Προς το περιεχόμενο

Ανεμοστροβιλος (Παντος Καιρου)


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ας παμε λιγο πισω στο χρονο.
Ενα κομματι που ειχα γραψει για την μπαντα μου "Παντος Καιρου" το 2000.
Ηταν η απόρροια της παραδοχης οτι δεν θα φυγω στο εξωτερικο και πλεον θα απευθυνομαι σε Ελληνικο κοινο που ακουει ροκ (οχι Ελληνικο ροκ), αλλα θελει και Ελληνικο στιχο.
Ισως να ηταν και λαθος, δεν εχει σημασια.
 

Το ηχογραφησαμε live σε 24track μπομπινα (soundkraft, απο τις τελευταιες εν λειτουργια στην Ελλαδα) και καναμε μερικα overdubs σε ηλεκτρικες, ακουστικες κιθαρες και φωνες.
(Prs, Strat, Μarshall Mk2 Plexi, Marshall JMP100 Super Lead, Taylor)

Εγινε μια προχειρη μιξη (manual automation με 3-4 ατoμα πανω απο την κονσολα) για ενα demo με 11 κομματια, αλλα δυστυχως δεν αγορασαμε τις μπομπινες για να εχουμε το υλικο για οτιδηποτε περαιτερω.
Η μπαντα ηταν ετοιμη να υπογραψει συμβολαιο με μεγαλη δισκογραφικη, αλλα διαφωνησα με τον παραγωγο που ηθελε να μειωσουμε κιθαρες, να βαλουμε keyboards και να γινουμε πιο "Ελληνικη" μπαντα.
Κι ετσι το διαλυσαμε.
Κι αυτο ισως να ηταν λαθος, αλλα δεν εχει σημασια.
 Οι στιχοι ουσιαστικα προμήνυαν κατι τετοιο , αφου μιλανε για το οτι δεν υπολογίζω τιποτα και κανω παντα οτι μου λεει η καρδια.
"Στα χερια σου τη ζωη αφηνω - Τα λαθη που εκανες τα σβηνω"
 


Κουτσομπολιο:
Μετα απο μερικους μηνες ακουσα το chord progression της ακουστικης γεφυρας σε ενα τραγουδι που εγραψε και εγινε μεγαλο διαχρονικο σουξε, ο συνθετης/παραγωγος/και κριτης σημερα, που ηταν και ο ανθρωπος της δισκογραφικης που θα εκανε την παραγωγη στο δισκο μας και ειχε επιλεξει τον Ανεμοστροβιλο για προωθηση στα μεσα.
Ηταν ομως εξυπνο "κλεψιμο", απο αυτα που δεν μπορουν να πανε δικαστηριο, αλλα ξερεις οτι ξεκινησε απο το δικο σου τραγουδι.
Ειχε παρει το progression αλλα οχι τη μελωδια. (βεβαια καποια στιγμη αργοτερα ξεθαρεψε και εκλεψε και μελωδια απο ενα φιλο συνθετη, που τον πηγε δικαστηρια και του πηρε χοντρα).
Η ιστορια πως το ανακαλυψα ειχε πλακα.
Εχω παει για καλοκαιρινη σεζον σε μπουζουκλερι και καναμε προβα τα καινουρια σουξε.
Πεφτει μπροστα μου η παρτιτουρα απο ενα καινουριο κομματι και ξεκιναω να το "κοιταζω" στην κιθαρα (πριν μας βαλει ο μαεστρος να το ακουσουμε).
Παρατηρω το progression που δεν ειναι το κλασσικο ελληνικο μινορε progression, αλλα ματζορε και με καποιες διπλες συγχορδιες D και A (Asus4 και 6η) και μου κανει εντυπωση.
Ρωταω το μαεστρο "ποιος το εχει γραψει αυτο το κομματι μαεστρο?"  και μου λεει το αναμενομενο ονομα.
Χεχε
Αυτα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Πολύ ωραίο κομμάτι Σπύρο.

Και νομίζω ότι θα έκανε και τρελή επιτυχία.

Oι ενδειξεις αυτο λεγανε., Οποιος το ακουγε, του αρεσε και του εμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρα πάρα πολύ καλό! Πλέον που όλα αυτά γίνονται και χωρίς δισκογραφικές, γιατί δεν το ξαναβάζεις μπροστά; Και γιατί όχι με αγγλικό στίχο; Το internet μπορεί να σε σπρώξει πολύ μακριά, εδώ πήγαν άλλοι κι άλλοι. 🙂 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Spyros Delta said:

αλλα διαφωνησα με τον παραγωγο που ηθελε να μειωσουμε κιθαρες, να βαλουμε keyboards και να γινουμε πιο "Ελληνικη" μπαντα.

 

 

κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πάρα πάρα πολύ καλό! Πλέον που όλα αυτά γίνονται και χωρίς δισκογραφικές, γιατί δεν το ξαναβάζεις μπροστά; Και γιατί όχι με αγγλικό στίχο; Το internet μπορεί να σε σπρώξει πολύ μακριά, εδώ πήγαν άλλοι κι άλλοι. 🙂 

Το σκεφτηκα, αλλα πλεον εχουν χωρισει οι δρομοι μας με τα αλλα παιδια της μπαντας.
Μονο ο ντραμερ εχει μεινει.
Ο μπασιστας εχει μεταναστευσει μονιμα Ολλανδια και εχει βρει την υγεια του παιζοντας σε καλες μπαντες και εχοντας γινει ενας πολυ καλος Luthier και ο τραγουδιστης στην Αυστραλια.
Θα μου πεις βρες αλλους. Το βλεπω δυσκολο γιατι ειχαμε δεσει και ειναι και δυσκολο να βρεις τραγουδιστη που εκτος απο το "να τα λεει", να μην ειναι και πολυ τρελλος ωστε να μη κανει μια μπαντα ανω κατω.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Το σκεφτηκα, αλλα πλεον εχουν χωρισει οι δρομοι μας με τα αλλα παιδια της μπαντας.
Μονο ο ντραμερ εχει μεινει.
Ο μπασιστας εχει μεταναστευσει μονιμα Ολλανδια και εχει βρει την υγεια του παιζοντας σε καλες μπαντες και εχοντας γινει ενας πολυ καλος Luthier και ο τραγουδιστης στην Αυστραλια.
Θα μου πεις βρες αλλους. Το βλεπω δυσκολο γιατι ειχαμε δεσει και ειναι και δυσκολο να βρεις τραγουδιστη που εκτος απο το "να τα λεει", να μην ειναι και πολυ τρελλος ωστε να μη κανει μια μπαντα ανω κατω.

 

.

 

Ο Φώτης παίζει μπάσο σε αυτό το κομμάτι;; Γράψτε τα remotely τώρα που έγινε και της μόδας, αν αρχίσει και τραβάει το βλέπετε τότε. Το κομμάτι είναι πολύ καλό, που να ακούσουμε και τα υπόλοιπα!

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου