Προς το περιεχόμενο

κούρδισμα κιθάρας με Floyd rose special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους,

 

έχω ενα θέμα με κούρδισμα κιθάρας. Έβαλα καινούργιες χορδές σε κιθάρα με floyd rose special, και μου είναι δύσκολο στο να την κουρδίσω ικανοποιητικά. Κουρδίζωντας απο μι μπασα, όταν φτασω στην μι την πρίμα, χαλάει το κούρδισμα στις άλλες. Ξανακουρδίζω πάλι την μια μετά την άλλη...και ξανα οι πρώτες ειναι flat. Είναι ενας φαυλος κύκλος με αποτέλεσμα η γέφυρα να σηκώνεται πολύ, λόγω του τραβήγματος των χορδών. Έχει κάποιος καμιά ιδέα να με βοηθησει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα, θα χρειαστεί να ισορροπήσεις το FR αν έβαλες διαφορετικό παχος χορδών, διαφορετικό σετ ή έκανες άλλο κούρδισμα. Εφ, όσον βλέπεις ότι έρχεται πολυ μπροστά, πρέπει να σφίξεις τις δύο βίδες στο γάντζο που είναι αναρτημένα τα ελατήρια του FR. Κι επίσης να έχεις υπομονή μέχρι να "κάτσει" το κούρδισμα. Εννοείται όλα αυτά με ξεκλείδωτο το nut. Και μόλις κατασταλάξει το κούρδισμα, τότε σφίγγεις και λοκάρει.

 

Πριν βάλουν χορδές, πολλοί χρησιμοποιούν μια μπαταρία ή κάποιο αντικείμενο, σφηνώνοντάς το στο recess cavity, πίσω ακριβώς από το FR, ώστε αυτό να το σφηνώσει σε παράλληλη θέση, περίπου όπως θα ήταν με τις χορδές επανω. Με αυτό κερδίζεις λίγο χρόνο από το κούρδισμα. Υπάρχει ένα ωραίο βιντεο του Frudua στο youtube, το κάνει λίγο διαφορετικά, αλλά σου δίνει εικόνα.

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι τα εχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις. Και τα ελατήρια τα είχα τερματήσει...αλλά δεν κουρδιζόταν η κιθάρα. Νομίζω οτι φταίει που καθώς εβαζα την σολ, έσφιξα υπερβολικά την βίδα που κρατάει την χορδή στο βαγονάκι και σαν να χάλασαν οι στροφές. Υπάρχει περίπτωση να ισχυει κατι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To restringing σε κιθαρες με floyd ειναι εφιαλτης ακομα και εαν κανεις ολα οσα πρεπει να κανεις . Εχω εχω διαπιστωσει πως γινονται καπως ευκολοτερα και συντομοτερα τα πραγματα εαν κανω ενα καλο streching στις χορδες τραβωντας τες δυνατα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BostaphESP είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι τα εχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις. Και τα ελατήρια τα είχα τερματήσει...αλλά δεν κουρδιζόταν η κιθάρα. Νομίζω οτι φταίει που καθώς εβαζα την σολ, έσφιξα υπερβολικά την βίδα που κρατάει την χορδή στο βαγονάκι και σαν να χάλασαν οι στροφές. Υπάρχει περίπτωση να ισχυει κατι τέτοιο;

Τότε μάλλον θα χρειαστεις εξτρα ελατήριο για να ισορροπήσει.

 

Και απ' ό,τι φαινεται, κι ένα βαγονάκι γιατί μάλλον χάλασαν τα πάσα του. (Ή τα πάσα της βίδας, αν και συνήθως το saddle είναι αυτό που μασάει πρώτο).

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που εβαλα το Goldo Backbox https://www.thomann.de/gr/goeldo_backbox.htm στην LTD μου, βρηκα την υγεια μου! Πλέον εχω κιθαρα με Floyd που ειναι και σαν fixed hardtail και δεν ειναι! (λιγο ασχετο με το αλλαγμα χορδων, αλλα ιδως φανει χρησιμο σε καποιον...)

 

Ενδεικτικα τι κερδιζει καποιος με τετοιο συστημα και τι χανει:

Τα συν:

-Σταθερο κουρδισμα. Συμπεριφερεται σαν σταθερη γεφυρα, αν και λειτουργει συγχρονως και σαν float

-Ως γνωστον, συνεχιζεις να εκμεταλευεσαι το Locking nut και την ιδιοτητα του να μην εχεις θεμα με ξεκουρδισματα λογω μικρης ολισθησης της χορδης στο παραδοσιακο nut (αν και λιγος γραφιτης και εκει λυνει το προβλημα...)

-Και χορδη να σπασει, κραταει σταθερη την ταση στη γεφυρα, και δεν βουταει μπροστα να ξεκουρδιστει σε Live η κιθαρα

-Τα bends τωρα πλεον ειναι ακομα πιο ευκολα καθως, σε καθε σηκωμα της χορδης δεν κινειται η γεφυρα, αρα λιγοτερη διαδρομη

-Πιο ευκολο κουρδισμα σε καινουργιες χορδες.

 

Τα πλην:

-Ακριβως επειδη ειναι σταθερη η γεφυρα, στηριζομενη ομως σε ελατηριο (σαν αμορτισερ) ειναι πιο σκληρο το floyd και θελει μεγαλυτερη δυναμη. Δηλ, απλα χτυπηματα με τα δαχτυλα στο whammy bar, δεν γινονται αισθητα.

-Αν καποιος χρησιμοποιει συχνα το floyd (πολλοι λενε οτι καλο ειναι να μην το παρακανουμε 🙂 ) τοτε κινδυνευουν να φθαρουν ακομα περισσοτερο τα knife edges της γεφυρας. Δηλ, dive bombs? Ι don't really think so... (oχι οτι και εγω δεν της εχω κανει με αυτο, αλλα την λυπασαι μετα..)

 

Αν καποιος δεν πολυχρησιμοποιει το floyd, δυο μικρες τρυπες κατω απο τα ελατηρια και κομπλε...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε, απλώς να σας πω, οτι λύθηκε το πρόβλημα με τοποθέτηση δύο ελατηρίων...έβαλα από χαζομάρα δύο ελατήρια για να ειναι μοιρασμένα..., και την σεταρα την κιθάρα. Αλλά καθώς την κούρδιζα, βγηκαν δυο χορδές απο την γέφυρα. Τις έκοψα στην άκρη και τις ξαναέβαλα, αλλα τώρα φοβάμαι να τις στρεσάρω με το floyd, μην βγει πάλι καμία. Υπάρχει τετοια περιπτωση πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γλυστρανε συνεχεια, τοτε παιζει οπως λενε παραπανω να εχουν κανει αυλακι μεσα τα saddles.

 

Να ρωτησω (μπορει και να το κανεις ηδη), φανταζομαι δεν σφιγγεις παρα πολυ τα allen κλειδια στα saddles οταν βαζεις καινουργιες χορδες, ετσι;

Γενικα για να ξερεις πόσο πολύ σφιγγεις, το κολπο ειναι να βαζεις την μυτη του allen της πιο μακρυας πλευρας, και να κρατας με την κοντη πλευρα να σφιγγεις τις βιδες.

Αν το κανεις αναποδα, λογω ροπης, εφαρμοζεις μεγαλυτερη δυναμη απο οσο πρεπει οταν σφιγγεις και ετσι χαρακωνονται τα saddles του floyd (ή ραγιζουν τα block)

 

Αυτο βεβαια κυριως στα χαμηλοτερης τιμης floyd, πχ special, που δεν εχουν ατσαλινα saddles.

 

Aν οντως ετσι είναι ή εχουν ραγισει τα block τοτε αν σε συμφερει αγορασε μονο τα saddles αυθεντικα απο FloydRose που ειναι ατσαλινα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. το ξέρω με την δύναμη του allen, αλλα απο τον φόβο μήπως βγουν οι χορδές, ίσως τις παρασφίγγω.

...παντως καλή ιδέα τα ατσάλινα saddles. Νομίζω προς τα εκεί θα κινηθώ, αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Τα schaller φαινονται καλα...ειναι οντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου