Προς το περιεχόμενο

OI DREAM THEATER ΣΤΑ 70's...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους είχα φάει κάποτε με το κουτάλι και ήμουν μεγάλος φαν (γενικά όλων όσων με διέγειραν με τα μαθηματικά τους :classic_tongue:)

Δεν ήμουν ποτέ κατά του να μεταλλάσεται μια μπάντα προς νέους για αυτή δρόμους, αντιθέτως το θεωρώ αναγκαίο μιας και οδηγεί στην εξέλιξη όχι μόνο του ατόμου αλλά και του συνόλου (μπάντα-ακροατής).

Φυσικά υπάρχουν άλλοι που εξελίσουν το εκάστοτε είδος με ενέσεις νέων στοιχείων (πετυχημένα ή μη δεν έχει σημασια) και άλλοι που απλά ακολουθούν νέους δρόμους (τρανό παράδειγμα οι pain of salvation).

Το θέμα των "φανζ" που ξενερώνουν με τις αλλαγές ας μη το πιάσουμε, μου φαίνεται πολύ ρηχό.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, καθένας όπως το παίρνει, οι καιροί οδηγούν τη κάθε μπάντα να προσαρμόζεται στις αλλαγές που της επιβάλλονται.

Εδώ ξεκάθαρα και οι theater έχουν προσαρμοστεί, μέχρι και το εξώφυλλο μας το δείχνει (φαντάζομαι και ο δίσκος θα το θήγει κάπως)

Μικρή διάρκεια, ξεκάθαρη δομή και χωρίς (πλέον) εκπλήξεις, και μικρές, ας πούμε, αλλαγές στα του ήχου.

Ραδιοφωνικό θα το χαρακτήριζα (για τα δεδομένα του είδους)

Δε με χάλασε αυτό που άκουσα αλλά ούτε με εξιτάρει να ακούσω και τα υπόλοιπα του δίσκου.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tenor.gif

 

(Χωρίς να κοροϊδεύω κανέναν, να με απασχολεί αν οι DT θα κυκλοφορήσουν μουσική του δικού μου ειδικά γούστου, χωρίς καν να σκοπεύω να αποδομήσω τα χρόνια που τους γούσταρα και τους άκουγα με σπουδή!)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gmoukou είπε

Δε με χάλασε αυτό που άκουσα αλλά ούτε με εξιτάρει να ακούσω και τα υπόλοιπα του δίσκου.

Δώσε σε αυτόν το δίσκο μια ευκαιρία...Οκ,ίσως δύο.

Στο λέει ένας πιστός πλην όμως σχετικά αμήχανος φαν από το Octavarium και μετά(2005).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι δεν μου έκανε κλικ με το πρώτο άκουσμα. Ωστόσο ρίχνοντας μια ματιά στο Playlist μου άρεσε το γεγονός ότι τα περισσότερα κομμάτια μικρή διάρκεια, δεν περίμενα να δω άλμπουμ των Theater με τόσα πολλά 5λεπτα και 4λεπτα κομμάτια. 

 

Ήμουν πιστός ακόλουθος της μπαντας μέχρι το Octavarium ή το train of though (δεν θυμάμαι πιο είναι το πιο πρόσφατο από αυτά τα δύο) , μετά έχασα επαφή (όχι απαραίτητα λόγω του ότι δεν ήταν καλα τα επομενα άλμπουμ, απλά έτυχε να μην ασχολούμαι πλέον με τόσο με την metal) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gmoukou είπε

Ραδιοφωνικό θα το χαρακτήριζα (για τα δεδομένα του είδους)

Δε με χάλασε αυτό που άκουσα αλλά ούτε με εξιτάρει να ακούσω και τα υπόλοιπα του δίσκου.

ο δίσκος είναι του 2019 . Το μπονους τρακ που ακούμε ουδεμία σχέση με το ύφος του αλμπουμ 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι συνθέσεις τους είναι εντυπωσιακές, η φωνή του labrie μου φαίνονταν λίγο κουραστική και χαλούσε το αποτέλεσμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου