ μια χαρά παίζει και χαμηλά... ειδικά αν ο ενισχυτής είναι low wattage,στις αγγελίες του ΝΟΙΖ θα βρεις τρελλές ευκαιρίες.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Επειδή και εγώ ψάχνω τέτοιου είδους ενισχυτές τελευταία, αλλά λόγω lockdown δεν υπάρχει δυνατότητα να τους ακούσω από κοντά, έχω πάθει πλάκα με όσα διαβάζω και ακούω (σχόλια, γνώμες),

 

α) με αυτόν τον Boss Katana και β) με Yamaha THR, οι οποίοι είναι practice amps φυσικά. 

 

Γνώμη μου, άσε τη λάμπα για το σπίτι. Αν θες και γκαζάκι ειδικά. Φαντάσου έχω δύο λαμπάτους πλέον στο σπίτι και το έχω αποφασίσει θα τσιμπήσω έναν από τους 2 πιο πάνω Katana ή THR και μάλλον το δεύτερο, αφού τους ακούσω βέβαια από κοντά. Καλά είναι τα βιντεάκια στο youtube, αλλά αν μπορούμε τους ακούμε από κοντά. 

 

 

Επεξεργασμένο από nick_ls
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σίγουρα και εγω με την πρώτη ευκαιρία θα πάω test. Απλά μετά τον line6 γενικά φοβάμαι με τους ss. Τον yamaha δεν τον ήξερα καν. Θα αρχίσω να ψάχνω και εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Οι προλαλήσαντες είναι πολύ πιο έμπειροι από εμένα. 

 

Η γνώμη μου όμως και τίποτα άλλο, γιατί απ' ότι κατάλαβα θες ενισχυτή για σπίτι και όχι για Live (bedroom player - practice Κλπ), είναι ότι δεν μπορώ να τη χαρώ τη λάμπα στο σπίτι, από άποψη έντασης που είναι και αυτό σχετικό πάντα. Καταλήγω όμως, ότι τελικά χρειάζεται ένας τέτοιου στυλ στο σπίτι (Κατάνα, Υαμάχα). Ας πούμε βλέπω ο Yamaha, έχει σύνδεση πχ τάμπλετ ή κινητού, παίζει το backing track μέσα από τον ενισχυτή και εσύ παίζεις από πάνω, και βάζεις και τα εφφε, έπαθα πολιτισμικό σοκ μόλις το είδα. Για να τα κάνεις όλα αυτά με λαμπάτο, πόσα λεφτά χρειάζονται; Δεν ξέρω, έχει συν κ πλην το πράγμα. Εγώ πάντως δεν βολεύτηκα και νομίζω ότι πάντα ενοχλώ από άποψη έντασης. 

 

Βέβαια σου ξαναλέω, δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, ούτε κάτι το ιδιαίτερο στην κιθάρα, οπότε σου λέω απλώς τι έχω αποκομίσει από τα λίγα που ξέρω. 

 

είδα όμως αυτό 

 

 

και μου άρεσε ιδιαίτερα. Θα το ερευνήσω από κόντα όμως, όταν υπάρξει ευκαιρία, πάντα με τη χρήση μάσκας.

κ

Επεξεργασμένο από nick_ls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, nick_ls said:

Για να τα κάνεις όλα αυτά με λαμπάτο, πόσα λεφτά χρειάζονται;

 

 Με ενα dsl5r combo (καπου 400 θα  κανει) για μεσα στο σπιτι τα κανει ολα. Καθαρα εξαιρετικα, βρωμικα εξαιρετικα, εχει line in για mp3,  εχει εξοδο για ακουστικα, εχει attenuator στο 0,5 watt για να παιζεις με τερμα γκαζια και να μην σε ακουνε στο διπλα δωματιο. Και με τα 5 watt μπορεις να παιξεις επισης πολυ χαμηλα, αλλα μπορεις να τζαμαρεις και με αλλους. Και εχει και fx loop για  βαλεις κανα delay αν θες. Reverb εχει ενσωματωμενο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλησες για Jazz Blues Rock μηπως να κοιταγες και τον Fender Blues Junior?

Eιναι λιγο πιο ακριβος αλλα μπαινει και σε 12 ατοκες.
https://www.nakas.gr/prd/fender-blues-junior-lacquered-tweed-enisxitis-ilektrikis-kitharas

ΟΜΩΣ, θελεις πεταλια. Ετσι κι αλλιως θελεις πεταλια με οποιον λαμπατο και να παρεις.

 

 

Για σπιτι θα προτεινα καποιον απο τους δυο yamaha thr 30, boss katana50 (με προτιμηση στον Katana)

Και οικονομικοι και ποιοτικοι και εχουν και εφφε.

Nα εχεις υποψιν σου οτι στα περισσοτερα video review δεν κανουν καλο tweeking στον Katana με αποτελεσμα  τα πριμα να ξυνουν στα βρωμικα (οπως και στο παραπανω βιντεο των Εγγλεζων, τουλαχιστον στην αρχη)

Εδω ειχα κανει μια δοκιμη (μονο τους βασικους ηχους, χωρις να μπω καν στο software με τα απειρα εφφε) και διορθωνα τον ηχο στα βρωμικα μαζευοντας πολυ τα πριμα σε σχεση με τα clean καναλια του και δινοντας μεσαια.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου