Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου με μάθημα μέσω Skype


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

 

Δυστυχώς το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα μαθήματα τρομπέτας που κάνω μέσω skype. Κάνω τρομπέρα εδώ και 2+ χρόνια και πλέον έχω φτάσει σ' ένα σημείο που έχουμε ντουέτα με τον καθηγητή μου, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ακούγονται και οι δυο τρομπέτες ταυτόχρονα....εδώ λοιπόν ξεκινάει το πρόβλημα.

 

Μόλις πάμε να παίξουμε ταυτόχρονα εγώ ακούω μόνο τον εαυτό μου και ο καθηγητής μου (μετά από κάποιες μικρές ρυθμίσεις που κάναμε στον υπολογιστή του, windows) μ' ακούει κανονικά ενώ ταυτόχρονα παίζει χωρίς να του κόβει τον ήχο (που είναι και το ζητούμενο).

 

Γνωρίζετε λοιπόν κάποιον τρόπο να διορθώσω αυτό το πρόβλημα ή θα πρέπει να αλλάξω εφαρμογή;;; (βλέπε π.χ Zoom κτλ).

 

*Να τονίσω πως το λειτουργικό μου είναι MAC και ότι έχω βγάλει το "Auto Adjust Gain Mic" που έχει το Skype, επίσης για κάρτα ήχου έχω μια Presonus FP 10 και για μικρόφωνο ένα Rode NT-1 ή AKG C2000B εναλλάξ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Επεξεργασμένο από akisgr

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που έχεις MAC γιατί αν δεν είχες το Microsoft Teams είναι the best thing since sliced bread.

To Skype μου φαίνεται πλέον, ειδικά στην πΓιοτιτα του ήχου ... παλαιολιθικό...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κρίμα που έχεις MAC γιατί αν δεν είχες το Microsoft Teams είναι the best thing since sliced bread.

To Skype μου φαίνεται πλέον, ειδικά στην πΓιοτιτα του ήχου ... παλαιολιθικό...

 

 

Μια χαρά τρέχει το Teams σε Mac. Αν όντως πιστεύεις ότι είναι καλό, τότε ας κατεβάσει το plugin και ας το τρέξει. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να το τρέξει από τον Browser. Και δεν του το είχα... 🙂 (του Teams)

Επεξεργασμένο από Vale Rossi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

Μια χαρά τρέχει το Teams σε Mac. Αν όντως πιστεύεις ότι είναι καλό, τότε ας κατεβάσει το plugin και ας το τρέξει. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να το τρέξει από τον Browser. Και δεν του το είχα... 🙂 (του Teams)

 

Eιναι φοβερό... μιλάμε για κολοσσιαία διαφορά σε εικόνα και ήχο.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Eιναι φοβερό... μιλάμε για κολοσσιαία διαφορά σε εικόνα και ήχο.

Θα το δοκιμάσω ASAP.  Thanks για μία ακόμη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ ήξερα, θα το δοκιμάσω σίγουρα...ελπίζω να μπορούμε να ακουγόμαστε και οι δυο ταυτόχρονα.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Επεξεργασμένο από akisgr

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καμία βελτίωση τελικά...έκανα σήμερα δοκιμή και με Zoom και με facebook messenger αλλά μπα...Μου κάνει πάλι διακοπές (με το που πάω να παίξω στο ντουέτο σταματάω να ακούω τον άλλον)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο Spyros Delta έχει προτείνει πριν λίγο καιρό ένα μικρό software για να κάνεις τη δουλειά αυτή στο skype.

Δεν εχω τον χρόνο να ψάξω αλλα αν το θυμάται κανείς...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παρένθεση.. Το Skype έχει αξαγοραστεί από την Microsoft. Επειδή χρησιμοποιώ συχνά τώρα τελυταία στο "Skype for business", μου ήρθε ενημέρωση ότι θα καταργηθεί και συνδέομαι πλέον με Microsoft Teams. Αλλά επαναλαμβάνω, μιλάω για το business version..

Επεξεργασμένο από 1_4_5 Alive

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου