Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου με μάθημα μέσω Skype


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

To θεμα δεν ειναι να βρεις γιατι δεν ακουγεται ο αλλος οταν παιζεις, αλλα να βρεις τροπο να ακους τον αλλον χωρις καθυστερηση για να παιξεις ταυτοχρονα μαζι του και παραλληλα να σε ακουει κι αυτος χωρις καθυστερηση.

Ααα και η ταχυτητα της συνδεσης ειναι ενα θεμα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 hours ago, yameth said:

Ο Spyros Delta έχει προτείνει πριν λίγο καιρό ένα μικρό software για να κάνεις τη δουλειά αυτή στο skype.

Δεν εχω τον χρόνο να ψάξω αλλα αν το θυμάται κανείς...

 

Voicemeeter

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Voicemeeter

 

Με αυτο, δεν λυνεται το προβλημα που εχει.
Αυτο κανει αλλη δουλεια.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το ξέρω.

Στο Γιάννη απάντησα

Χαιρω πολυ. Αν ηταν χρησιμο θα το εγραφα και εγω.

Το θεμα ειναι οτι θα το διαβαζε ο θεματοθετης και θα σπαταλουσε αρκετες ωρες να μαθει να το δουλευει (εχει 1002 ρυθμισεις), χωρις να του λυσει το προβλημα.

Ουτε με το voicemeeter, ακους τον αλλον οταν παιζεις. Ουτε ταυτοχρονα μπορεις να παιξεις.

Ειναι για να μπορεις να κανεις streaming  απο πολλαπλες πηγες ηχου (πχ το μικροφωνο σου να ακουγεται ταυτοχρονα με κατι που παιζει το πισι σου ή και το daw σου).

Πρεπει να κοιταξει με αυτα τα JamKazam κλπ που προτεινε ο φιλος πιο πριν, αν μπορει να λυσει το προβλημα του.

https://audiogeek11.com/best-services-for-online-music-jam-2020/

Kαι να βαλει ιντερνετ υψηλης ταχυτητας (που δυστυχώς, σε αρκετές περιπτώσεις, οι ταχύτητες αυτές είναι μόνο… θεωρητικές)

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκολη λυση ειναι  να του ηχογραφει ο δασκαλος το θεμα του, να του το στελνει και να παιζει πανω σε αυτο το ντουετο του.
Δεν ειναι αναγκη να ειναι λαιβ το ντουετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τουλαχιστον σε PC, το προβλημα πολλες φορες δεν ειναι στο Skype η σε οποιο προγραμμα, αλλα στις ρυθμισεις ηχου του PC οπου συνηθως εχει τσεκαρισμενο να κοβει το Background noise οταν χρησιμοποιει το μικροφωνο, οποτε αντιλαμβανεται οτι αλλο ηχο σαν θορυβο και τον κοβει. Αν το απενεργοποιησει κανεις λυνεται το θεμα, και δεν κοβει τον αλλο οταν παιζεις εσυ. Σε μενα αυτο ηταν στο Sound Manager του Dell Audio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως προαναφέρθηκε το πρόβλημα είναι τις περισσότερες φορές αφενός στο latency αφετέρου στις ρυθμίσεις του μικροφώνου. Επίσης πολλά macbook έχουν directional χαρακτηριστικά στο μικρόφωνο (από hardware) οπότε πρέπει η πηγή του ήχου να είναι μπροστά στο κέντρο της οθόνης. (Κάνει fade ήχους που έρχονται από το πλάι και αυτό δεν έχω βρει να είναι δυνατόν να αλλάξει). 

 

Επίσης: https://www.uberconference.com 

Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά ως εναλλακτικό του skype, Zoom, MS Teams κλπ. (Πρέπει να φτιάξεις account, υπάρχει free έκδοση)

Έχει καλή ποιότητα ήχου και αρκετές παραμέτρους ρύθμισης.

Τρίβιο: ο πρόεδρος της εταιρείας (ή κάτι τέτοιο) είναι μερακλής, έχει συνθέσει και ηχογραφήσει ειδικό κομμάτι για την αναμονή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου