Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας συνεργάτες στις Αγγελίες


Αναζητώντας συνεργάτες  

47 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια απο τις 2 παραμέτρους είναι πιο σημαντική;

    • Κατεύθυνση
    • Επίπεδο
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σκέφτομαι να προσθέσω στην κατηγορία των Αγγελιών Μουσικοί & Ηχολήπτες, μια προδιαγραφή για να γίνεται πιο εύκολη η αναζήτηση μουσικών - συνεργατών.

 

Ποια απο τις 2 παραμέτρους είναι πιο σημαντική;

 

  1. Κατεύθυνση: Ερασιτεχνική, Ημι-Επαγγελματική, Επαγγελματική, Side Project, Φιλόδοξη
  2. Επίπεδο: Αρχάριο, Μέσο, Προχωρημένο, Έμπειρο

 

και αν ναι, ποια μπορεί να ερμηνευθεί "όπως να'ναι" και να μην έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Πχ Να βαζουν Προχωρημένο και να είναι οι ίδιοι αρχάριοι, ακυρώνοντας την διαδικασια;

 

Μήπως δεν είναι σωστά εκφρασμένες; Λείπει κάτι;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο είναι σημαντικό, αλλά πιο σημαντικό είναι η κατεύθυνση και ο στόχος. 

Αναλόγως το επίπεδο που έχει κάποιος, δεν συνεπάγεται ότι έχει και ανάλογους στόχους. Άσε που το "επίπεδο" είναι και κάτι το υποκειμενικό. Άρα μπορεί να γίνουν παρεξηγήσεις.

Οι στόχοι και οι κατεύθυνση είναι πιο μετρήσιμο και συνήθως είναι ανάλογα του επιπέδου. Το θεωρώ σημαντικότερο.

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αναζητώντας συνεργάτες στις Αγγελίες
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με τον gk.Εγω πχ μπορει να θεωρουμαι προχωρημενος-εμπειρος απο εμενα (αλλα και απο αλλους) αλλα πχ αν μου δωσει ενας μαεστρος τις παρτιτουρες γαι να παιξουμε επαγγελματικά την Παρασκευη και μου πει την Δευτερα ελα ετοιμος για προβα, δεν μπορω να το κανω.

Επεξεργασμένο από qesh
  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι δε χρειάζεται και τόσο. Γιατί συνήθως περιγράφονται σε μία αγγελία τα διαθέσιμα ή ζητούμενα προσόντα. Ή επίσης αποκρύπτονται. Δεν είναι λίγες φορές που δοκιμάζεις με κάποιον ντράμερ π.χ. που ισχυρίζεται ότι μελετάει τζαζ, και δεν ξέρει να κρατήσει 4/4 σε τέμπο 90. Κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμο σε αυτές τις πλατφόρμες που πληρώνεις μουσικούς για να σου παίξουν ένα κομμάτι που θέλεις. Από την άλλη είναι λίγο ασαφή τα όρια ίσως, γιατί θα πρέπει να τα προσδιορίζει και ο εκάστοτε μουσικός. Π.χ. τί διαφορά έχει ένα side project από μια ερασιτεχνική φάση ή ένας μουσικός μπορεί να είναι έμπειρος, αλλά μπορεί να μην είναι προχωρημένος (δεξιοτέχνης shredder)

Επεξεργασμένο από Ledge
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

 

1. ποια μπορεί να ερμηνευθεί "όπως να'ναι" και να μην έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα;

 

 

2. Μήπως δεν είναι σωστά εκφρασμένες; Λείπει κάτι;

 

1. Η γνώμη μου είναι ότι και οι δύο είναι περισσότερο αποπροσανατολιστικές, απ' ότι χρηστικές, ιδίως από την στιγμή που ορίζει όπως θέλει ο καθένας τις παραμέτρους αυτές (δεν υπάρχει καμιά αντικειμενικότητα σ' αυτό).

 

2. Θα σκεφτώ και θα επανέλθω αν μου έρθει κάτι

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη χώρα του "είσαι ό,τι δηλώσεις" δεν μπορούν να μπούν καλούπια με ασφάλεια

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο Επίπεδο ισχύει το "είσαι ότι δηλώσεις φυσικά". Ομως ο κανόνας δεν είναι αυτοί που έχουν αγνοια του επιπέδου τους. Το ότι θα υπάρχουν εξαιρέσεις και ψώνια είναι δεδομένο.

 

Στην Κατεύθυνση όμως αν είναι ίσως λιγο πιο συγκεκριμένες οι επιλογές, τότε κάποιος που θελει να κάνει την πλάκα του να μην απαντήσει σε επαγγελματική πρόταση ή και το αντίθετο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερο μπερδεύουν, ίσως μόνο "επαγγελματικό" "ερασιτεχνικό".

Τα υπόλοιπα τα λένε σε ένα τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι εξηγήσεις μου για την κατεύθυνση, είναι οι εξής:

  • Ερασιτεχνική - Για την πλάκα μας. Πρόβες, μπύρες και μπορεί να παίξουμε live μια στις τόσες, (ή και ποτέ) ακόμα και αφιλοκερδώς
  • Ημι-Επαγγελματική - π.χ. μια cover band που παίζει live και 1-2 Σάββατα τον μήνα
  • Επαγγελματική - Έχει δουλειές; Πόσο θα βγάζουμε; Απο αυτό ζω.
  • Φιλόδοξη - Δημιουργούμε δικό μας υλικό και όπου μας βγάλει. Ακόμα και σε επάγγελμα.

το Side Project μάλλον είναι πολύ ειδικό.

 

Τα σκέφτηκα για να αποφευγονται διάφορες παρεξηγήσεις που γίνονται συχνά.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου