Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με SSD δίσκο...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, npap είπε

7ετίας (

λολ.

Κοίταξε. Συμβαίνει.

 Δεν σημαίνει οτι είναι αυτό.

 Ανάλογα με το τροφοδοτικό, (ακόμα και σε καλές μάρκες μπορεί να συμβεί) και την κατάστασή του, τις αλλοιώσεις των στοιχείων από τον χρόνο, τη χρήση, τη ΔΕΗ που μπορεί να έκανε διακυμάνσεις στο ρεύμα μια μέρα και να βγει αυτό σε βάθος χρόνου λεμε τωρα κλπ) μπορεί να συμβει. Και ανάλογα και το σύστημα που έχεις φυσικά και όλα αυτά, με λίγο παραπανω ρεύμα , η γραμμή του τροφοδοτικού να δημιουργεί το πρόβλημα. 

 Ξεκίνα από τα δεδομένα και μετά ξεκινάς να ελέγχεις τον σκληρό.

 

 Και σε μητρική μου έχει τύχει πάντως, να έχει πρόβλημα μια SATA και οι άλλες να δουλευουν κανονικά και όλο το pc ναι είναι σταθερό.

 40 χρόνια που ασχολούμαι με υπολογιστές, 2-3 χρόνια που δούλευα μαύρα σε μαγαζί αλλά και η επαγγελματική μου εμπειρία σε θέματα επικοινωνιών και δικτύων, ανάλογων συσκευών και κέντρων,  γιατί είναι μέρος της εκπαίδευσής μου και της δουλειάς μου.

 Δεν με σοκάρει τίποτα.

 

Καλή τύχη.

 Προέχει να διασωθούν τα δεδομένα.

 Εγώ σέρβις στο αμάξι και τη μηχανή μόνος μου κάνω, μαγειρεύω, μέχρι και συνθέτω μόνος μου. Και σεξ αμα χρειαστεί μόνος μου χαχαχαχαχαχαχ

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τι θα έκανα?

υπομονετικά, αποκοπή επικόλληση αλλού ένα ένα φάκελο φάκελο.

Το έχω κάνει στο παρελθόν με χτυπημένους δίσκους. Τουλάχιστον με τον τρόπο αυτό έχεις έλεγχο τι μεταφέρθηκε σωστά και τι όχι.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd ειναι μνημες.Η παιζουν η δεν παιζουν.Κατεβασε https://www.resplendence.com/whocrashed και κανε τσεκ για λοιπα προβληματα.Προτιματε Plextor ssd μεταφερουν δεδομενα ακομη και αν η συνδεση sata υπολειτουργει,που αυτο πιστευω ειναι και το προβλημα σου.Η της μνημης(ssd) η του motherboard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, LK είπε

Συντασσομαι με λυση Μανωλη.

Βγαλτον και καντον εξωτερικο (είτε σε κουτι είτε με ανταπτορα) usb.

99% θα δουλεψει.

Αν δεν δουλέψει έτσι, 99% δεν θα δουλεψει με αλλον τρόπο.

VVvu4COpA4vdG3cBrwO9Tw5hvAdv5O6nO27Xn907 Αυτής της άποψης είμαι και εγώ 

Μια δοκιμή επιβάλλεται

VVvu4COpA4vdG3cBrwO9Tw5hvAdv5O6nO27Xn907

Επεξεργασμένο από rockhead
https://www.ebay.com/itm/SATA-SSD-HDD-Drive-to-USB-2-0-Adapter-Converter-Cable-for-2-5-Hard-Drive-Top/402002278229?_trkparms=ispr%3D1&hash=item5d9933f755:g:Hi0AAOSw1BlZVHht&enc=AQAEAAACYIQvEcHUrT7nmUC3yY5qbPyaBN1nJEDYW8MyypsJPgXKPst8O3a018v1Mw9qxMpjJY%2BG
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD έχουν όριο στο πλήθος των writes που μπορούν να δεχθούν στην διάρκεια της λειτουργίας τους. Δυσκολο να εχει συμβεί τέτοιο πράμα με οικιακό δίσκο, αλλά πάλι ποιός ξέρει. Μπορείς να τον κάνεις mount read-only?

Γενικά με SSD έχω άσχημη εμπειρία, μέχρι πρότινος, (μερικά χρόνια) είχαν απο τις πλέον αναξιόπιστες write-caches, πόσοι DBAs έκλαψαν επειδή βιάστηκαν στην επιλογή του SSD.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου