Προς το περιεχόμενο

AKAI MPC ONE VS MASCHINE MK3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν είχατε να διαλέξετε ένα απο τα 2 ποιο θα ήτανε και γιατι;

Προσωπικά ήμουν υπερ του maschine αλλα απο οταν ειδα το mpc one κολλησα....

 

https://www.thomann.de/gr/native_instruments_maschine_mk3_black.htm

https://www.thomann.de/gr/akai_mpc_one.htm

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα έπαιρνα αυτό το οποίο δεν χρειάζεται PC, ούτε internet store για δείγματα. Ούτως η άλλως πολλοί beat makers δουλεύουν με τα πρώτα ακόμη και σήμερα, είναι μουσικά όργανα για αυτούς, MPC60, MPC2000XL ,κτλ

Ίσως να εψαχνες το mpc live.

 

Κοίτα εδώ ο τύπος:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως ειναι κάπως "ανόμοια" , αν και έχουν σχεδιαστεί να κάνουν την ίδια δουλειά. Το μεν είναι standalone το δε αντλεί την επεξεργαστική ισχύ του pc, κάτι που επιτυγχάνεται απο το συνοδευόμενο software τουτο οποίο το καθιστά ίσως ανώτερο σε δυνατότητες. Το καθιστά επίσης άμεσα εξαρτημένο απο το laptop και αυτό μπορείς να το κρίνεις εσύ αν σε βολεύει. Έχω δει κάποια reviews απο beatmakers οι οποίοι αναφέρουν πως έχει γίνει καλή δουλεία στην καινούρια σειρά των mpc. Απο όσο έχω δει (δεν έχω παίξει αλλά το έχω ψάξει λίγο γιατι κ εγώ έιχα ψηθεί στο παρελθόν να το τσιμπήσω), το λογισμικό έχει λίγα πράγματα να ζηλεύψει απο τα pc  , πόσο μάλλον αν σκεφτείς πως είναι standalone. Δεν ξέρω αν θα γίνουν classic σε 15-20 χρόνια όπως τα παλαιότερα mpc , αλλά ακόμα και για τα τωρινά δεδομένα το workflow του (παίζει να ) φυσάει. Θα επέλεγα mpc έναντι του machine λόγω standalone , ενώ ίσως να μην επέλεγα one λόγω μεγέθους των πλήκτρων (πιο μικρά αλλα ok...) και "χειρότερης" μεταφερσιμότητας σε σχέση με το live. To live έχει και μπαταρία, δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να φανεί χρήσιμη αλλά ο οίστρος δεν ξέρεις σε ποια άκυρη στιγμή της ημέρας θα σκάσει 😜 . Το one απεναντίας έχει τα "physical buttons" όπως τα αποκαλούν , τα οποία προσφέρουν ένα ελαφρώς καλύτερο workflow για να μήν πατας συνέχεια το touch. Πιστεύω όμως πως αυτό βολεύει αυτούς που ήδη δουλεύουν σε mpc. Αν δεν είχα οικονομικό θέμα θα διάλεγα live. Οι δυνατότητες μεταξύ one και live είναι ίδιες. 

Καλές αγορές 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγω παντως εχω ψηθεί πολύ με τα καινουρια mpc και το καινούριο update(2.8)και τα usb host ports.ετσι  πήρα απόφαση να βάλω για πούλημα το maschine mk3 για να πάρω το mpc one.το μονο που με χαλάει στο one ειναι οτι δεν εχει το κλασικο navigator με τα βελακια.απο την άλλη καλο ειναι το Maschine σαν Workflow αλλα βαρέθηκα να ασχολούμαι όλη την ωρα με software updates buffer sample rates και να πρεπει να αλλαζω υπολογιστες λειτουργικα κτλ οταν θα βγαζουνε οι εταιριες τα καινουρια softwares.θα παρω το mpc one και θα ξερω απο την αρχη τι μπορει να κανει και μεχρι που μπορει να φτασει τεχνικα και τελειωσε το θεμα.ασε που οι βιβλιοθήκες και τα expansions του maschine δεν μου λένε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα .

Επεξεργασμένο από al80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου