Προς το περιεχόμενο

Υπό κατασκευή stoner? κομμάτι


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πρώτη φορά τους ακούω! Πολύ μοντέρνοι για τα γούστα μου. Πολύ καλοί, πάραυτα!

 

Λοιπόν, ξεκούρδισα ένα τόνο σε όλα. 😁

 

stonerdrop.mp3

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν ακούγεται όπως πρέπει.

Το θέμα δεν είναι να τα ξεκουρδίσεις όλα.

Ίσα ίσα, πρέπει να φαίνεται ακριβώς αυτή η διαφορά, και να γίνεται η αντίθεση μεταξύ κάποιων (στοχευμένα) "ξεκούρδιστων" και των υπόλοιπων.

Το ίδιο ισχύει και στα drop κουρδίσματα σ' αυτό το ύφος.

Αυτό είναι που δίνει τον όγκο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια ακούγεται, συμφωνώ. 

 

1 minute ago, fusiongtr said:

Ίσα ίσα, πρέπει να φαίνεται ακριβώς αυτή η διαφορά, και να γίνεται η αντίθεση μεταξύ κάποιων (στοχευμένα) "ξεκούρδιστων" και των υπόλοιπων.

 

Νομίζω κατάλαβα τι εννοείς. Εδώ βοηθούν και οι 9άρες, όπου εάν ξεκουρδίσω και βαρέσω, αλλάζουν 15 τονικότητες από την πλαδαρότητα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Εδώ βοηθούν και οι 9άρες, όπου εάν ξεκουρδίσω και βαρέσω, αλλάζουν 15 τονικότητες από την πλαδαρότητα.

 

Με ένα pitch shift (ή octaver ή harmonizer) μπορείς να ρυθμίσεις ότι θέλεις, αλλά (πολύ σημαντικό) ακόμα και το wet/dry signal, πόσο θέλεις δηλαδή να ακούγεται η κανονική νότα και πόσο η ξεκούρδιστη.

 

Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί από απλά να δώσεις λίγο όγκο στο ριφφ, μέχρι πολύ όγκο κρατώντας παράλληλα (αν πρόκειται για οκτάβα όλα αυτά) και την αναφορά στην αρχική νότα (ακούς δηλαδή τουλάχιστον δυο νότες).

 

Αν βέβαια το χρησιμοποιήσεις πχ με 4ες ή 5ες (χαμηλότερα), έχεις φοβερές επιλογές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Seether δεν είναι στονερ , καλά καλά δεν είναι οι Sleep οι οποίοι πολύ μεταλ για το είδος . Doom metal που αγγίζει τα όρια του drone . Απ τις αγαπημένες μου μπάντες 

 

Το σολο είναι μια χαρά , κράτησε το ως ιδέα για outro ίσως 

 

και ο ήχος και το ριφφακι είναι μια χαρά ωραίο . Κανείς δεν εντυπωσίασε ή πρωτοπόρησε με το στονερ πλην της πρώτης γενιάς ( που ήταν απλά heavy blues imho ) 

 

είτε σου αρέσει και το κρατήσεις σε αργό τεμπο είτε θες να το ανεβάσεις λίγο , είναι θέμα προτίμησης και προσωπικά θα ήμουν οκ σαν ακροατής και με τις 2 επιλογές . Και έτσι, με μικρές δικές σου πινελιές ακροβατείς σε διάφορα γειτονικά είδη ροκ όπως έκαναν και αυτές οι μπάντες που καμία δεν είναι ακριβώς ίδια με την άλλη 

 

έχε και την ψυχεδέλεια κατά νου που είναι σημαντικό στοιχείο 

 

μπάντες για ιδέες --> kyuss , fu manchu , 1000mods , planet of zeus ο 1ος δίσκος , nightstalker 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ωραίο σαν ιδέα Γιώργο,συνέχα το με τις συμβουλές των παιδιών και θα γαμεί.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Spyros Delta said:

Τι κιθαρες εχεις?

 

Yamaha 121g
Squier 51 (tonerider rocksong)
Squier Stratocaster vintage modified 70s (57/62)
Squier bullet mustang (tonerider generator)
Epiphone les paul standard plustop pro (tonerider alnico 2 classic)
Epiphone g-400 
Fender mexican std telecaster (custom Q pickups)
Fender american special stratocaster (Q pickups)
Prs se 24 custom
Vintage V100GT Goldtop
Vintage V52BS (area hot t/ area t)

3 minutes ago, Rebel_Of_South said:

 

 

 

Ευχαριστώ για το feedback και τις πληροφορίες. Προς το παρόν παιδεύομαι για τον ρυθμό που θα έχει η συνέχεια. Μάλλον θα μείνει το ίδιο αργός, και θα παίξω με δυναμικές, εάν δεν βρω κάτι άλλο (προς το παρόν δεν μπορώ να βρω).

5 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Κανείς δεν εντυπωσίασε ή πρωτοπόρησε με το στονερ πλην της πρώτης γενιάς ( που ήταν απλά heavy blues imho ) 

 

Αυτό ακριβώς έχω στο νου μου. Δεν χρειάζεται κάτι wow. Blues ριφάκια είναι, στην ουσία. Απλά χρειάζεται ένα καλό δέσιμο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Prs se 24 custom

χμμμμ αν έχεις τον vintage bass στον neck κάνε μια ηχογράφηση για δοκιμή  , εγώ είχα βγάλει πολλά γούστα σε στονεροριφφ 

 

πιστεύω και η vintage v100 που έχει πολύ ωραίους wilkinson μαγνήτες . Βασικά όλες κατάλληλες είναι απλά έχω άποψη μόνο για αυτές που ανέφερα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου