Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και "τιμή ανταλλαγής". Why?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 hours ago, argytar said:


Όχι. 
Γιατί;

 

Εχω μια που την πηρα 1000 και τη δινω 750.

 

Μου λες εχω και γω μια που την πήρα 1000 δεν την εχω στις αγγελίες, αν την πουλούσα θα την έδινα 750 αλλά ας τις ανταλλάξουμε αφού ο ένας θέλει αυτό που έχει ο άλλος. Χωρίς χρήματα.
 

Αν η δικιά σου κάνει 1200 και την πουλάς 1000 τότε πρέπει να σου δώσω 200 ευρώ εξτρα οπότε έχουμε ανταλλαγή συν χρήματα.

 

Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Κάποιος μπορεί να θέλει να πουλήσει πολύ πιο φτηνά για να προλάβει κάτι άλλο και άλλος να μη θέλει καν να ρίξει την τιμή ή ακόμη να θέλει να βγάλει κέρδος να πουλήσει δηλαδή ακριβότερα και από ό,τι αγόρασε...

 

Έτσι βλέπω ότι το σκέφτονται αυτοί που το κάνουν. Προσωπικά δεν το έχω γράψει ποτέ σε αγγελία γιατί  ίσως μπερδεύει τα πράγματα. Αν θέλω ανταλλαγή λέω τι θέλω ακριβώς. Αν δε θέλω ανταλλαγή λέω όχι ανταλλαγές. Καταλαβαίνω αυτούς που το κάνουν και ο λόγος είναι πιθανώς το ότι θέλουν να κερδίσουν χρόνο από άσκοπα μηνύματα μπρος- πίσω.
 

 

άρα λες το ίδιο. αν πουλήσουμε και οι δύο θα πάρουμε 750 και τότε θα αλληαγορασουμε με 750.

 

το παράδοξο είναι όταν λες, αν δε τη πουλήσω και απλά την ανταλλαξω, τότε κάνει 1000. Αρα στην ίδια ανταλλαγη θα πρέπει να δώσω και χρήματα έξτρα. 

 

μαθηματικά δε βγάζει νόημα κατά τη γνώμη μου

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, otto## said:

, αν δε τη πουλήσω και απλά την ανταλλαξω, τότε κάνει 1000.

 

"Εαν δεν την πουλησω και απλα την ανταλλαξω, θα το κανω με εξοπλισμο αξιας 1000 ευρω (οπου η τωρινη του αξια ως μεταχειρισμενου θεωρω οτι ειναι στα 750 ευρω)."

 

Στο λεω λιγο εναλλακτικα.

 

 

  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 hours ago, gkourmoul1 said:

 

"Εαν δεν την πουλησω και απλα την ανταλλαξω, θα το κανω με εξοπλισμο αξιας 1000 ευρω (οπου η τωρινη του αξια ως μεταχειρισμενου θεωρω οτι ειναι στα 750 ευρω)."

 

Στο λεω λιγο εναλλακτικα.

 

 


+1

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε εμένα έχει προκληθεί ΚΑΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ διαβάζοντας αΦτο το thread?

 

🙂🙂

  • Like 2
  • Χαχα 3
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ίσως όντως να βγάζει νόημα στην περίπτωση  "αν αγοράσεις τώρα μετρητά στην αφήνω 50 ευρώ λιγότερα"  αλλά μέχρι εκεί φτάνει η αντιληπτική μου ικανότητα, αφού

 

α) και το χρήμα μέσο ανταλλαγής είναι 

 

β) δε νομίζω κανεις που πουλάει μια κιθάρα να ανταλλάξει με πετάλια για να τα πουλήσει και να πάρει τα λεφτά του

 

γ) είναι πολύ κουλό το να βάζεις διαφορετικές τιμές αφού όπως είπε και ο dimsonic η τελική αγοραπωλησία ούτως ή άλλως θα είναι αποτέλεσμα διαπραγμάτευσης.

 

Απλά ήθελα να δω μήπως χάνω κανένα σοβαρό επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 hours ago, gkourmoul1 said:

 

"Εαν δεν την πουλησω και απλα την ανταλλαξω, θα το κανω με εξοπλισμο αξιας 1000 ευρω (οπου η τωρινη του αξια ως μεταχειρισμενου θεωρω οτι ειναι στα 750 ευρω)."

 

Στο λεω λιγο εναλλακτικα.

 

 

Συγγνώμη αλλα μαθηματικα αυτό δεν έχει κανένα νόημα. 

 

Νομίζω το εξήγησα επαρκώς στη παραπάνω απάντησή μου. Αν το ανταλλάζεις για 1000 αλλα το πουλάς για 750 τότε κανείς δε θα είναι τρελός να ανταλλάξει τον εξοπλισμό του, που κοστίζει επίσης 1000 αλλα έχεις βάλει ήδη τιμή μετρητοίς για 750, με εσένα. Κι αυτό διότι θα πρέπει να σου δώσει και χρήματα απο πάνω. Ενώ αν και οι δύο πωλήσετε τα όργανά σας 🙂 τοτε απλα θα πάρετε απο 750 και απλά θα αλληλοαγοράσετε ο ένας του αλλουνού.

 

Όλο το μαθηματικο παράδοξο ξεκινάει απο την εντελώς αυθαίρετη τιμολόγηση σε "ανταλλακτική αξία" ή "αξία πώλησης". Ένα προϊόν όταν πωλείται δε μπορεί να έχει 2 τιμές. Αν εσύ θεωρείς ότι το οργανό σου αξίζει 750 στη πιάτσα, τότε πρέπει να είσαι πρόθυμος να το ανταλλάξεις με κάτι που επίσης κοστίζει 750. Το 1000αρικο ειναι αυθαίρετο.

 

Φυσικά δέχομαι οτι η "συναισθηματική" ή η "πρακτική αξία" ενός αντικειμένου δε μπορεί να αντικατοπτιστρεί στην αξία πώλησής του αλλα αυτή ειναι άλλη κουβέντα. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα παραδειγμα θα αναφερω:

 

-πουλω την κιθαρα 400, αλλα δεχομαι ανταλλαγες με πεταλια  fuzz και εξοπλισμο γυμναστικης.

-φιλε, 400 δεν εχω μετρητα, αλλα μου περισσευουν 2 πεταλια fuzz και ενα σετ αλτηρες. 400 κοστιζουν.

-δωσε μου και ενα 3ο πεταλι και κλεισαμε.

-συμφωνοι!

 

 

 

1 minute ago, otto## said:

Συγγνώμη αλλα μαθηματικα αυτό δεν έχει κανένα νόημα

Τα μαθηματικα ειναι η λαθος επιστημη για δωσεις εξηγηση στο φαινομενο αυτο.

  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, gkourmoul1 said:

Αλλο ενα παραδειγμα θα αναφερω:

 

-πουλω την κιθαρα 400, αλλα δεχομαι ανταλλαγες με πεταλια  fuzz και εξοπλισμο γυμναστικης.

-φιλε, 400 δεν εχω μετρητα, αλλα μου περισσευουν 2 πεταλια fuzz και ενα σετ αλτηρες. 400 κοστιζουν.

-δωσε μου και ενα 3ο πεταλι και κλεισαμε.

-συμφωνοι!

 

 

 

Τα μαθηματικα ειναι η λαθος επιστημη για δωσεις εξηγηση στο φαινομενο αυτο.

 

Μα θα με τρελάνεις, άρα σε αυτο το παράδειγμα αντάλλαξες κατι που κόστιζε 400 ευρώ στη πιάτσα με κάτι που έχει την ίδια τιμή. Το 3ο πετάλι ειναι απλά στη διαπραγμάτευση και ειναι μονο και μονο για τη χαρα του παιδιού. Δεν έχει ουδεμία σχέση με κοστολόγηση αυτό το παράδειγμα. 

 

Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω που ειναι το μπέρδεμα. Καποια αντικείμενα χάνουν περισσότερη αξία σε σχέση με άλλα. Π.χ αλτήρες ή ρούχα. Οπότε το λάθος έγκειται στο να προσπαθείτε να τα κοστολογήσετε αντίστοιχα. 

 

Το ξαναλέω, η τιμή της πιάτσας ειναι η μονη αληθινή. Αν ο καθένας μας έχει κοστολογήσει κάτι στο μυαλό του αυτό δε σημαίνει ότι και θα πληρωθεί ποτέ. Οπότε, αν στη πιάτσα η μεταχειρισμένη μου κιθάρα κοστίζει 500 ευρώ, τότε μονο αυτή η τιμή εχει ουσία. Μια λογική ανταλλαγή θα ήταν με αντικείμενο που μτχ κοστίζει το ίδιο. 

 

Απλά μαθηματικά ή καλύτερα αριθμητική. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μαθηματικα ειναι κι αυτα, αλλα οχι απλη αριθμητικη. Ειναι πιο περιπλοκο απο μια εξισωση πρωτου βαθμου. Υπαρχουν περισσοτερες μεταβλητες, οπως "ποσο ευκολο ειναι να δωσω τα 400 σε μετρητα", "τι αξια εχουν για μενα και (και ποσο χρειαζομαι) τα fuzz πεταλια και τους αλτηρες", "τι αξια εχει για μενα αυτος ο ενισχυτης", "ποσα πραγματα που δεν χρειαζομαι ειμαι προθυμος να ανταλλαξω για τον ενισχυτη αυτον" κ.α. 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι πωλειται μια κιθαρα για 1000ε. και ανταλλάσεται με πραγματα αξίας 1200.Αν υπάρξει παραδοχή οτι το χρημα ειναι το πιο επιθυμητό... Αλλα και το δυσκολότερο να εχει κάποιος... (Ειναι πιο πιθανό αρα και πιο ευκολο να εχεις πχ ενα πετάλι ενα ηχειο η ενα ποδηλατο των 100ε στην ακρη επειδή πια δεν το θες και να τα χρησιμοποιήσεις ως ανταλλάγματα ωστε να ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ με ωφελος απο κατι που δεν θες παρα 100ε σε χρημα... Που ετσι κι αλλιως ειναι κατι από το οποίο δεν θες ποτέ να απαλλαγεις!!! ) Με λιγα λογια είναι ενας συμβιβασμός.... 

 

"Ξερω οτι ειναι δυσκολότερο να εχει κάποιος 1200 οποτε την δίνω με 1000 ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ...."

 

Βεβαια.... ξανά διαβάζοντας τι έγραψα δε βγάζω κανενα νόημα αλλά οκ... Ισως κάποιος βγαλει... 

 

🙂

 

 

  • Μπερδεύτηκα 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου