Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και "τιμή ανταλλαγής". Why?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να είναι αφελής η ερώτηση, αλλά για ποιο λόγο πολλοί βάζουν τιμή ανταλλαγής και μάλιστα αυξημένη σε σχέση με την τιμή πώλησης?

 

Δηλαδή αν πουλάω με "τιμή πώλησης" 100 και πουλάει κι ο άλλος 100 δεν ανταλλάζουμε απλώς? Ή αν έχω "τιμή πώλησης" 100 και ο άλλος 120 δεν ανταλλάζουμε και του δίνω τα 20?

 

Ποιο το νόημα με τις "τιμές ανταλλαγής"? Μου διαφεύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, argytar είπε

Απλό

 

πήρα μια κιθάρα που κάνει 1000 ευρώ

 

την πουλάω 750

 

αλλά την ανταλλάσω με μία του χιλιάρικου

 

 

Συγγνώμη αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω...

 

Τι εννοείς την "ανταλλάσω με μια του χιλιάρικου"? Καινούργια? Μεταχειρισμένη? Και αν κάποιος πουλάει μια κιθάρα ένα χιλιάρικο γιατι να μην αγοράσει τη δική μου 750 και να πουλήσει τη δική του στο χιλιάρικο αυτό?

 

Όταν πουλάω κάτι 750 δε σημαίνει πως δύναμαι να αποχωριστώ αυτό που πουλάω για κάτι αξίας 750 ευρώ (δηλαδή ή μετρητά 750 ή μία κιθάρα που πωλείται τόσο, ή ένα κομπιούτερ ξέρω γω που πωλείται στην ίδια αξία)?

 

Ειλικρινά ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το και ετσι, τα μετρητα εχουν μεγαλυτερη αξια απο το ειδος.

Μετρητα στην διδω 750, αλλα αξιζει για 1000.

Αλλα εαν θες να μου δωσεις ενα σκασμο πεταλια και μικροφωνα για να την παρεις, θα πρεπει να αξιζουν 1000 ευρω. Εαν δεν θες, πουλα τα και δωσε 750. Σου μενουν και στην τσεπη χρηματα....

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, η αξία ανταλλαγής είναι η βασική τιμή.

Απλά, κάποιοι (αρκετοί εώς πολλοί, δηλαδή) πωλητές είναι διατεθειμένοι να ρίξουν αυτή την αξία σε περίπτωση μετρητών.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, JimmyPap said:

 

Συγγνώμη αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω...

 

Τι εννοείς την "ανταλλάσω με μια του χιλιάρικου"? Καινούργια? Μεταχειρισμένη? Και αν κάποιος πουλάει μια κιθάρα ένα χιλιάρικο γιατι να μην αγοράσει τη δική μου 750 και να πουλήσει τη δική του στο χιλιάρικο αυτό?

 

Όταν πουλάω κάτι 750 δε σημαίνει πως δύναμαι να αποχωριστώ αυτό που πουλάω για κάτι αξίας 750 ευρώ (δηλαδή ή μετρητά 750 ή μία κιθάρα που πωλείται τόσο, ή ένα κομπιούτερ ξέρω γω που πωλείται στην ίδια αξία)?

 

Ειλικρινά ρωτάω.


Θεωρητικά πουλάμε όλοι μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, JimmyPap said:

Μπορεί να είναι αφελής η ερώτηση, αλλά για ποιο λόγο πολλοί βάζουν τιμή ανταλλαγής και μάλιστα αυξημένη σε σχέση με την τιμή πώλησης?

 

Δηλαδή αν πουλάω με "τιμή πώλησης" 100 και πουλάει κι ο άλλος 100 δεν ανταλλάζουμε απλώς? Ή αν έχω "τιμή πώλησης" 100 και ο άλλος 120 δεν ανταλλάζουμε και του δίνω τα 20?

 

Ποιο το νόημα με τις "τιμές ανταλλαγής"? Μου διαφεύγει κάτι?

 

Δεν έχεις άδικο, κι εγώ την είχα την απορία.

 

Μετά σκέφτηκα το εξής.

Εγώ πουλάω λοιπόν μια κιθάρα 500 ευρώ.

Υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να την θέλουν, αλλά να μην έχουν τα χρήματα.

 

- Αν φίλος την θέλεις αλλά δεν έχεις τα χρήματα, πώς θα την πάρεις?

- Ξέρω εγώ? Έχω κάτι πετάλια που κάνουν 500 ευρώ περίπου.

- Ναι αλλά εγώ θέλω λεφτά, όχι πετάλια. Τι να τα κάνω τα πετάλια? 

- Πούλησέ τα.

- Ναι αλλά και χρόνο θα χάσω, και βρίσκομαι πάλι στην ίδια κατάσταση (να ψάχνω να πουλήσω κάτι για να πάρω τα χρήματα), και μπορεί να μην πιάσω τόσα. Θέλω λοιπόν πετάλια μεγαλύτερης αξίας, για εξασφάλιση, και λόγω της δυσκολίας πώλησης (ξαναμπαίνω στην ίδια διαδικασία για να πάρω τα χρήματα).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, argytar said:

Απλό

 

πήρα μια κιθάρα που κάνει 1000 ευρώ

 

την πουλάω 750

 

αλλά την ανταλλάσω με μία του χιλιάρικου

 

Η οποία αν πουληθεί θα πάει και αυτή στο 750αρι; Η μήπως θα έκανε 1000 τελική τιμή, δλδ αρχική 1200 (τυχαία τιμή); Έχει σημασία γτ αν και οι δύο έπρεπε να πουλήσουν ώστε να αλληλοαγορασουν τότε κάτι δε πάει καλά.

 

Είναι όντως παράδοξο και πολλοί το έχουμε σκεφτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 hours ago, otto## said:

Η οποία αν πουληθεί θα πάει και αυτή στο 750αρι; Η μήπως θα έκανε 1000 τελική τιμή, δλδ αρχική 1200 (τυχαία τιμή); Έχει σημασία γτ αν και οι δύο έπρεπε να πουλήσουν ώστε να αλληλοαγορασουν τότε κάτι δε πάει καλά.

 

Είναι όντως παράδοξο και πολλοί το έχουμε σκεφτεί. 


Όχι. 
Γιατί;

 

Εχω μια που την πηρα 1000 και τη δινω 750.

 

Μου λες εχω και γω μια που την πήρα 1000 δεν την εχω στις αγγελίες, αν την πουλούσα θα την έδινα 750 αλλά ας τις ανταλλάξουμε αφού ο ένας θέλει αυτό που έχει ο άλλος. Χωρίς χρήματα.
 

Αν η δικιά σου κάνει 1200 και την πουλάς 1000 τότε πρέπει να σου δώσω 200 ευρώ εξτρα οπότε έχουμε ανταλλαγή συν χρήματα.

 

Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Κάποιος μπορεί να θέλει να πουλήσει πολύ πιο φτηνά για να προλάβει κάτι άλλο και άλλος να μη θέλει καν να ρίξει την τιμή ή ακόμη να θέλει να βγάλει κέρδος να πουλήσει δηλαδή ακριβότερα και από ό,τι αγόρασε...

 

Έτσι βλέπω ότι το σκέφτονται αυτοί που το κάνουν. Προσωπικά δεν το έχω γράψει ποτέ σε αγγελία γιατί  ίσως μπερδεύει τα πράγματα. Αν θέλω ανταλλαγή λέω τι θέλω ακριβώς. Αν δε θέλω ανταλλαγή λέω όχι ανταλλαγές. Καταλαβαίνω αυτούς που το κάνουν και ο λόγος είναι πιθανώς το ότι θέλουν να κερδίσουν χρόνο από άσκοπα μηνύματα μπρος- πίσω.
 

 

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου