Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και "τιμή ανταλλαγής". Why?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Βρε Όθωνα θα με τρελάνεις.

Έχω εγώ μια κιθάρα που κάνει αμεταχείριστη 1000 ευρώ.

Την πουλάω λοιπόν 700 ευρώ.

Και δέχομαι τηλέφωνα, που μου την ζητάνε χωρίς χρήματα, αλλά δίνουν αντάλλαγμα κάτι άλλο που εγώ δεν έχω ανάγκη (εκεί παίζει θέμα).

Αν αυτό το άλλο έχει ίση αξία με την κιθάρα μου αμεταχείριστο, τότε αν δεχτώ, θα βρεθώ να πουλάω, αντί για την κιθάρα μου, αυτό το κάτι άλλο που δέχτηκα σαν ανταλλαγή για να πάρω τα χρήματα που θέλω.

 

Μπορώ βέβαια να μην δεχτώ την ανταλλαγή.

 

Αν όμως δεν έχω σοβαρές προτάσεις στα 700 ευρώ που την πουλάω, είμαι σε δύσκολη θέση.

 

Λέω λοιπόν, αν θέλετε να μην μου δώσετε χρήματα (που αυτά ζητάω), δέχομαι και να με πληρώσετε σε είδος.

 

Όμως εγώ, για να πάρω τα χρήματα (που αυτά θέλω) θα πρέπει να πουλήσω αυτό που θα μου δώσετε ως αντάλλαγμα για την κιθάρα.

 

Αν αυτό που μου δίνεται ως αντάλλαγμα έχει την ίδια αξία με την κιθάρα μου, δεν έχω κίνητρο να κάνω την συναλλαγή.

 

Αν την θέλεις, και δεν έχεις χρήματα αλλά θέλεις να πληρώσεις σε είδος (που θα αναγκαστώ να πουλήσω εγώ μετά για να πάρω χρήματα), θα δώσεις κάτι παραπάνω για να με αποζημιώσεις που σου δίνω την κιθάρα  χωρίς να πληρωθώ άμεσα, αλλά με βάζεις στην διαδικασία να περιμένω να πουλήσω αυτά που μου έδωσες ως αντάλλαγμα (και αν τα πουλήσω, και όσο τα πουλήσω).

 

Που είναι το παράλογο σ' αυτό?

 

 

 

Το παράλογο ειναι οτι κατα 99% ανταλλάζουμε με κάτι που θέλουμε ή δεν ανταλλάζουμε καθόλου. Σιγα μην εδινα οτιδηποτε με ανταλλαγμα τη σαβούρα του καθενός για να την πουλήσω 😁

Άρα λοιπόν, όσοι βάζουν τιμη ανταλλαγής ας συμπληρώνουν "με πράγματα που δεν θέλω" 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, fusiongtr said:

Βρε Όθωνα θα με τρελάνεις.

Έχω εγώ μια κιθάρα που κάνει αμεταχείριστη 1000 ευρώ.

Την πουλάω λοιπόν 700 ευρώ.

Και δέχομαι τηλέφωνα, που μου την ζητάνε χωρίς χρήματα, αλλά δίνουν αντάλλαγμα κάτι άλλο που εγώ δεν έχω ανάγκη (εκεί παίζει θέμα).

Αν αυτό το άλλο έχει ίση αξία με την κιθάρα μου αμεταχείριστο, τότε αν δεχτώ, θα βρεθώ να πουλάω, αντί για την κιθάρα μου, αυτό το κάτι άλλο που δέχτηκα σαν ανταλλαγή για να πάρω τα χρήματα που θέλω.

 

Μπορώ βέβαια να μην δεχτώ την ανταλλαγή.

 

Αν όμως δεν έχω σοβαρές προτάσεις στα 700 ευρώ που την πουλάω, είμαι σε δύσκολη θέση.

 

Λέω λοιπόν, αν θέλετε να μην μου δώσετε χρήματα (που αυτά ζητάω), δέχομαι και να με πληρώσετε σε είδος.

 

Όμως εγώ, για να πάρω τα χρήματα (που αυτά θέλω) θα πρέπει να πουλήσω αυτό που θα μου δώσετε ως αντάλλαγμα για την κιθάρα.

 

Αν αυτό που μου δίνεται ως αντάλλαγμα έχει την ίδια αξία με την κιθάρα μου, δεν έχω κίνητρο να κάνω την συναλλαγή.

 

Αν την θέλεις, και δεν έχεις χρήματα αλλά θέλεις να πληρώσεις σε είδος (που θα αναγκαστώ να πουλήσω εγώ μετά για να πάρω χρήματα), θα δώσεις κάτι παραπάνω για να με αποζημιώσεις που σου δίνω την κιθάρα  χωρίς να πληρωθώ άμεσα, αλλά με βάζεις στην διαδικασία να περιμένω να πουλήσω αυτά που μου έδωσες ως αντάλλαγμα (και αν τα πουλήσω, και όσο τα πουλήσω).

 

Που είναι το παράλογο σ' αυτό?

 

 

μη τρελαίνεσαι καλέ μου φασιον. Καταλαβαίνω τι λες αλλά επιμένω ότι είναι χαζομαρα να το γράφει κάποιος στις αγγελίες. Είναι εντελώς αυθαίρετο και κάνει μπαμ ότι ή ανταλλακτική κοστολόγηση είναι τυχαία. 

 

Νομίζω ότι επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με τέτοια πράματα σε αγοραπωλησίες εγώ πάω πάσο.

 

Δυνατό θέμα νοιζ. Καιρό είχα να δω τέτοιο πάθος.

 

 

 

Πάντως καλύτερα να γράφει κάποιος για υπεραξιες ανταλλαγής στις αγγελίες από το άλλο συχνό φαινόμενο:

 

"Μοντέλο 1999, καμία σχέση με τις σημερινές. Για όσους ξέρουν" 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μυαλοΣ μου ύστερα από την προσεκτική ανάγνωση του νήματος αΦτου

 

https://images.app.goo.gl/fekB8tjn8fUiXGJDA

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθενας μας λεει την αποψη του, στηριζομενος στις γνωσεις, εμπειριες και κριση του. Ειναι φυσικο να διαφωνουμε. Εδω διαφωνουν μεταξυ τους κορυφαιοι επιστημονες του ιδιου κλαδου, εμεις θα συμφωνησουμε?

 

Οταν αυτο γινεται και με τεκμηριωση, ολοι βγαινουμε σοφοτεροι απο τη συζητηση αυτη.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Προσωπικα, αυτο υποστηριζω. Πουλω την κιθαρα μου 750 ευρω. Δεχομαι και ανταλλαγες με αντικειμενα ισης αξιας.

 

Εκει που θα διαφωνησω μαζι σου ειναι στον ορισμο της αξιας. Αξια δεν θεωρω την εμπορικη τιμη του αντικειμενου. Αξια θεωρω το ποσα θα ημουν διατεθιμενος να δωσω για να αποκτησω το αντικειμενο αυτο. Ειναι κατι το πολυ προσωπικο. Πολυ απλα θεωρω οτι τα προσφερομενα πεταλια εχουν χαμηλοτερη αξια απο τα 750 ευρω μετρητα. Θελω κατι που να αξιζει 1000 για να δωσω την κιθαρα μου.

 

Στον αντιποδα, μπορει να μου προσφερουν εναν ιδιαιτερο ενισχυτη που τον ψαχνω χρονια. Σπανιο να τον βρεις σε καλη κατασταση. Η εμπορικη του αξια κυμαινεται στα 600 ευρω. Για μενα αξιζει τα διπλασια.  Δεν θα με ενοιαζε να δωσω την κιθαρα μου ανταλλαγη. Στο κερδος ειμαι....

 

 

 

Σορρυ για τις μεταμεσονυκτιες αμπελοφυλλοσοφιες...

😀

 

Παρεμβαίνω δυναμικά στο τόπικ!!

 

Παιδιά η αξία του κάθε αντικειμένου στην δευτερογενή αγορά είναι κάτι ανάλογο της "εύλογης αξίας", δηλαδή το ποσό που και οι δύο μεριές θα συμφωνήσουν ότι είναι λογικό, κατανοώντας τους όρους και τις συνθήκες της αγοράς. Δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό το μοντέλο συνδιαλλαγής: ζητάς ένα Χ ποσό σε ρευστό αλλά για ανταλλαγή με άλλο αντικείμενο θα ζητήσεις κάτι ίσης αξίας, όπως ορίζεται από την αγορά αλλά και από τις ανάγκες του καθενώς. 

 

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για δευτερογενή αγορά που μπορεί να είναι πιο ευέλικτη: πχ μια κιθάρα μπορεί κάποιος να την ανταλλάξει με τρία πετάλια τα οποία να τα "διώξει" μέσω πχ reverb πιο εύκολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ο μυαλοΣ μου ύστερα από την προσεκτική ανάγνωση του νήματος αΦτου

 

https://images.app.goo.gl/fekB8tjn8fUiXGJDA

 

Εγω δεν διαβαζω πλεον .. αναλυσεις.

Το μονο που σκεφτομαι οταν βλεπω αγγελια που λεει αλλη τιμη για ανταλλαγη, ειναι απλο.

1. Ο πωλητης εχει ορισει συγκεκριμενο ποσο μετρητων.

2. Αν θελει ο αγοραστης να κανει ανταλλαγη, θα πρεπει να δωσει πραγματα μεγαλυτερης αξιας ως μεταχειρισμενα (κατι που θα τα βρουν μεταξυ τους).
Για οποιοδηποτε λογο.  Και δεν μας ενδιαφερει κιολας.
Και αν δεν μας συμφερει, δεν αγοραζουμε δηλαδης.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

επιμένω ότι είναι χαζομαρα να το γράφει κάποιος στις αγγελίες. Είναι εντελώς αυθαίρετο και κάνει μπαμ ότι ή ανταλλακτική κοστολόγηση είναι τυχαία. 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. :classic_smile:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

μη τρελαίνεσαι καλέ μου φασιον. Καταλαβαίνω τι λες αλλά επιμένω ότι είναι χαζομαρα να το γράφει κάποιος στις αγγελίες. Είναι εντελώς αυθαίρετο και κάνει μπαμ ότι ή ανταλλακτική κοστολόγηση είναι τυχαία. 

 

Νομίζω ότι επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με τέτοια πράματα σε αγοραπωλησίες εγώ πάω πάσο.

 

Δυνατό θέμα νοιζ. Καιρό είχα να δω τέτοιο πάθος.

 

 

 

Πάντως καλύτερα να γράφει κάποιος για υπεραξιες ανταλλαγής στις αγγελίες από το άλλο συχνό φαινόμενο:

 

"Μοντέλο 1999, καμία σχέση με τις σημερινές. Για όσους ξέρουν" 😂😂😂😂

 

 

Δεν είναι πάντα έτσι, ευτυχώς η πληροφόρηση υπάρχει σε πολύ μεγαλύτερο επίπεδο πρόσβασης από ότι στο παρελθόν. Πιστεύω ότι αν κάποιος βάλει μια τελείως αυθαίρετη τιμή στο προιόν του (το οποίο εύκολα μπορεί να εντοπιστεί και αλλού στο ίντερνετ πχ στο reverb), μπορεί να εκτεθεί αν η τιμή είναι υπερβολική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Spyros Delta said:

 

2. Αν θελει ο αγοραστης να κανει ανταλλαγη, θα πρεπει να δωσει πραγματα μεγαλυτερης αξιας ως μεταχειρισμενα (κατι που θα τα βρουν μεταξυ τους).
 

 

Σπύρο αυτό λέμε τόσες σελίδες. Αν επιδιώκει κάποιος ανταλλαγή με πράγματα μεγαλύτερης αξίας σημαίνει ότι είτε αποβλέπει σε έναν αγοραστή που είναι καθυστερημένος, ή σε έναν με πράγματα που  δεν είναι πραγματικά μεγαλύτερης αξίας. Αλλιώς ο αγοραστής θα τα πούλαγε και θα έπαιρνε μεγαλύτερο ποσό. 

 

Αν δε μπορεί να τα πουλήσει σημαίνει ότι η τιμή τους στη πιάτσα ειναι πολύ χαμηλότερη απο αυτή που νομίζει. Επομένως χάνει κάθε νόημα η 2η τιμή (η ανταλλακτική).

 

Τώρα αν υπάρχει βιασύνη ή οποιοσδήποτε άλλος λόγος, αυτό δε δικαιολογεί την παραοικονομική/μπουρδομαθηματική θεωρία που αναπτύσεται. O καθένας μπορεί να "σκοτώσει" κάτι που πουλάει ή να κάνει μια κακή δοσοληψία.

 

Δεν είναι ανάλυση, ειναι κοινή λογική. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου