Προς το περιεχόμενο

Setup Stratocaster με truss rod στο heel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, διαθέτω μια Fender Stratocaster Classic Player 50s την οποία έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να  setάρω μόνος μου χωρίς ωστόσο να έχω μείνει ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα. Ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι η ρύθμιση του truss rod καθώς η βίδα βρίσκεται στο heel και όσως φορές έχω προσπαθήσει να ρυθμίσω το refief έπρεπε αναγκαστικά να ξεβιδώσω την ταστιέρα από το σώμα της κιθάρας. Έχω δοκιμάσει να setάρω και κιθάρα με το truss rod στο headstock και έμεινα πολύ πιο ευχαστιστημένος. Έχει κανείς κάποιο tip να προτείνει; Μέχρι στιγμής προσπαθώ να ακολουθώ όσο πιο πιστά τον οδηγό της Fender. Έχω ήδη δει αρκετά βιντεάκια αλλά θα εκτιμούσα και μερικές συμβουλές από κάποιο συμφορουμίτη. Θεωρείτε πώς είναι καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιον επαγγελματία; Κάθε συμβουλή ευσπρόσδεκτη! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ξεβιδωνεις το μπράτσο, σφίγγεις clockwise για να μειώσεις το relief, ή ξε-σφιγγεις anti-clockwise για να το αυξήσεις.

 

Δεν είναι τίποτα το δύσκολο.Μια, δύο φορές να το κάνεις θα πάρεις το κολάι.

 

Σίγουρα είναι πιο εύκολο να γίνει αν το TR είναι στο headstock αλλά μπρος στο... Vintage τι είναι ο πόνος (και πάλι πόσες φορές να χρειαστεί ρύθμιση το TR?έχω κιθάρες που έχω να το ρυθμίσω δέκα χρόνια...)

 

 

1 ώρα πριν, Pacfan είπε

έπρεπε αναγκαστικά να ξεβιδώσω την ταστιέρα από το σώμα της κιθάρας

 

Μήπως εννοείς το μπράτσο;Η ταστιέρα είναι κομματάκι δύσκολο να ξεβιδωθει. 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σιχαίνομαι το να βρίσκεται η θέση του ΤR Adjustment εκεί... όσο vintage correct και να είναι, το θεωρώ ΧΑΖΟ.

 

Ωστόσο, το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχεις μια σούπερ κιθαράκλα, και ας είναι το tr εκεί που είναι.

 

Αν έχεις αμφιβολίες απευθύνσου σε ειδικό, αν και εάν είσαι προσεκτικός δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενας αλλος τροπος ειναι να ξεβιδωνεις το pickguard και να το πας 1-2 εκατοστα πισω. Η σκομη και να κανεις μια μικρη εγκοπη ωστε να μπαινει εργαλειο χωρις να ξεβιδωνεις τιποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως αποφευγω να ξεβιδωνω λαιμο διοτι μετα πρεπει να τον βαζω ακριβως στην θεση του (τρωει λιγο χρονο). Συν οτι με το βιδωνε ξεβιδωνε, εστω θεωρητικα, θα υπαρχει και φθορα στις τρυπες του ξυλου.

 

Βρες λυση με το pickguard καλυτερα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gkourmoul1 said:

Γενικως αποφευγω να ξεβιδωνω λαιμο διοτι μετα πρεπει να τον βαζω ακριβως στην θεση του (τρωει λιγο χρονο). Συν οτι με το βιδωνε ξεβιδωνε, εστω θεωρητικα, θα υπαρχει και φθορα στις τρυπες του ξυλου.

 

Βρες λυση με το pickguard καλυτερα.

 

σωστό, βέβαια μερικές heavy-duty στρατ όπως του yngwie έχουν machine screws, οπότε το βγάζεις όσες φορες θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια κιθάρα. Το έχω ξεβιδώσει και ξαναβιδώσει πάρα πολλές φορές. Δεν έχει πάθει τίποτα.

Ένα απλό tip είναι όταν το ξεβιδώνεις και είναι οι χορδές πάνω, να βάζεις ένα καποτάστο κάπου στο μπράτσο για να παραμένουν οι χορδές μέσα στα αυλάκια του Nut και να μην πάνε όπου νά 'ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, anaks είπε

Έχω την ίδια κιθάρα. Το έχω ξεβιδώσει και ξαναβιδώσει πάρα πολλές φορές. Δεν έχει πάθει τίποτα.

Ένα απλό tip είναι όταν το ξεβιδώνεις και είναι οι χορδές πάνω, να βάζεις ένα καποτάστο κάπου στο μπράτσο για να παραμένουν οι χορδές μέσα στα αυλάκια του Nut και να μην πάνε όπου νά 'ναι.

 

+1000

 

Και λίγο κερί στις βίδες δεν βλάπτει καθόλου.

 

Τίποτα δεν παθαίνει, αλλά και να ...πάθει λίγο κόλα και οδοντογλυφίδες (ή και σκέτες οδοντογλυφίδες) την φτιαΝουν την τρύπα...

 

🙂

 

αλλά και πάλι ρε παιδιά πόσες φορές χρειάζεται να ρυθμίζετε το TR?

 

Εκτός και αν ζείτε σε μέρη με δραματικές μεταβολές υγρασίας μέσα στον χρόνο....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τα tips. Ήδη χρησιμοποιώ το κόλπο με το capo στο πρώτο τάστο και  βολεύει πολύ.

 

5 hours ago, anaks said:

Έχω την ίδια κιθάρα. Το έχω ξεβιδώσει και ξαναβιδώσει πάρα πολλές φορές. Δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Πολύ ενθαρρυντικό και το γεγονός ότι μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όσες φορές έχω δοκιμάσει να βγάλω και να ξαναβάλω το μπράτσο προσέχω πάντα να μην κάνω καμια απότομη κίνηση και όλα φαίνονται μια χαρά προς το παρόν.

 

17 hours ago, Superfunk said:

Μήπως εννοείς το μπράτσο;Η ταστιέρα είναι κομματάκι δύσκολο να ξεβιδωθει. 🙂

 

Χαχαχα συγγνώμη μου φαίνεται έχω μπερδέψει λίγο την ορολογία... 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε κατα την επανατοποθετηση τις χορδες να ειναι στο κεντρο της ταστιερας. Ειναι ευκολο να βιδωσεις και πχ να ειναι πολυ ακρη τεστιερας η λεπτη Mi.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου