Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραγγελια απο Aliexpress


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Εχω παραγγείλει εδω και κατι ΜΗΝΕΣ μια στεκα μπιλιάρδου απο aliexpress. Άργησε απίστευτα να γινει η αποστολή απο ΚΙΝΑ προς Ελλαδα λόγω κορωνο'ίου. Ο πωλητής εχει κανει αρκετές φορες drlivery time extension. Υπήρχε κατανόηση ολο αυτο τον καιρο καθως...και να ερχόταν... Θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω (και ακομα δεν μπορω δηλαδη)  λόγω του οτι αυτα τα μαγαζιά παραμένουν κλειστά. Πλεον ομως έχουμε φτάσει σε καποια φαση που το Κινεζικό tracking λεει οτι η στεκα παραδόθηκε σε μενα... Και το tracking των ΕΛΤΑ ότι ειναι ακομα στην Κίνα! Ενας απο τους δυο κανει λαθος. Δυο φορες πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ την πρωτη μου ειπαν πως ειναι Ελλαδα και εχει κολλήσει στο τελωνείο και την δεύτερη (εχτες)  οτι ειναι ακομα στην Κίνα... 

Εχει κανένας καμια ιδέα πως θα μαθω που πραγματικα βρίσκεται;

 

Το tracking number ειναι αυτο

RE012858710CN

 

Εντελώς διαφορετικά αποτελεσματα βγάζει το 17track η το Chinapost με το ΕΛΤΑ tracking... 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι κ το trackitonline.ru το ρώσικο, εχει κ μεταφραση στ αγγλικα. Γενικά θέλει υπομονή το AliExpress, πλεον ειναι λαχειο τι θα έρθει και τι όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οτιδηποτε εκτος ΕΕ που δεν ειναι συστημενο ειναι 50%-50% να χαθει....εγω απο τελη Φεβρουαριου εχω χασει 5 δεματα και εχω παραλαβει 2....ευτυχως ολα μικρης αξιας και (με εξαιρεση 3 πακετα χορδες απο Strings & Beyond) οι πωλητες (ΕΒΑΥ) μου εδωσαν πισω τα χρηματα,εχει βγει "βρωμα" οτι τα βουτανε ή τα πετανε στα σκουπιδια επειδη βαρΓιουνται να τα παραδωσουν/εκτελωνισουν στο τελωνειο/ταχυδρομειο οι υπαλληλοι αλλα who knows...... 

  • Λυπάμαι 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεμα με tracking number είναι το συστημένο.

πόσα χρηματα έκανε? τα νέα (παλιά πλεον) δεδομένα με την δασμολόγηση, φορολόγηση, εκτελωνισμό τα ξέρεις , ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, rgxinap είπε

δεμα με tracking number είναι το συστημένο.

πόσα χρηματα έκανε? τα νέα (παλιά πλεον) δεδομένα με την δασμολόγηση, φορολόγηση, εκτελωνισμό τα ξέρεις , ε?

70e

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όντως υπάρχει πρόβλημα.

Από Φεβρουάριο έχω παραγγείλει χορδές από strings and beyond και dual lock από eBay. Εννοείται δεν έχει έρθει τίποτα και με το tracking δεν βγαίνει άκρη. 
Το eBay μου επέστρεψε τα χρήματα αλλά το άλλο δεν υποστηρίζει κάτι αντίστοιχο.

 

@leon7pap επειδή το κόστος της αγοράς είναι υπολογίσιμο, δεν έχεις επιλογή moneyback ; Πραγματικά αμφιβάλω αν θα παραλάβεις το αντικείμενο κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, leon7pap είπε

Καλημερα. Εχω παραγγείλει εδω και κατι ΜΗΝΕΣ μια στεκα μπιλιάρδου απο aliexpress. Άργησε απίστευτα να γινει η αποστολή απο ΚΙΝΑ προς Ελλαδα λόγω κορωνο'ίου. Ο πωλητής εχει κανει αρκετές φορες drlivery time extension. Υπήρχε κατανόηση ολο αυτο τον καιρο καθως...και να ερχόταν... Θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω (και ακομα δεν μπορω δηλαδη)  λόγω του οτι αυτα τα μαγαζιά παραμένουν κλειστά. Πλεον ομως έχουμε φτάσει σε καποια φαση που το Κινεζικό tracking λεει οτι η στεκα παραδόθηκε σε μενα... Και το tracking των ΕΛΤΑ ότι ειναι ακομα στην Κίνα! Ενας απο τους δυο κανει λαθος. Δυο φορες πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ την πρωτη μου ειπαν πως ειναι Ελλαδα και εχει κολλήσει στο τελωνείο και την δεύτερη (εχτες)  οτι ειναι ακομα στην Κίνα... 

Εχει κανένας καμια ιδέα πως θα μαθω που πραγματικα βρίσκεται;

 

Το tracking number ειναι αυτο

RE012858710CN

 

Εντελώς διαφορετικά αποτελεσματα βγάζει το 17track η το Chinapost με το ΕΛΤΑ tracking... 

Υπομονη, καποια στιγμη θα ερθει

Αν οχι προσεξε, μολις περασουν οι ημερομηνιες που προστατευουν αγοραστη και εμπορο

επελεξε την επιλογη Open Dispute και 99% θα λαβεις τα χρηματα  σου πισω

Μου εχει τηχει να παρω τα χρηματα πισω και μετα απο λιγο να λαβω και το αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε συνεχη επικοινωνια με τον seller... το καλο ειναι οτι δεν κρυβεται...φαινεται να το ψαχνει και αυτος και γενικα ειχε καλο feeedback.Μου εχει κανει 4 φορες  time extension ωστε να ειμαι καλυμενος αλλα εχει παρατραβηξει η ιστορια...δεν τη βιαζομαι τη στεκα αλλα αν ειναι να χασω στο τελος και τα χρηματα μου...γενικα η φαση ειναι οτι να ναι...αντικειμενα πολυ μετεπειτα αγορασμενα απο τη στεκα ηρθαν σπιτι κανονικα ενω το tracking ελεγε οτι ακομα ειναι στην Κινα....ειμαι σε διλημμα η να περιμενω οσο αυτος που ανανεωνει το time extension και ειμαι καλυμενος (θεωρητικα) και ετσι κ αλλιως εχει ηδη περασει αρκετος καιρος... η να τραβηξω ενα dispute να παρω τα χρηματα πισω και να αναζητησω το προιον αλλου...οσο παιζει να εχει χαθει αλλο τοσο παιζει και αυριο (τροπος του λεγειν) να μου το φερουν και το tracking να λεει οτι ειναι ακομα Κινα...

22 λεπτά πριν, ekim είπε

Παιδιά όντως υπάρχει πρόβλημα.

Από Φεβρουάριο έχω παραγγείλει χορδές από strings and beyond και dual lock από eBay. Εννοείται δεν έχει έρθει τίποτα και με το tracking δεν βγαίνει άκρη. 
Το eBay μου επέστρεψε τα χρήματα αλλά το άλλο δεν υποστηρίζει κάτι αντίστοιχο.

 

@leon7pap επειδή το κόστος της αγοράς είναι υπολογίσιμο, δεν έχεις επιλογή moneyback ; Πραγματικά αμφιβάλω αν θα παραλάβεις το αντικείμενο κάποια στιγμή

 

4 λεπτά πριν, rockhead είπε

Υπομονη, καποια στιγμη θα ερθει

Αν οχι προσεξε, μολις περασουν οι ημερομηνιες που προστατευουν αγοραστη και εμπορο

επελεξε την επιλογη Open Dispute και 99% θα λαβεις τα χρηματα  σου πισω

Μου εχει τηχει να παρω τα χρηματα πισω και μετα απο λιγο να λαβω και το αντικειμενο

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rgxinap είπε

δεμα με tracking number είναι το συστημένο.

 

 

οχι δεν ειναι,απλα εχει tracking number που σου επιτρεπει να δεις που ειναι (το "signed for"/"registered" ειναι συστημενο), δεκαδες δεματα με tracking nr. εχουν "αφεθει" απλως στο θυρωρειο της πολυκατοικιας μου χωρις να απαιτειται υπογραφη για την παραλαβη τους.

11 ώρες πριν, leon7pap είπε

70e

 

 

τοτε θα δασμολογηθει και θα πληρωσεις και ΦΠΑ.

 

Μπορει να εχει κολλησει στο τελωνειο.

 

Γενικα προς ολους ενα "κολπο" που κανει η συζυγος μου ειναι να ζητάει να γράφει το δεμα "post restante" οποτε τα "κραταει" το ταχυδρομείο αυτοματα και απλα στελνει ειδοποιηση,αυτο προστατευει απο κλεπτομανεις "συγκατοικους" σε πολυκατοικιες αλλα και απο τεμπεληδες ΔΥ που απλα βαρΓιουνται να κανουν delivery την αλληλογραφια και απλα την πετανε....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου