Προς το περιεχόμενο

Όταν σε πιάνουν κότσο...(Τele '52)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Jazzjoker said:

Το 'χα ξαναδεί παλιότερα. Προφανώς και είναι στημένο. Εν τω μεταξύ το σενάριο με την κιθάρα του παππού που μούχλιαζε σε κάποια αποθήκη και τη βρήκε ο εγγονός αλλά δεν έχει ιδέα, είναι ό,τι πιο unoriginal μπορούσαν να σκεφτούν.

Στημένο.

Βασικά όλα στημένα είναι, καθώς βλέπεις κάμερες στημένες, γκρο πλαν, διακοπή να έρθει ο ειδικός με τα τατουάζ, κλπ.

Αλλά είναι στημένο για να φανεί και η πολιτική του μαγαζιού δηλαδή κοιτάξτε να δειτε εσείς από το νετ, μπορεί ο τεχνικός να είπε 25000-30000, αλλά και εμείς έχουμε ρίσκα, πληρώνουμε κάμερες, σκηνοθέτες...

Αλλωστε το παιδί ας πούμε μπήκε με άποψη θέλω 13000. Ε πάρε 13000. Εμείς να μη βγάλουμε κατι τις?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το 'χα ξαναδεί παλιότερα. Προφανώς και είναι στημένο. Εν τω μεταξύ το σενάριο με την κιθάρα του παππού που μούχλιαζε σε κάποια αποθήκη και τη βρήκε ο εγγονός αλλά δεν έχει ιδέα, είναι ό,τι πιο unoriginal μπορούσαν να σκεφτούν.

 

Εχω ακουσει και σεναριο οπου τυπος αγορασε αγροκτημα στην Αριζονα και στο παταρι του σταυλου μεσα στα αχυρα βρηκε μια αθικτη LP 59

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ότι είναι στημένο καθώς μιλάμε για τηλεόραση, ας σκεφτούμε και λίγο το κομμάτι του παζαριού.

Ο πωλητής έδωσε μια αρχική τιμή. Έδωσε λοιπόν το πάνω χέρι στον αγοραστή, που ήξερε ότι με τόσα είναι ικανοποιημένος. Αν βάλουμε στην εξίσωση ότι μπαίνεις σε ένα μαγαζί που ήδη ξέρεις ότι αγοράζει πολύ φτηνά και πουλάει πολύ ακριβά, λογικά το γνωρίζεις και είσαι διατεθειμένος να χάσεις προκειμένου να τα πάρεις άμεσα. Φάνηκε και από την συζήτηση, επέμεινε στο “cash”. Ναι, μπορεί η κιθάρα να αξίζει 30000, πόσο εύκολο είναι όμως να βρεις αγοραστή που να τα δίνει σε ρευστό;

Και μόνο το ότι του έδωσαν όσα ακριβώς ζήτησε είναι μια νίκη στην συγκεκριμένη περίσταση… Άλλωστε ίσως περίμενε να του δώσουν 10, πχ, και επομένως να άρχισε από λίγο πιο ψιλά για να μπορούν να «τα βρουν στην μέση».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ ότι είναι σόου και ότι είναι scripted

 

το θέμα μου είναι το εξής:

 

19 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

ε πονηρεύει λίγο το γεγονός ότι είναι σόου αλλά και πάλι.

 

Αυτό το βίντεο με τον ''παππού'' που ανέβασες που πούλησε την '61 strat (στο ίδιο σόου) 55 χιλιάρικα..

 

Δηλαδή με ποιά λογική κοστολογείται μια original 1952 tele στις 20.000 - 30.000 ενώ μια 1961 stratocaster με

αλλαγμένο τον bridge μαγνήτη και δεν ξερω αν λείπουν και άλλα original parts, κοστολογείται ''35.000 που σε auction μπορεί

να φτάσει στις 70.000?'' (που φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει μιας και η κιθάρα πουλήθηκε μια μεγάλη χασούρα)

 

https://www.youtube.com/watch?v=0m0vVubKXtY

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ο ''ειδικός'' του σόου (είτε είναι όντως είναι ειδικός ή βάλανε έναν μαλλιά με τατουάζ

να λέει την γνώμη του σύμφωνα με το σενάριο) πως υπολογίζει την αξία του οργάνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Lord_Goumis said:

δεν διαφωνώ ότι είναι σόου και ότι είναι scripted

 

το θέμα μου είναι το εξής:

 

 

Δηλαδή με ποιά λογική κοστολογείται μια original 1952 tele στις 20.000 - 30.000 ενώ μια 1961 stratocaster με

αλλαγμένο τον bridge μαγνήτη και δεν ξερω αν λείπουν και άλλα original parts, κοστολογείται ''35.000 που σε auction μπορεί

να φτάσει στις 70.000?'' (που φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει μιας και η κιθάρα πουλήθηκε μια μεγάλη χασούρα)

 

https://www.youtube.com/watch?v=0m0vVubKXtY

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ο ''ειδικός'' του σόου (είτε είναι όντως είναι ειδικός ή βάλανε έναν μαλλιά με τατουάζ

να λέει την γνώμη του σύμφωνα με το σενάριο) πως υπολογίζει την αξία του οργάνου...

 

Αυτή η στρατ πωλήθηκε τόσο λόγο της ιστορίας της (σύμφωνα με το βίντεο). Ο παππούς είναι γνωστός σεσιονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον παππού δεν τολμάς να τον πιάσεις Κώτσο.

Εχει βαρύ όνομα.

Είναι και λίγο διαφήμιση στο μαγαζί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/12/2020 at 7:37 PM, Lord_Goumis said:

 

Διόλου απίθανο... αλλά και πάλι... δεν μπορώ να το χωνέψω....

Ήξερε τι πήγε να πουλήσει... και δεν ήταν δα και δεκαετία του '90 το βίντεο ο άλλος

να μην έχει ιδέα τι θησαυρό έχει στα χέρια του γιατί δεν υπήρχε ίντερνετ...

Και προφανώς ακόμα και πριν μια πενταετία-δεκαετία αυτά τα όργανα είχαν παραπλήσια αξία.

 

Με πονηρεύει λίγο το γεγονός ότι είναι σόου αλλά και πάλι.

 

Αυτό το βίντεο με τον ''παππού'' που ανέβασες που πούλησε την '61 strat (στο ίδιο σόου) 55 χιλιάρικα...

με τον μούφα bridge μαγνήτη.. και πουλώντας την πήραν πίσα τα μισά χρήματα... αλλά εδώ τον πιτσιρικά

κυριολεκτικά τον μάδησαν!!

 

Αδυνατώ να πιστέψω ακόμα πως κάτι τέτοιο όντως συνέβη...😛

 

Θα μου πεις, άραγε πόσοι ανυποψίαστοι καθαρίζοντας το πατάρι του παππού τους ''σκότωσαν''

τέτοιας αξίας κιθάρες για λίγα χρήματα

 

 

 

ο παππούς μου είχε πουλήσει μοτοσυκλέτα BMW του Β παγκοσμίου που είχαν αφήσει οι Γερμανοί στο χωριό, 500 δραχμές...

On 5/12/2020 at 7:44 PM, Superfunk said:

Μα.... ΔΥΟ λεπτά ΠΡΙΝ την πουλήσει του είπε ο ειδικός ότι αξίζει 25-30 χιλιάρικα.....ΠΟΣΟ βλαξ πρέπει να είναι κάποιος..

 

Η κιθάρα ήταν ίσως η πιο clean blackguard που έχω δει ποτέ.

 

το επανέλαβε ο μικρός το 30άρι αλλα ο μαγαζάτορας επέμενε στο 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rgxinap said:

 

το επανέλαβε ο μικρός το 30άρι αλλα ο μαγαζάτορας επέμενε στο 13.

 

ουσιαστικά ο μικρός είπε: δεν θα μου έδινες 30 ε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου