Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και "τιμή ανταλλαγής". Why?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε εσείς γιατί μπερδεύεστε?

 

Η λέξη "ανταλλαγή" φταίει εδώ, που ναι μεν χρησιμοποιείται κατά κόρον, είναι όμως λάθος σ' αυτή την περίπτωση.

Η σωστή φράση είναι "πληρωμή σε είδος" αντί της λέξης "ανταλλαγή".

Η ανταλλαγή είναι όταν δυο άτομα θέλουν ο ένας αυτό που πουλάει ο άλλος.

Αν κάποιος θέλει αυτό που πουλάω εγώ, αλλά εγώ δεν θέλω αυτό που πουλάει ο άλλος, έχω δυο επιλογές.

Ή αρνούμαι να κάνω συναλλαγή, ή αν κάνω συναλλαγή, πρέπει να κερδίσω κι εγώ κάτι, αλλιώς αντί να πουλάω το δικό μου, θα βρεθώ απλά να πουλάω το αντικείμενο του άλλου.

Έτσι ζητάω κάτι παραπάνω, για να μπω στην διαδικασία να κάνω την συναλλαγή.

 

Πιο σωστά λοιπόν, θα έπρεπε να γράφει "τιμή 1000 ευρώ, τιμή πληρωμής σε είδος 1200 ευρώ".

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, fusiongtr said:

Βρε εσείς γιατί μπερδεύεστε?

 

Η λέξη "ανταλλαγή" φταίει εδώ, που ναι μεν χρησιμοποιείται κατά κόρον, είναι όμως λάθος σ' αυτή την περίπτωση.

Η σωστή φράση είναι "πληρωμή σε είδος" αντί της λέξης "ανταλλαγή".

Η ανταλλαγή είναι όταν δυο άτομα θέλουν ο ένας αυτό που πουλάει ο άλλος.

Αν κάποιος θέλει αυτό που πουλάω εγώ, αλλά εγώ δεν θέλω αυτό που πουλάει ο άλλος, έχω δυο επιλογές.

Ή αρνούμαι να κάνω συναλλαγή, ή αν κάνω συναλλαγή, πρέπει να κερδίσω κι εγώ κάτι, αλλιώς αντί να πουλάω το δικό μου, θα βρεθώ απλά να πουλάω το αντικείμενο του άλλου.

Έτσι ζητάω κάτι παραπάνω, για να μπω στην διαδικασία να κάνω την συναλλαγή.

 

Πιο σωστά λοιπόν, θα έπρεπε να γράφει "τιμή 1000 ευρώ, τιμή πληρωμής σε είδος 1200 ευρώ".

 

φασιον αυτό είναι κάτι που προκύπτει κατόπιν συνεννοήσεως και δεν έχει καμία σχέση με τη κοστολόγηση.  με το να βάζεις δύο τιμές απλά μπερδευεις τα πράματα έτσι κι αλλιώς.

 

εχω περιέργεια να ακούσω πραγματικούς διαλόγους από δοσοληψίες για να καραφλιασω κι άλλο μαθηματικά 🤑😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ζυγαρια δεν βαζουμε τις εμπορικες τιμες των δυο προιοντων προς ανταλλαγη. Βαζουμε και τα θελω, τις επιθυμιες, και τις αναγκες των δυο συμβαλλομενων. Ειναι μια τυπικη διαπραγματευση η ολη διαδικασια. Δεν θα μπορουσε ποτε να ειναι τυπου 1+1=2. Οπου τον βρεις και οπου τον πιασεις...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόημα δεν έχει όντως, απλώς όσοι το γράφουν δεν χρησιμοποιούν σωστά τη λέξη «ανταλλαγή».  Τι είναι η ανταλλαγή; Μία πώληση, όπου το αντίτιμο αντί να είναι χρήμα, είναι άλλο αντικείμενο, παρόμοιας αξίας. Αυτός είναι ο ορισμός και αυτή θα ήταν η σωστή χρήση της λέξης. 

 

Πιθανότατα όσοι το γράφουν σκέφτονται ότι τους είναι πιο χρήσιμα τα μετρητά εκείνη τη στιγμή, οπότε ας πούμε συμβιβάζονται αν είναι να πάρουν μετρητό στο χέρι, το οποίο ελαφρώς στερείται νοήματος, διότι αν πάρουν τα λιγότερα μετρητά στο χέρι, αγοράζουν με τα μετρητά που πήραν αντικείμενο μικρότερης αξίας. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν, με τον Σουπερφανκ, αν εξαιρέσει κάποιος τις Τέλε, τα χοντρά μπράτσα και την Νταϊαν Λέην 🤭 δεν συμφωνούμε και πολύ συχνά, εδώ όμως είμαι μαζί του...κάηκε ο εγκέφαλος μου! 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fusiongtr said:

 

Έλα ρε συ, απλό είναι ...

 

 

\int _{0}^{T}|S(t)|^{{2k}}dt={\frac  {(2k)!}{k!(2\pi )^{{2k}}}}T(\log \log T)^{k}+O(T(\log \log T)^{{k-1/2}}).

 

Και αυτο στην απλη περιπτωση που πωλητης και υποψηφιος αγοραστης ειναι αντρες.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ez είπε

την Νταϊαν Λέην

 

Αχ τι μου θύμησες τώρα... καλό κορίτσι, αλλά ημΑνε αλήτης τοτενες και την πλήγωσα...την άφησα για μιαν άλλην την καημένη...

 

Μου έμεινε όμως τουλάχιστον μία φωτογραφία ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ που είμαστε μαζί στην παραλία...

 

Αυτά για να μη νομίζετε ότι λεΓω μουφες.

 

(Στη φωτό η Νταϊάνα έχει πάει για να αγοράσει μια κόκα κόλα από το μπάρ,εγώ έχω πάει για τσιγάρα, κάπνιζα τοτενες)

 

 

20190712_111428.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Superfunk said:

 

 

 

(Στη φωτό η Νταϊάνα έχει πάει για να αγοράσει μια κόκα κόλα από το μπάρ,εγώ έχω πάει για τσιγάρα, κάπνιζα τοτενες)

 

 

Έλα, βρήκα μια φωτό που είσαστε μαζί.

 

32.jpg

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου