Προς το περιεχόμενο

Twimble Overdrive by Mad Professor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Οντως, και τα λεγομενα transparent (klon, timmy, euphoria, pantheon) τονιζουν μεσαια? Μερικα που εχω ακουσει, μου διδουν την εντυπωση πως δεν τονιζουν καθολου τα μεσαια. Γι' αυτο και ο τελικος ηχος διατηρει 100% το ηχοχρωμα του ενισχυτη. Σιγουρα διαμορφωνουν καπως το eq, βεβαια. Δεν ειναι booster.

Klon δεν έχω, έχω όμως το Archer. Φυσικά και τονίζει μεσαία. Απλά σε μπερδεύει γιατί mixάρει od & clean ήχο και φαίνεται καθαρότερο. Όπως και το Sparkle drive (που επίσης έχω).

Timmy δεν έχω.

Euphoria δεν έχω, έχω όμως το (original) Zendrive. Αυτό και αν τονίζει μεσαία.

Pantheon δεν έχω, έχω όμως Blues driver & Bluesbreaker (που εκεί στηρίζεται). Αυτά δεν τονίζουν τόσο τα μεσαία γι' αυτό και "χάνονται" όταν παίζεις strat. Είναι όμως γ@maτα όταν παίζεις διπλοπηνιακούς που έχουν μεσαία εξ' αρχής.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και γίνεται κουβέντα για transparency, το Twimble δεν θα το κατέτασσα στην transparent κατηγορία overdrives. Προσωπικά έχω το BB preamp το οποίο ήταν για αρκετά χρόνια στο pedalbord μου και δοκιμάστηκε υπό διάφορες συνθήκες και ναι αυτό είναι πραγματικά transparent ακόμη και με το gain στο τέρμα. 

 

Τα transparent overdrives έγιναν λίγο μύθος imo τα τελευταία χρόνια με όλο το κύμα του home playing, youtube, video reviews κλπ. Είναι μια καλή λύση για τον κιθαρίστα που δεν μπορεί να ανοίξει πολύ το volume ενώ θέλει να ακούσει το break up του ενισχυτή του χωρίς επιπρόσθετο ηχόχρωμα. Στην πράξη και σύμφωνα πάντα με το προσωπικό μου γούστο, τα hardcore transparent πετάλια δε λειτουργούν καλά πάνω στη σκηνή αλλά μπορεί να αποδώσουν καταπληκτικά σε ελεγχόμενες συνθήκες ηχογράφησης.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Jazzjoker said:

Μια και γίνεται κουβέντα για transparency, το Twimble δεν θα το κατέτασσα στην transparent κατηγορία overdrives. Προσωπικά έχω το BB preamp το οποίο ήταν για αρκετά χρόνια στο pedalbord μου και δοκιμάστηκε υπό διάφορες συνθήκες και ναι αυτό είναι πραγματικά transparent ακόμη και με το gain στο τέρμα. 

 

 

To twible σίγουρα έχει λίγο τσιμπημένα μεσαία.

 

Έχω έναν κλώνο του bb preamp (EHX crayon) και δεν θα το χαρακτήριζα transparent. Έχει αρκετά τσιμπημένα μεσαία. Σχεδόν σαν TS. Νομίζω υπάρχουν και διαφορετικές εκδόσεις του xotic, που αφορούν τα μεσαία.

 

Προσωπικά, τα "transparent" που έχω τα χρησιμοποιώ όταν θέλω να μπουστάρω σήμα (ενισχυτή ή od πετάλι) το οποίο έχει έντονα μεσαία, ώστε να μην αλλάξει το ηχόχρωμά του. Επίσης, το χρησιμοποιώ και σαν βασικό ήχο, έχοντας ένα ts μπροστά ώστε να μου δίδει lead ήχο όποτε χρειαστεί. Και πλέον τα χρησιμοποιώ και σε εγγραφές, σε low to medium gain περιπτωσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Pantheon δεν έχω, έχω όμως Blues driver & Bluesbreaker (που εκεί στηρίζεται). Αυτά δεν τονίζουν τόσο τα μεσαία γι' αυτό και "χάνονται" όταν παίζεις strat.

Αν και το έχω ξαναγράψει, ακόμα θυμάμαι πόσο απογοητεύτηκα όταν είχα αγοράσει το blues driver keeley modded, μου είχε φανεί εντελώς άχρωμο και χωρίς καμία παρουσία με την strat και ενισχυτή τύπου fender champ αλλά και πόσο εντυπωσιάστηκα από το ταπεινό stock sd-1.

Πλέον μετά από αρκετές δοκιμές σε διάφορα πετάλια έχω καταλήξει να μου αρέσουν αυτά που έχουν έντονο χαρακτήρα και ν’ απεχθάνομαι τα “transparent” και παίζω μόνο στο σπίτι, που να έπαιζα και σε μπάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το Twimble για αρκετο καιρο. Το πηρα οταν ειχε πρωτοβγει επηρεασμένος απο τα φοβερα demo videos που κυκλοφορουν.

Προσωπικα πιστευω πως ειναι ενα πολυ καλό dumble style simulation.

Εντυπωσεις:

- Καθεται πολυ καλα σε fender ενισχυτες με 6L6 τελικες και σεταρισμενοι τελειως ουδετεροι με χαμηλα το volume και 'στρωνοντας' τον ηχο απο το πεταλι. Εχοντας εναν super rev. και εναν twin rev. μπορω να πως και στους δυο εκανε φοβερα τη δουλεια που προοριζοταν. Επισης και στους 2 ενισχυτες ατελειωτο headroom και φοβερες αρμονικες.

Σε συνδιασμο με buffered πεταλια -ειτε πριν ειτε μετα- σε πεταλιερα, ο ηχος αλλοιωνεται αρκετα σε σχεση με αλλα overdrives.

- Προσωπικα δε μου αρεσε σε ενισχυτες που το δοκιμασα με χαμηλοτερο headroom και τελικες 6V6 (DRRI) και Blues Jr.(EL84). Εκει θεωρω πως "μπουκωνε' αρκετα τον ηχο.

Αυτο ομως που με εντυπωσιασε ειναι το predrive side δλδ το booster με τα 2 settings μονο του. Φοβερά καθαρα fat blues tones.

Γενικότερα πιστευω πως ειναι ενα πολυ καλο πεταλι για τη δουλεια του αλλα θελει προσοχη στον ενισχυτη που θα το σεταρεις..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πετυχαίνει καλά την breakup-ιλα, αλλά το preamp raspyness του Deluxe στα δικά μου αυτιά δεν ηχεί καλά.

Φαντάζομαι οτι σε twin ίσως κάθεται καλύτερα.

 

Μου αρέσει πολύ στο παίξιμό σου που το "γαργαλάς" για να του βγάλεις δυναμικές. 😉

 

Ίσως να έκανες ένα κλιπάκι με το boost για να ...πυρακτώσεις τις 6V6...

 

Ωραία πράματα anyway!

  • Like 2

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πετάλι!

παρατήρησα με τους διπλούς δεν αποδίδει το ίδιο καλά, ειναι θέμα ρυθμίσεων?

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nasokosm said:

παρατήρησα με τους διπλούς δεν αποδίδει το ίδιο καλά, ειναι θέμα ρυθμίσεων?

 

Ναι Νάσο, στο κλιπ με τους διπλούς είχα επίτηδες "σκοτεινές" ρυθμίσεις, με λίγα πρίμα και πολύ gain. 

  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου