Προς το περιεχόμενο

Ξεσφίγγω το truss rod για να βγαλω χορδές???


Η απάντηση από τον harilatron,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να βγάλω τελείως τις χορδές για να τις αλλάξω αλλά και για να αντικαταστήσω και το nut. Επειδή είχα ακούσει ότι καλό είναι να αλλάζουμε τις χορδές μία μία για να μη καταπονείται η ταστιέρα από απότομες αλλαγές τάσης, ήθελα να ρωτήσω τώρα που θέλω να τις αφαιρέσω τελείως μήπως πρέπει να λασκάρω το truss rod για όση ώρα είναι το όργανο χωρίς χορδές.
Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
  • Λύση

Το trussrod ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρέπει να το πειράξεις. 

Η οδηγία για αφαίρεση των χορδών μια μια έχει μια λογική, τόσο σε σχέση με τις τάσεις που αναφέρεις όσο και σε σχέση με το πόσο γρήγορα θα ξανακουρδίσεις αν έχεις κιθάρα με floating τρεμολο. 

Προσωπικά τις κόβω με το κοφτάκι και τις βγάζω όλες μαζί - ευκαιρία να καθαρίσω και την ταστιέρα με ένα βρεγμένο πανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikosos είπε

μήπως πρέπει να λασκάρω το truss rod για όση ώρα είναι το όργανο χωρίς χορδές.

 

Όχι!

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ασχολείσαι με το truss rod. Χαλάρωσε τες αρκετά ωστε να τις πιανεις ολες μαζι και ΠΑΛΟΥΚΩΣΕ ΤΕΣ ΜΑΣΤΟΡΑ με ενα ΓΚόφτη!!!Ευκαιρια να καθαρίσεις και την ταστιέρα! (εκτός αν εισαι ο SF που την καθάρισε πάλι εχτες που ξανααλλαξε χορδές... Οποτε αν θες τις αλλαζεις και μια μια).Γενικα nut εχεις ξανα αλλαξει;Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα ειναι δυο τρια πραγματακια που πρεπει να γινουν σωστα... 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή βγάζω όλες τις χορδές πριν τις αλλάξω σε όλες μου τις κιθάρες. Ποτέ δεν είχα οποιοδήποτε πρόβλημα. Σε μία μόνο στρατ μου που έχει maple ταστιέρα και αρκετά σφιγμένο truss rod, μπορεί να "πάρει" λίγο το μπράτσο κατά τη διαδικασία αλλά επανέρχεται εντός πενταλέπτου αφού κουρδιστεί η κιθάρα με τις καινούριες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Για ένα μπασάκι πρόκειται παιδιά φτηνό που το πήρα για να το χαρχαλέψω. Ναι έχω ξαναλάξει nut. Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη όπως είπε κι ο Leon7pap αλλά γενικώς μαστορεύω τα όργανα που έχω κατά περιόδους. Ρώτησα βασικά και με το ενδεχόμενο να μείνει χωρίς χορδές το όργανο και 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μανίκι είναι ένα σώμα με συγκεκριμένο και αμετάβλητο stiffness-to-weight ratio. Μπορείς να το αφήσεις και 5 χρόνια χωρίς χορδές και να είναι έτοιμο για χρήση άμεσα, με ένα εύλογο (και ανάλογο) διάστημα εγκλιματισμού. 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου