Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με SSD δίσκο...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ένας παλιός SSD που έχω ως τρίτο στο βασικό μου pc, ξαφνικά άρχισε τα κόλπα και με έχει προβληματίσει γιατί αν παραδώσει πνεύμα θα μου δημιουργήσει θέμα μια και στη ροή των εργασιών μου τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετά χωρίς να έχω πλήρες backup του (ξέρω ας πρόσεχα)...☺️

 

όταν ξεκινά το pc τον αναγνωρίζει κανονικά ως hardware... επίσης στα πρώτα λεπτά και ο explorer "βλέπει" τα δεδομένα του...

αν όμως προσπαθήσω να κάνω κόπε πάστε κάποια από αυτά, ενώ ξεκινά και τα μεταφέρει σωστά, μετά από λίγη ώρα (κάνα λεπτό) "κολλάει" σταδιακά όλο το σύστημα και δεν πιάνει τίποτα εκτός από "τράβηγμα πρίζας"... όταν ξαναξεκινήσει τον βλέπει πάλι αρχικά... μετά τα ίδια...

 

αν τον αφήσω και δεν κάνω κάποια κίνηση, μετά από λίγο αν πάω να τον δω με τον explorer, απλά "εξαφανίζεται" χωρίς να δημιουργήσει άλλο πρόβλημα μέχρι την επόμενη φορά... και στις δυο περιπτώσεις δεν υπάρχει blue screen ή οποιοδήποτε μήνυμα λάθους...

 

υποψιάζομαι πρόβλημα "βρωμιάς" από σκόνη καθότι τον υπολογιστή έχω καιρό να τον "ανοίξω" για μπουγάδα και τον δουλεύω τουλάχιστον 10 ώρες καθημερινά, ενώ μένει ανοιχτός 15...🙂 θα το κάνω τις επόμενες μέρες αλλά μέχρι τότε ζητώ τα φώτα σας... αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή έχετε κάποια ιδέα για το τι ενδεχομένως μπορεί να συμβαίνει πλην της ανωτέρω περίπτωσης, θα σας είμαι υπόχρεος...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις Νίκο, εγώ θα έψαχνα άμεσα για κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων από σκληρό που τα έχει φτύσει.

 

Θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις διαγνωστικά δίσκου, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τα αντέξει.

 

Καλό θα είναι να τον χρησιμοποιείς όσο λιγότερο μπορείς (καθόλου δηλαδή), μέχρι να ανακτήσεις τα αρχεία που έχει μέσα.

 

Καλό κουράγιο.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Αντέγραψε όσα αρχεία μπορείς σιγά σιγά.

2) Κάνε ghost του συγκεκριμένου δίσκου σε αρχεία για να τα μεταφέρεις σε άλλον δίσκο ίδιας χωρητικότητας..

3) Βάλε τον δίσκο σε εξωτερικό κουτί USB και προσπάθησε να τον αντιγράψεις από άλλο σύστημα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου έσωζα τα δεδομένα, θα δοκιμαζα και με ένα άλλο sata καλώδιο. Συμβαίνει να τα φτύνουν. 

 Μπορεί κιόλας αν είναι παλιό το τροφοδοτικό να τα φτύνει και συνήθως άμα αρχίζει να τα φτύνει, έχεις τέτοια θέματα με κάποια στοιχεία του υπολογιστή.

 Φυσικά μπορεί να άρχισε να τα φτυνει και ο ΕΣΣΔ. εεε ο SSD ήθελα να πω. 🙂

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

1) Αντέγραψε όσα αρχεία μπορείς σιγά σιγά.

 

 

Και τσέκαρε μετά αν τα αρχεία που αντέγραψες είναι εντάξει.

Μου έχει τύχει να φαίνονται όλα σωστά, αλλά τα αρχεία να είναι corrupted.

Επίσης αν έγραφες ότι και οι άλλοι δύο δίσκοι (ή κάποιος από αυτούς) έχουν παράξενη συμπεριφορά, θα φανταζόμουν ίσως και μητρική ή τροφοδοτικό.

 

Όπως τα λέει ο cos, sata καλώδιο, ή δίσκος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

εγώ θα έψαχνα άμεσα για κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων από σκληρό που τα έχει φτύσει.

 

Θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις διαγνωστικά δίσκου, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τα αντέξει.

 

Στράτε μου έχω απ ούλα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω γιατί δεν τον "βλέπουν" από ένα σημείο και μετά...

 

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

1) Αντέγραψε όσα αρχεία μπορείς σιγά σιγά.

2) Κάνε ghost του συγκεκριμένου δίσκου σε αρχεία για να τα μεταφέρεις σε άλλον δίσκο ίδιας χωρητικότητας..

3) Βάλε τον δίσκο σε εξωτερικό κουτί USB και προσπάθησε να τον αντιγράψεις από άλλο σύστημα.

 

Μανώλη το 1) κάνω, απλά είναι σπαστικό γιατί μέχρι 1giga το πολύ προλαβαίνω πριν κολλήσει και πάλι από την αρχή και το φοβάμαι λίγο... το 2) όπως είπα και στον Στράτο "δεν"... το 3) είναι η τελευταία μου ελπίδα... 🙂

 

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

αφου έσωζα τα δεδομένα, θα δοκιμαζα και με ένα άλλο sata καλώδιο. Συμβαίνει να τα φτύνουν. 

 Μπορεί κιόλας αν είναι παλιό το τροφοδοτικό να τα φτύνει και συνήθως άμα αρχίζει να τα φτύνει, έχεις τέτοια θέματα με κάποια στοιχεία του υπολογιστή.

 

Κώστα όταν τον ανοίξω για καθάρισμα θα του αλλάξω και καλώδιο... μακάρι να είναι αυτό... το τροφοδοτικό αν και καλό είναι 7ετίας (όχι αυτής ρε, αμέσως εκεί ο νους σου 😛) αλλά δεν θα επηρέαζε και τους άλλους?...

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Και τσέκαρε μετά αν τα αρχεία που αντέγραψες είναι εντάξει.

Μου έχει τύχει να φαίνονται όλα σωστά, αλλά τα αρχεία να είναι corrupted.

Επίσης αν έγραφες ότι και οι άλλοι δύο δίσκοι (ή κάποιος από αυτούς) έχουν παράξενη συμπεριφορά, θα φανταζόμουν ίσως και μητρική ή τροφοδοτικό.

 

Στράτε μου από δειγματοληπτικό έλεγχο σε όσα ήδη έχω αντιγράψει φαίνεται ότι είναι εντάξει... οι άλλοι δίσκοι είναι άψογοι (πτου πτου)...

 

--

ευχαριστώ again φίλοι για τη συμπαράσταση... 🧡🤜

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

1) Αντέγραψε όσα αρχεία μπορείς σιγά σιγά.

2) Κάνε ghost του συγκεκριμένου δίσκου σε αρχεία για να τα μεταφέρεις σε άλλον δίσκο ίδιας χωρητικότητας..

3) Βάλε τον δίσκο σε εξωτερικό κουτί USB και προσπάθησε να τον αντιγράψεις από άλλο σύστημα.

4) Με σβηστό τον υπολογιστή, βγάλε και ξαναβάλε τα καλώδια σύνδεσης με τον δίσκο.

5) Προσπάθησε να κάνεις copy μέσω DOS, καθαρό DOS πριν ξεκινήσουν τα Windows.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τον έλεγχο των επαφών και την αντικατάσταση καλωδίου sata που αναφέρουν και τα παιδιά, προσωπικά θα δοκίμαζα και το built in διαγνωστικό των win 10 που κάνει τη δουλειά του real time. Βέβαια είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι απ' την άποψη ότι αν βρει bad sectors θα τους "βάλει στην άκρη" ώστε όποιο υγιές κομμάτι του δίσκου υφίσταται, να λειτουργεί κανονικά. Αυτό πιθανότατα σημαίνει ότι μέρος των αρχείων σου θα είναι πια μη προσβάσιμα. Ίσως κάποιο καλό disk recovery tool είναι καλύτερη λύση.

 

Έτσι όπως τα γράφεις Νίκο θεωρώ ότι 99% πρόκειται για πρόβλημα του δίσκου ή καλωδίου και όχι τροφοδοτικού/motherboard γιατί τα τελευταία θα εκδηλώνονταν και σε άλλες εργασίες ενώ θα προκαλούσαν bsod/random restarts/freezes etc.

  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συντασσομαι με λυση Μανωλη.

Βγαλτον και καντον εξωτερικο (είτε σε κουτι είτε με ανταπτορα) usb.

99% θα δουλεψει.

Αν δεν δουλέψει έτσι, 99% δεν θα δουλεψει με αλλον τρόπο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα linux live cd, κατεβάζοντας δωρεάν από την επίσημη σελίδα της ubuntu, να το τρέξεις σε live mode χωρίς να κάνεις εγκατάσταση, και όταν σου ανοίξει το περιβάλλον του ubuntu, να αντιγράψεις τα αρχεία σου. Αυτό σε περίπτωση που είναι κόλλημα των windows (π.χ. ιός). Το καθάρισμα βέβαια θα βοηθήσει σίγουρα

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου