Προς το περιεχόμενο

Ακούστε με και σχολιάστε παρατηρήσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Νομίζω τις νότες τις πιάνω. Αλλά κάτι παίζει με την διάρκεια της κάθε νότας και για αυτό δεν βγαίνει πολύ καλά ο ήχος.

 

Επίσης όταν πάω πολύ ψηλά το στομάχι μου σφίγγει πάρα πολύ, σαν να ετοιμάζω τον εαυτό μου να φάει γροθιά. Είναι σωστό αυτό; Ο λαιμός μου είναι αρκετά χαλαρός πάντως.

 

Επίσης για να τραγουδήσω έτσι όπως με ακούτε σε αυτό το κομμάτι τώρα, πρέπει να τράγουδάω τουλάχιστον για μια ώρα για να μαλακώσει ο λαιμός μου. Αλλιώς δεν τις πιάνω τις νότες με τίποτα (τις ψηλές νότες).

 

Όταν προσπάθησα να τραγουδίσω το ίδιο κομμάτι πριν μια ώρα, ο λαιμός μου έσφιγγε τέρμα και δεν μπορούσα να το ελέγξω με τίποτα.

21 Μαΐ, 11.26 μ.μ..mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βγαζεις πολυ καλα τις νοτες. Εχουν καλο ηχο και σε αυτο συντελει ο χαλαρος λαιμος και το διαφραγμα που σφιγγεται και διδει ωθηση στην φωνη. Φαινεται οτι δουλευεις με σωστο τροπο τα ηχεια του σωματος σου. Συνεχισε και θα βελτιωθει κι αλλο.

 

Ειναι φυσιολογικο να χρειαζεσαι κοντα μια ωρα ζεσταμα για να αποδωσεις το καλυτερο που μπορεις. Μολις αποκτησεις καλη τεχνικη θα βγαζεις ψηλες νοτες και κρυος, απλα οχι με τον ηχο που πρεπει. Επισης, να ξερεις οτι για 4 ωρες μπορεις να αποδιδεις το ιδιο καλα εαν εχεις καλη τεχνικη.

 

Μην το κανεις καθε μερα αυτο. Η ξεκουραση της φωνη ειναι ιδιο σημαντικη.  Καθε μερα κανε ασκησουλες για διαφραγμα και λιγο ζεσταμα αν θες. 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μην το κανεις καθε μερα αυτο. Η ξεκουραση της φωνη ειναι ιδιο σημαντικη.  Καθε μερα κανε ασκησουλες για διαφραγμα και λιγο ζεσταμα αν θες. 

 

 

 

Ναι αυτήν την συμβουλή την εφαρμόζω ήδη. Η φωνή μου δεν έχει μπάσο όμως. Αυτό μπορώ να το φτιάξω η έτσι είναι η φωνή μου; Τώρα προσπαθώ να μάθω αυτό 

 

αλλά με δυσκολεύει λίγο. Πάντως τις φτάνω τις νότες. Ίσως η φωνή μου είναι ποιο πολύ για τέτοια τραγούδια και όχι για λαικά.

 

Όχι ότι με πειράζει εμένα εγώ τραγουδάω ότι μου αρέσει 😛 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χαμηλες δεν ειναι ευκολες. Πρεπει να βγαζεις χαλαρα τον αερα απο μεσα σου και να χρησιμοποιεις το στερνο σου για ηχειο. Θα σε βοηθουσαν καποια μαθηματα φωνητικης. 

 

Κανενας δεν μπορει να τραγουδησει τα παντα. Ολοι εχουν καπου εφεση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μολις τελειώσω με την σχολή θα πάω για θεωρία, πιάνο και φωνητικά. Δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό αλλά κάποτε θα το κάνω σίγουρα!

 

Τέλος πάντων, καταλαβάινω τι εννοείς, ακούγετε σαν πολύ δουλειά πάντως. Θέλει να το ψάξω και άλλο.

ΩΧ κατάλαβα για το στέρνο!!! Αλλά με ζορί πάρα πολύ! Νιώθω σαν αυτούς που σφίγγονται τέρμα και κοκκινίζουν. Τόσο πρέπει να σφιχτώ για να χρησιμοποιήσω το στέρνο, νιώθω την φωνή να παιρνάει από εκει μέσα όμως!

 

Μάλλον κάτι κάνω λάθος γιατί εσύ είπες χαλαρά.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Αλλά κάτι παίζει με την διάρκεια της κάθε νότας και για αυτό δεν βγαίνει πολύ καλά ο ήχος

 

αν παίρνεις σωστή διαφραγματική αναπνοή και ''push-αρεις'' στην νότα από το διάφραγμα, η νότα θα μένει σταθερή όσο διάρκεια και να έχει

 

23 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

επίσης για να τραγουδήσω έτσι όπως με ακούτε σε αυτό το κομμάτι τώρα, πρέπει να τράγουδάω τουλάχιστον για μια ώρα για να μαλακώσει ο λαιμός μου. Αλλιώς δεν τις πιάνω τις νότες με τίποτα (τις ψηλές νότες).

 

υπάρχουν διάφορες ''ασκησούλες'' για να ζεσταθεί σωστά η φωνή και να μειώσεις τις πιθανότητες τραυματισμού

 

23 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Αλλιώς δεν τις πιάνω τις νότες με τίποτα (τις ψηλές νότες).

 

Το στόμα, είναι το ίδιο με το μεγάφωνο ενός ενισχυτή. Όσο πιο ανοικτό είναι, τόσο πιο δυνατά βγαίνει η νότα.

Θα εκπλαγείς με το πόσο πιο εύκολα θα πιάνεις κάποιες πιο ψηλές νότες αν ανοίγεις το στόμα. Επίσης για ψηλές νότες

υπάρχει και η τεχνική του headvoice.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Η φωνή μπορεί να παρομοιαστεί σαν τους μυς στην γυμναστική; Όσο ποιο πολύ κάνω ασκήσεις και τραγουδάω τόσο ποιο πολύ θα ανοίγει και θα δουλεύει καλύτερα;

 

Το ρωτάω αυτό γιατί το κομμάτι που τραγουδάω εδώ, πριν κάτι μήνες δεν μπορούσα καν να φανταστώ ότι θα μπορέσω να το τραγουδήσω.

 

Και με την εξάσκηση που έκανα δεν νομίζω να έμαθα τεχνική, αλλά με τον καιρό απλώς φαίνεται να άνοιξε η φωνή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο συμβαινει, καθς πολυ μυες συντελουν στον να γεννηθει η φωνη. Οπως το σωμα "θυμαται" η γυμναστικη που του εχεις ριξει, και γρηγορα επανερχεται, ετσι και η φωνη θυμαται νοτες και επισης γρηγορα επανερχεται.

 

Εαν σταματησεις να τραγουδας για 10 μερες ξεκινα η "πτωση" και το ντεφορμαρισμα ακριβως οπως εναν μυ. Χρειαζεται συνεχη συντηρηση ωστε να κρατιεσαι σε φορμα.

 

Και οπως εναν που ξεκινα πρωτη φορα γυμναστικη και αλλαζει το σωμα του και οι επιδοσεις του, με το περας του χρονου, ετσι και εσυ μπορεις να προχωρησεις ακομη παραπερα με τη φωνη σου. Δεν υπαρχει ταβανι. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου