Προς το περιεχόμενο

Twimble Overdrive by Mad Professor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, fusiongtr said:

 

.... ακόμα κι αν παίζει με Les Paul.

 

Τα 'χουμε πει. Όλες οι κιθάρες είναι φέντερ απλά δεν το ξέρουν.

  • Like 1
  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jazzjoker said:

 

Τα 'χουμε πει. Όλες οι κιθάρες είναι φέντερ ....

 

... μόνο στα χέρια σου Σπύρο μου.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qesh είπε

Παντως το dirty sample και με TS να μου ελεγες οτι ειναι γραμμενο, θα το πιστευα...

Μα φυσικά, όλα τα od υπεροδηγούν το σήμα της κιθάρας τονίζοντας τα μεσαία (ακόμη και τα λεγόμενα transparent), όποτε το αποτέλεσμα δεν είναι ευδιάκριτο. Πιο πολύ ακούς το τελευταίο μέρος της αλυσίδας που είναι ο ενισχυτής. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα είδη πεταλιών, αν και πολύ ποιοτικά, boutique  και με εξαιρετικό ήχο, ποτέ δεν ήταν

my cup of tea. Δεν προσφέρουν αρκετό saturation που προσωπικά εγώ ζητάω από overdrive πετάλια

για να παίξω lead. Ωστόσο ξέρω ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός τους ούτως ή άλλως και απευθύνονται

σε άλλο κοινό και το πετάλι ακούγεται εξαιρετικό. Καλόπαιχτο, και ωραίο review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Nestoras said:

Μα φυσικά, όλα τα od υπεροδηγούν το σήμα της κιθάρας τονίζοντας τα μεσαία (ακόμη και τα λεγόμενα transparent), όποτε το αποτέλεσμα δεν είναι ευδιάκριτο. Πιο πολύ ακούς το τελευταίο μέρος της αλυσίδας που είναι ο ενισχυτής. 

 

Οντως, και τα λεγομενα transparent (klon, timmy, euphoria, pantheon) τονιζουν μεσαια? Μερικα που εχω ακουσει, μου διδουν την εντυπωση πως δεν τονιζουν καθολου τα μεσαια. Γι' αυτο και ο τελικος ηχος διατηρει 100% το ηχοχρωμα του ενισχυτη. Σιγουρα διαμορφωνουν καπως το eq, βεβαια. Δεν ειναι booster.

 

10 minutes ago, Lord_Goumis said:

Αυτά τα είδη πεταλιών, αν και πολύ ποιοτικά, boutique  και με εξαιρετικό ήχο, ποτέ δεν ήταν

my cup of tea. Δεν προσφέρουν αρκετό saturation που προσωπικά εγώ ζητάω από overdrive πετάλια

για να παίξω lead. Ωστόσο ξέρω ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός τους ούτως ή άλλως και απευθύνονται

σε άλλο κοινό και το πετάλι ακούγεται εξαιρετικό. Καλόπαιχτο, και ωραίο review

 

Το συγκεκριμενο πεταλι μου φανηκε οτι ειχε παρα πολυ saturation. Παραπανω απο οσο θελω. Μηπως εννοεις gain? Εγω το βρισκω λιγο "πλαδαρο", με αμολητα χαμηλα, μακρια απο εναν σφικτο μοντερνο lead ηχο. Ετσι ειναι το στυλ του. Και μου αρεσει πολυ. Γραφεις εξαιρετικα πραγματα με τετοιο ηχο.

 

Τετοια ειδους πεταλια, επισης, προσφερουν την βαση για τον τελικο ηχο. Μπαινουν τελευταια στην αλυσιδα. Τα συνδυαζεις και με αλλα πεταλια για παρεις κατι διαφορετικο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το συγκεκριμενο πεταλι μου φανηκε οτι ειχε παρα πολυ saturation. Παραπανω απο οσο θελω. Μηπως εννοεις gain? Εγω το βρισκω λιγο "πλαδαρο", με αμολητα χαμηλα, μακρια απο εναν σφικτο μοντερνο lead ηχο. Ετσι ειναι το στυλ του. Και μου αρεσει πολυ. Γραφεις εξαιρετικα πραγματα με τετοιο ηχο

 

Όχι δεν εννοώ gain (το οποίο έτσι κι αλλιώς σε κάθε πετάλι δεν το βάζω πάνω από την μέση) αλλά το ''σφιχτό μοντέρνο lead ήχο''... Και ας είναι το gain μόλις στο 3.

Που δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα μοντέρνος... αρκεί να στρογγυλεύει κάπως τον ήχο και να τον κάνει πιο σφιχτό, πχ να δίνει sustain σε fender-οειδή κιθάρες κτλ (με humbuckers κάτι γίνεται, αλλά με single coils ακόμα και boost να βάλεις μετά, η κιθάρα εξακολουθεί να συμπεριφέρεται ως single coil κιθάρα... σε πολλούς αρέσει αυτό βέβαια). 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Lord_Goumis said:

 αρκεί να στρογγυλεύει κάπως τον ήχο και να τον κάνει πιο σφιχτό, πχ να δίνει sustain σε fender-οειδή κιθάρες κτλ (με humbuckers κάτι γίνεται, αλλά με single coils ακόμα και boost να βάλεις μετά, η κιθάρα εξακολουθεί να συμπεριφέρεται ως single coil κιθάρα... σε πολλούς αρέσει αυτό βέβαια). 

 

 

 

Ο πιο fat και σφικτος συνδυασμος με 80s ηχο για single coil, που χρησιμοποιω, ειναι ενα green russian (ή big muff) και ενα ts να σπρωχνει.  Οσο πιο καθαροι οι μαγνητες και ο ενισχυτης, τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Παιζεις ανετα gnr και gary moore (όποτε θες σου στελνω samples)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου