Προς το περιεχόμενο

Soundcloud mastering - Πρώτες δοκιμές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και λίγο καιρό ξεκίνησε στο soundcloud το beta testing για mastering στην ίδια την πλατφόρμα.

Εχοντας δηλώσει ενδιαφέρον για beta tester εδω είναι η πρώτη δοκιμή.

Βασικά δίνεις στην πλατφόρμα ένα κομμάτι σου όπου διαλέγεις ένα κλιπ πάνω στο οποίο η πλατφόρμα δοκιμάζει 4 αλγορίθμους με δυνατότητα ποσοστού επέμβασης απο 0-100. Όταν αποδεχτείς το αποτέλεσμα η πλατφόρμα ανεβάζει την master έκδοση, αντικαθιστώντας (και σώζοντας κάπου) την αρχική σου.

Για να πάρω μερικές γνώμες, σε ένα κομμάτι που είχα ανεβάσει πριν 1-1.5 μήνα διατήρησα την δική μου master προσέγγιση, ανέβασα την έκδοση με το αρχικό mix και επίσης την έκδοση του soundcloud.

 

Όσοι έχουν χρόνο και όρεξη μπορούν να συγκρίνουν τα αποτελέσματα.

Εγώ δεν κάνω σχόλια, για να μην σας προκαταλάβω. Θα τα πούμε ενδεχομένως, αν και όταν τα ακούσουν και άλλοι.

 

 

1. Η δική μου master έκδοση

2. Η αρχική μίξη χωρίς καθόλου mastering

 

3. Το master by soundcloud βασισμένο στην (2.) (Μην σας μπερδέψει ο τίτλος, αυτό είναι διότι το soundcloud αντικαθιστά την έκδοση που επεξεργάζεται)

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το 3ο μου αρέσει. Του soundcloud.

 Οπως μου αρέσουν και τα του emastering

 

 Γενικά αυτά τα αλγοριθμικά στα αυτιά μου τσιμπάνε λίγο τις υψηλές συχνότητες αλλά κάνουν καλή δουλειά με τις χαμηλές, τα μπάσα. Εκεί μάλλον γίνεται καλό compression.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, cos_dr said:

εμένα το 3ο μου αρέσει. Του soundcloud.

 Οπως μου αρέσουν και τα του emastering

 

 Γενικά αυτά τα αλγοριθμικά στα αυτιά μου τσιμπάνε λίγο τις υψηλές συχνότητες αλλά κάνουν καλή δουλειά με τις χαμηλές, τα μπάσα. Εκεί μάλλον γίνεται καλό compression.

 

γενικά σηκώνει πολλή συζήτηση.

πχ τι είναι καλύτερο και για ποιόν.

Εσυ λες οτι σου αρέσει το 3.

Ξέρεις εσύ όμως αν η 3 είναι αυτό που θέλω εγώ? Ή ήθελα αρχικά?

ή ξέρω εγώ απο πριν τι θα είναι αυτό που θα αρέσει σε σένα ή στον άλλον?

(θα μου πεις αν δεν είναι αυτό που θες δεν το κάνεις ...αλλά και πάλι ....)

 

πάντως στην πρώτη έκδοση που έχω που είναι το δικό μου master τρέχω με ένα plugin της Waves το tg mastering και στη συνέχεια έναν multiband limiter maximizer πάλι της waves.

 

 

πάντως αυτοί δίνουν τις δυνατότητες

Οι περιγρραφές είναι δικές τους. Εγώ χρησιμοποίησα το 4. Και μάλιστα στο 30%

 

1.Brighten your mix, manage your dynamics and reign in your lowend with this pop-focused mastering option.

2. Make car speakers rumble and club systems shake. This option will push your bass frequencies to the limit.

3. Open up your mid and high frequencies and bring some life to your transients. This option is perfect for hip-hop and any other beat-focused genre.

4.Aiming for something ethereal, light and wavy? This option will infuse even the most experimental tracks with a new burst of color.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εσυ λες οτι σου αρέσει το 3.

Ξέρεις εσύ όμως αν η 3 είναι αυτό που θέλω εγώ? Ή ήθελα αρχικά?

ή ξέρω εγώ απο πριν τι θα είναι αυτό που θα αρέσει σε σένα ή στον άλλον?

(θα μου πεις αν δεν είναι αυτό που θες δεν το κάνεις ...αλλά και πάλι ....)

 

 

 

Εγώ είμαι ένας ακροατής και μου αρέσει το 3

 Σε άλλον ακροατή μπορεί να αρέσει το 1 ή και το 2.

 Δεν βγάζεις άκρη.

 

 Τώρα το τι θα κάνεις εσύ είναι δικό σου πρόβλημα. χαχαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άκουσα το ίδιο απόσπασμα, ο ήχος του αμιξάριστου μου άρεσε πολύ, το δικό σου μιξ το βρήκα λίγο too much και με ενόχλησαν κάποιες μεσαίες συχνοτητες - κυρίως στην κιθάρα, το μιξ του ρομποτ - με όλες τις μικρές παραχωρήσεις που μπορεί κάποιος να κάνει - μου άρεσε περισσοτερο, μπράητ λιγάκι αλλά πολύ ισορροπημένο, αυτό θα διάλεγα.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι νωρίς να βγούν συμπεράσματα, γιατί τώρα μόλις (σήμερα με ειδοποίησαν) άρχισε να τρέχει το beta test και φυσικά η συλλογή απόψεων από τους χρήστες. Το νοιζ πχ σήμερα κατα κάποιον τρόπο συμμετέχει έμμεσα καθώς στα σχόλια που θα υποβάλω σίγουρα δεν θα συμπεριλαμβάνονται μόνο τα προσωπικά μου. 

Η πρώτη μου αυτή δοκιμή και με αυτό το είδος της μουσικής που διάλεξα θα έλεγα με απογοήτευσε.

Σίγουρα αν διάλεγα κάτι θα ήταν το αρχικό μου μιξ, μετά το δικό μου master (που ήδη έτσι το είχα ανεβάσει) και με τίποτα το δικό τους.

Το δικό μου αρχικό μιξ δεν το ανέβασα, καθώς για την ώρα όσα ανεβάζω θέλω να μπορούν να σταθούν δίπλα στον ανταγωνισμό του loudness war που ακόμα καλά κρατεί. Είμαι σε φάση που ακόμα, μπορεί να θέλω να έχουν μια α' ακροαματικότητα τα κομμάτια. Αργότερα ίσως βάλω τον παράγοντα loudness στην άκρη. 

Πάντως και αυτά που κάνω, πχ τα δυό τελευταία, τα έκανα με την λογική του επιπέδου των -14 LUFS, αν και σίγουρα ανεβαίνουν πράγματα στο soundcloud που είναι σαφώς "κοκκινισμένα".

 

Τώρα γιατί δεν μου άρεσε το δικό τους...

Αφ ενός είναι απίστευτα aggresive και συμπιεσμένο, μου χάλασε κάθε δυναμική στο κομμάτι, έθαψε όργανα που ήθελα και έφερε στην επιφάνεια άλλα ή σημεία άλλων που δεν ήθελα και σε αρκετά σημεία παραμόρφωσε υπερβολικά κι όλας. Αν συνυπολογίσεις ότι δεν έχεις σχεδόν την παραμικρή δυνατότητα επέμβασης (μεταξύ μας το να διαλέξεις master που να κάνει αυτοκίνητα τα τρέμουν και να ακούγονται κομμάτια σαν χιπ χοπ είναι ό,τι χειρότερο μπορώ να φανταστώ και η δυνατότητα να παίξεις με επίπεδο επέμβασης μαστερ από 1έως 100 με λογική black box δεν μου λέει τίποτα απολύτως.)

Σίγουρα θα δοκιμάσω και άλλα κομμάτια και σίγουρα με το feedback που θα πάρουν μέχρι να βγεί επίσημα το option του master ίσως κάτι να βελτιωθεί. Για την ώρα για μένα 0-1. 

 

Επειδή ρωτήθηκα για την διαδικασία, ας αναφέρω ότι εδώ και κάποιο καιρό δεν εχω free account. Δεν ξέρω αν με προσέγγισαν για beta tester λόγω του pro account, αλλά ρωτήθηκα απάντησα σε κάτι ερωτήσεις και με βάλανε στο πρόγραμμα. Υποθέτω μελλοντικά όταν ολοκληρωθεί θα είναι διαθέσιμο σε κάποια από τα πακέτα που θα προσφέρουν ή θα πουλάνε. Και αν φτιαχτεί με τη λογική boomer/hip hop δεν θα πάρω, ούτε θα χρησιμοποιώ. Με 20-30 δολάρια παίρνεις αξιοπρεπέστατα plugins που κάνουν καλύτερη δουλειά και είναι πλήρως ελεγχόμενη και όχι μαύρο κουτί. Για όσους δεν θέλουν και βαριούνται και θέλουν να ακούγεται το κομμάτι τους δυνατά και μπαμπάτσικα, ΟΚ....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εγώ που είμαι free χρήστης στο soundcloud έψαξα και δεν βρήκα κάτι για αυτή τη λειτουργία. Ή δεν το πρόσεξα, ή είναι κατ'αρχάς για τους χρήστες που πληρώνουν συνδρομή.

Πάντως είναι λογικό το δικό σου mastering να λειτουργεί καλύτερα στο δικό σου κομμάτι από έναν υπερ-γενικευμένο αλγόριθμο που έχει φτιαχτεί για κάθε πιθανή περίπτωση. 

Αφού λένε ότι "το mixing και το mastering είναι ΚΑΙ τέχνη".. 😉

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, πως, μια μέρα ήρθε μήνυμα αν θέλω να γίνω beta tester.

 

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν ξέρει την δουλειά του σαν τον νοικοκύρη. Ακόμα και στην περίπτωση που εσύ ο ίδιος διαλέγεις plugin και τα κάνεις όλα μόνος σου πάλι συνήθως το plugin κάνεις πράγματα που δεν ελέγχεις. 

Ο καλύτερος τρόπος είναι σίγουρα ένα mix όπως το θες και στη συνέχεια να εφαρμόσεις εργαλεία που σου αφήνουν το 100% του ελέγχου στα χέρια σου. Φυσικά για να το κάνεις πρέπει σίγουρα να περάσεις από έναν μακρύ δρόμο είτε χρησιμοποιώντας έτοιμα εργαλεία με κάποιο έλεγχο ή να κάνει τη δουλειά κάποιος άλλος.

 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Ίσως είναι νωρίς να βγούν συμπεράσματα, γιατί τώρα μόλις (σήμερα με ειδοποίησαν) άρχισε να τρέχει το beta test και φυσικά η συλλογή απόψεων από τους χρήστες. Το νοιζ πχ σήμερα κατα κάποιον τρόπο συμμετέχει έμμεσα καθώς στα σχόλια που θα υποβάλω σίγουρα δεν θα συμπεριλαμβάνονται μόνο τα προσωπικά μου. 

Η πρώτη μου αυτή δοκιμή και με αυτό το είδος της μουσικής που διάλεξα θα έλεγα με απογοήτευσε.

Σίγουρα αν διάλεγα κάτι θα ήταν το αρχικό μου μιξ, μετά το δικό μου master (που ήδη έτσι το είχα ανεβάσει) και με τίποτα το δικό τους.

Το δικό μου αρχικό μιξ δεν το ανέβασα, καθώς για την ώρα όσα ανεβάζω θέλω να μπορούν να σταθούν δίπλα στον ανταγωνισμό του loudness war που ακόμα καλά κρατεί. Είμαι σε φάση που ακόμα, μπορεί να θέλω να έχουν μια α' ακροαματικότητα τα κομμάτια. Αργότερα ίσως βάλω τον παράγοντα loudness στην άκρη. 

Πάντως και αυτά που κάνω, πχ τα δυό τελευταία, τα έκανα με την λογική του επιπέδου των -14 LUFS, αν και σίγουρα ανεβαίνουν πράγματα στο soundcloud που είναι σαφώς "κοκκινισμένα".

 

Τώρα γιατί δεν μου άρεσε το δικό τους...

Αφ ενός είναι απίστευτα aggresive και συμπιεσμένο, μου χάλασε κάθε δυναμική στο κομμάτι, έθαψε όργανα που ήθελα και έφερε στην επιφάνεια άλλα ή σημεία άλλων που δεν ήθελα και σε αρκετά σημεία παραμόρφωσε υπερβολικά κι όλας. Αν συνυπολογίσεις ότι δεν έχεις σχεδόν την παραμικρή δυνατότητα επέμβασης (μεταξύ μας το να διαλέξεις master που να κάνει αυτοκίνητα τα τρέμουν και να ακούγονται κομμάτια σαν χιπ χοπ είναι ό,τι χειρότερο μπορώ να φανταστώ και η δυνατότητα να παίξεις με επίπεδο επέμβασης μαστερ από 1έως 100 με λογική black box δεν μου λέει τίποτα απολύτως.)

Σίγουρα θα δοκιμάσω και άλλα κομμάτια και σίγουρα με το feedback που θα πάρουν μέχρι να βγεί επίσημα το option του master ίσως κάτι να βελτιωθεί. Για την ώρα για μένα 0-1. 

 

Επειδή ρωτήθηκα για την διαδικασία, ας αναφέρω ότι εδώ και κάποιο καιρό δεν εχω free account. Δεν ξέρω αν με προσέγγισαν για beta tester λόγω του pro account, αλλά ρωτήθηκα απάντησα σε κάτι ερωτήσεις και με βάλανε στο πρόγραμμα. Υποθέτω μελλοντικά όταν ολοκληρωθεί θα είναι διαθέσιμο σε κάποια από τα πακέτα που θα προσφέρουν ή θα πουλάνε. Και αν φτιαχτεί με τη λογική boomer/hip hop δεν θα πάρω, ούτε θα χρησιμοποιώ. Με 20-30 δολάρια παίρνεις αξιοπρεπέστατα plugins που κάνουν καλύτερη δουλειά και είναι πλήρως ελεγχόμενη και όχι μαύρο κουτί. Για όσους δεν θέλουν και βαριούνται και θέλουν να ακούγεται το κομμάτι τους δυνατά και μπαμπάτσικα, ΟΚ....

 

 

στείλτο μου αν θες να το δοκιμάσουμε και με το emastering

 Στειλε σε wav την μίξη να την βαλουμε εκει να το συγκρινουμε με το soundcloud.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εδώ και καιρό το soundcloud έχει ενσωματώσει την λειτουργία και την χρεώνει κανονικά.

Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα.

 

Εδώ το παληκάρι που φτιάχνει καλούτσικες παρουσιάσεις κάνει μια δοκιμή με πιό ενδιαφέρον συμπέρασμα το γεγονός ότι το mastering (εκτός από το ότι πατρονάρεται από την dolby) τουλάχιστον φέρνει τα σωστά loudness levels ώστε να μπορεί να στρημαριστεί σωστά.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου